My Favorite Movies


  horror4ever's Rating My Rating
1
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me
THE GREATEST MOVIE EVER MADE!!!!!
2
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Greatest romance movie & really the only one I like.
3
Halloween (1978,  R)
Halloween
DEFINITELY MY FAVOURITE NEXT TO BLACK CHRISTMAS & MY BLOODY VALENTINE!!!
4
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line
This movie deserves more than 5 stars. I'd give it 100 if I could!
5
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
The GREATEST mob movie EVER!!!!!!
6
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
GREATEST TEEN MOVIE EVER!!!!!!!!!
7
My Bloody Valentine (1981,  R)
My Bloody Valentine
Great Classic Canadian Horror!
8
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
MY FAVORITE SPIELBERG MOVIE!!!!!
9
The Departed (2006,  R)
The Departed
AMAZING!!!! AMAZING!!!! AMAZING!!!!!!
10
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders
AMAZING MOVIE WITH AN AMAZING CAST!!!!!
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
ME AND JENNY, WE WERE LIKE PEAS AND CARROTS!!!!!
12
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
THE ENDING WASN'T THE GREATEST BUT THE REST OF THE MOVIE MADE UP FOR THAT!!!!!
13
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
ONE OF SPIELBERG'S BEST!!!!!
14
Bonnie and Clyde (1967,  R)
Bonnie and Clyde
One of my favorites for sure!!!!
15
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
A GREAT CLASSIC MOVIE!!!!
16
American History X (1998,  R)
American History X
ONE OF THE BEST MOVIES OF THE 90'S!!!!!
17
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
BEST HORROR MOVIE EVER NEXT TO HALLOWEEN!!!!!
18
Scream (1996,  R)
Scream
BEST 90's HORROR MOVIE!!!!
19
The Fog (1979,  R)
20
Varsity Blues (1999,  R)
Varsity Blues
AWESOME MOVIE!!!!!
21
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
ONE OF THE BEST INDEPENDANT HORROR MOVIES!!!!!
22
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
Book of Shadows - Blair Witch 2
A completely different movie from the first one but still just as good.
23
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs
GOTTA LOVE IT!!!!!
24
Psycho (1960,  R)
Psycho
AMAZING MOVIE!!!!!

- "A boys best friend is his mother"
25
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
2ND BEST 90'S TEEN HORROR!!!! SCREAM BEING THE FIRST!!!!
26
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
WEIRD AND CRAZY MOVIE!!!!! Gotta Love it!
27
Ginger Snaps (2001,  R)
28
The Wisher (Spliced) (2003,  R)
The Wisher (Spliced)
Extremely crappy horror movie but I love it anyways!
29
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
COMEDY OF SNL PLUS LINDSAY LOHAN, RACHEL McADAMS AND LACEY CHABERT. HOW CAN YOU GO WRONG!!!!!
30
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus
GREAT MOVIE TO WATCH AT HALLOWEEN!!!!
31
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Revenge of the Nerds
I LOVE THIS MOVIE!!!
32
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
33
Cruel Intentions (1999,  R)
34
Black Christmas (1974,  R)
Black Christmas
JUST AS GOOD AS HALLOWEEN!!!!!
35
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
AMAZING SCARY MOVIE!!!
36
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
A great film; especially during the exorcism parts.
37
Grizzly (1976,  PG)
Grizzly
It's not the best movie but I still love it lol!
38
Urban Legend (1998,  R)
Urban Legend
I love Urban Legends so I thought the idea for a horror movie was great. The idea alone is worth 5 stars.
39
Idle Hands (1999,  R)
Idle Hands
HORROR COMEDY = GREAT MOVIE!!!!
40
The Faculty (1998,  R)
The Faculty
ONE OF MY FAVORITES FOR SURE!
41
Halloween II (1981,  R)
Halloween II
Just as good as the first!
42
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
AWESOME MOVIE!!!!! ONE OF THE BEST TEEN MOVIES OF THE 80'S!!!!
43
The Buddy Holly Story (1978,  PG)
The Buddy Holly Story
CAN'T GO WRONG WITH THIS MOVIE!!!!
44
Scream 2 (1997,  R)
45
Scream 3 (2000,  R)
46
The Forsaken (2001,  R)
47
Dead End (2003,  R)
Dead End
It could have been a bit better but I still liked it.
48
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
BEST ANIMATED FEATURE EVER!!!!!!
49
Sleepaway Camp (1983,  R)
Sleepaway Camp
NOT THE BEST MOVIE BUT CLASSIC CHEESY HORROR FROM THE 80'S. GOTTA LOVE IT!!!!
50
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers (1988,  R)
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers
MORE GREAT CHESSY HORROR!!!!!
51
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland (1989,  R)
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland
EVEN MORE GREAT CHEESY HORROR!!!!!
52
Memento (2000,  R)
Memento
GOTTA LOVE IT!!!! EXCELLENT MOVIE!!!!!
53
The Girl Next Door (2004,  R)
The Girl Next Door
FUNNY FUNNY FUNNY!!!!!
54
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
AN AMAZING HORROR MOVIE!!!!!
55
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
JUST AS GOOD AS THE FIRST!!!!!
56
Day of the Dead (1985,  Unrated)
Day of the Dead
A GREAT ZOMBIE MOVIE!!!!
57
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
GOTTA LOVE IT!!!!!!
BOBBY BOUCHER
58
The Sandlot (1993,  PG)
The Sandlot
CLASSIC!!! CAN'T GO WRONG!!!!!
59
Doug's First Movie (1999,  G)
Doug's First Movie
This movie's great and so was the show!
60
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
GREAT MOVIE!!!!!
61
Titanic (1997,  PG-13)
62
The United States of Leland (2004,  R)
The United States of Leland
Love this movie!
63
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
STEVE BUTABI - DOUG BUTABI
64
The Amityville Horror (1979,  R)
The Amityville Horror
CLASSIC!!!!
65
The Evil Dead (1981,  NC-17)
66
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
GOTTA LOVE IT!!!!!!!!!
67
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
Ghostbusters 2
JUST AS GOOD AS THE FIRST ONE!!!!
68
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
CLASSIC!!!!!
69
That Thing You Do! (1996,  PG)
70
Porky's (1982,  R)
Porky's
CLASSIC FOR SURE!!!!!
71
The Godfather (1972,  R)
72
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Pink Flamingos
KICK ASS MOVIE!!!!
73
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
AMAZING!!!!!!
74
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
GREATEST SUPERHERO MOVIE EVER!!!!!
75
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
76
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
PARTY ON WAYNE!
PARTY ON GARTH!
77
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
78
New Waterford Girl (2000,  Unrated)
79
The Monster Squad (1987,  PG-13)
The Monster Squad
Wolfman's Got Nards!!!!
80
Night of the Creeps (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments