Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  honey35wei's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
The Matrix Reloaded (2003,  R)
3
The Matrix Revolutions (2003,  R)
4
Constantine (2005,  R)
5
The Lake House (2006,  PG)
6
Resident Evil (2002,  R)
7
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
8
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
9
Final Destination (2000,  R)
10
Final Destination 3 (2006,  R)
11
Final Destination 2 (2003,  R)
12
Poseidon (2006,  PG-13)
13
The Hot Chick (2002,  PG-13)
14
White Chicks (2004,  PG-13)
15
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
16
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
17
The Replacements (2000,  PG-13)
18
My Own Private Idaho (1991,  R)
19
Sweet November (2001,  PG-13)
20
The Gift (2000,  R)
21
Chain Reaction (1996,  PG-13)
22
The Watcher (2000,  R)
23
Little Buddha (1994,  PG)
24
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
25
Last Time I Committed Suicide (1996,  R)
26
Tune in Tomorrow... (Aunt Julia and the Scriptwriter) (1990,  PG-13)
27
Feeling Minnesota (1996,  R)
28
Permanent Record (1988,  PG-13)
29
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
30
Johnny Mnemonic (1995,  R)
31
The Devil's Advocate (1997,  R)
32
Watchmen (2009,  R)
33
The Burly Man Chronicles (2004,  Unrated)
34
Babes in Toyland (1986,  G)
35
A Scanner Darkly (2006,  R)
36
The Night Before (1988,  PG-13)
37
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
38
Youngblood (1986,  R)
39
I Love You to Death (1990,  R)
40
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
41
Street Kings (2008,  R)
42
Hardball (2001,  PG-13)
43
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
44
Freaked (1993,  PG-13)
45
River's Edge (1987,  R)
46
Speed (1994,  R)
47
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
48
Parenthood (1989,  PG-13)
49
Thumbsucker (2005,  R)
50
Point Break (1991,  R)
51
Hercules (1959,  Unrated)
52
Gentleman Jim Reeves (2003,  Unrated)
53
Undersea Kingdom (1936,  Unrated)
54
The Conqueror Worm (Witchfinder General) (1968,  Unrated)
55
Oyster Farmer (2005,  R)
56
The Time We Killed (2004,  Unrated)
57
Forfeit (2007,  R)
58
Child's Play 3 (1991,  R)
59
Butterfly Kiss (1996,  Unrated)
60
The Pallbearer (1996,  PG-13)
61
Child's Play (1988,  R)
62
Child's Play 2 (1990,  R)
63
King Kong (2005,  PG-13)
64
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
65
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
66
Spider-Man (2002,  PG-13)
67
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
68
Men in Black II (2002,  PG-13)
69
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
70
The Hills Have Eyes (2006,  R)
71
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
72
Transformers (2007,  PG-13)
73
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
74
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
75
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
76
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
77
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
78
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
79
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
80
Ghost Rider (2007,  PG-13)
81
1408 (2007,  PG-13)
82
Freddy vs. Jason (2003,  R)
83
The Tuxedo (2002,  PG-13)
84
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
85
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
86
Rush Hour (1998,  PG-13)
87
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
88
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
89
Taxi (2004,  PG-13)
90
Taxi 3 (2003,  Unrated)
91
Taxi 2 (2000,  Unrated)
92
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
93
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
94
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
95
The 300 Spartans (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments