Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. hotcowgirl911
  2. Dezera

Give list a short description

  hotcowgirl911's Rating My Rating
1
All the Pretty Horses (2000,  PG-13)
2
Step Up (2006,  PG-13)
3
Touching Wild Horses (2002,  PG)
4
Dance with Me (1998,  PG)
5
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
6
The Horse in the Gray Flannel Suit (1968,  G)
7
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
8
Dance 'Til Dawn (1988,  Unrated)
9
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
AWOSME!
10
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
11
The Pale Horse (1997,  Unrated)
12
She's the Man (2006,  PG-13)
13
Larry the Cable Guy: Health Inspector (2006,  PG-13)
14
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
15
Bratz - Diamondz (2006,  Unrated)
16
Bratz - Genie Magic (2006,  G)
17
Bratz - Rock Angelz (2005,  Unrated)
18
Bratz: Camp Starshine (,  Unrated)
19
Bratz: The Movie (2007,  PG)
20
Bratz: Babyz the Movie (2006,  Unrated)
21
Livin' It Up with the Bratz (2006,  PG)
22
Glitz 'N' Glamour with the Bratz (2007,  Unrated)
23
Fresh Horses (1988,  PG-13)
24
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses (,  Unrated)
25
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
26
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
27
J'irai comme un cheval fou (I Will Go Like a Wild Horse)(I Will Walk Like a Crazy Horse) (1973,  Unrated)
28
Dark Horse (Voksne Mennesker) (2005,  Unrated)
29
Horse (Uma) (1941,  Unrated)
30
A Boy on the Galloping Horse (Chlopiec na galopujacym koniu ) (2006,  Unrated)
31
Winky's Horse (Het Paard van Sinterklaas) (2005,  G)
32
20,000 Miles On A Horse (,  Unrated)
33
The Last horse (el ultimo caballo) (1950,  Unrated)
34
Year of the Horse: Neil Young and Crazy Horse Live (,  R)
35
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
36
Horse Crazy (2001,  G)
37
A Man Called Horse (1970,  R)
38
The Rocking Horse Winner (1950,  Unrated)
39
Horse Feathers (1932,  Unrated)
40
Behold a Pale Horse (,  Unrated)
41
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) (1967,  Unrated)
42
The Return of a Man Called Horse (1976,  PG)
43
Crazy Horse and Custer: (1990,  Unrated)
44
The Pale Horse (,  Unrated)
45
Eve and the Fire Horse (2006,  Unrated)
46
Konyok-gorbunok (The Humpbacked Horse) (1976,  Unrated)
47
The Magic Horse (1941,  Unrated)
48
Konyok-gorbunok (The Humpbacked Horse) (1941,  Unrated)
49
Soft Toilet Seats (2000,  Unrated)
50
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
51
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
52
Dirty Sanchez: The Movie (2007,  R)
53
Dirty (2006,  R)
54
Dirty Love (2005,  R)
55
Three Dancing Slaves (Le Clan) (2005,  Unrated)
56
That's Dancing! (1985,  G)
57
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
58
Stick It (2006,  PG-13)
59
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
60
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
BEST MOVIE IN THE WHOLE WORLD!!!!!
61
The Legend of Zorro (2005,  PG)
62
Underworld (2003,  R)
63
Underworld: Evolution (2006,  R)
64
Take the Lead (2006,  PG-13)
65
Fire With Fire (1986,  PG-13)
66
Lake of Fire (2007,  Unrated)
67
Catch a Fire (2006,  PG-13)
68
Through the Fire (2005,  G)
69
Ring of Fire (1991,  Unrated)
70
Wheels of Fire (1984,  R)
71
Ball of Fire (1941,  Unrated)
72
Muse of Fire (,  Unrated)
73
Cease Fire (2006,  Unrated)
74
Born of Fire (1987,  Unrated)
75
Fire in the Water (,  Unrated)
76
Man on Fire (2004,  R)
77
Reign of Fire (2002,  PG-13)
78
Streets of Fire (1984,  PG)
79
Fire and Ice (1983,  PG)
80
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
81
Chariots of Fire (1981,  PG)
82
Fire (1996,  Unrated)
83
Fire Birds (1990,  PG-13)
84
Rapid Fire (1992,  R)
85
The Substance of Fire (1997,  R)
86
In the Line of Fire (1993,  R)
87
Into the Fire (2005,  R)
88
Under Fire (1983,  R)
89
Oceans of Fire (1986,  PG)
90
Fire on the Mountain (1996,  Unrated)
91
Fire On The Amazon (Lost Paradise) (2000,  R)
92
Pillar of Fire (2005,  Unrated)
93
Fire Busters (2005,  Unrated)
94
Fields of Fire (1987,  Unrated)
95
Angel on Fire (1995,  Unrated)
96
Around the Fire (1998,  R)
97
City on Fire (1987,  R)
98
Fire Serpent (2007,  R)
99
Friendly Fire (2006,  Unrated)
100
Blossoms of Fire (2006,  Unrated)
101
Harvest of Fire (1996,  PG)
102
Ring of Fire (1991,  R)
103
Breathing Fire (1991,  R)
104
Into the Fire (1988,  R)
105
Wild Tigers I Have Known (2007,  Unrated)
106
The Wild (2006,  G)
107
Simon Says (2006,  R)
108
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
109
First Love, Last Rites (1998,  R)
110
The Last Ride (2004,  Unrated)
111
Dark Ride (2006,  R)
112
The Wild Ride (Velocity) (1960,  PG-13)
113
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
114
Bring It On (2000,  PG-13)
115
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
116
Bring It On Again (2004,  PG-13)
117
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
118
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
119
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
120
Le Viol du vampire (The Rape of the Vampire) (1968,  Unrated)
121
Vampire vs. Vampire (1989,  Unrated)
122
Vampire Diary (2007,  Unrated)
123
Tale of a Vampire (1992,  R)
124
El Ataúd del Vampiro (The Vampire's Coffin) (1958,  Unrated)
125
Mark of the Vampire (1935,  G)
126
Blood: The Last Vampire (2009,  R)
127
Blood - The Last Vampire (2001,  Unrated)
128
My Best Friend Is a Vampire (1988,  PG)
129
Shadow of the Vampire (2000,  R)
130
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
131
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
132
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
the guys seem gay!
133
Embrace of the Vampire (1994,  Unrated)
134
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
135
Lust for a Vampire (1971,  R)
136
The Return of the Vampire (,  Unrated)
137
Vampire Journals (1997,  R)
138
The Vampire (1957,  PG)
139
My Vampire Lover (,  Unrated)
140
Vampire Clan (2002,  R)
141
Bloodsuckers (Vampire Wars: Battle for the Universe) (2005,  Unrated)
142
Way of the Vampire (2005,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. hotcowgirl911
    hotcowgirl911 posted 680 days ago

    As most of you can see, i'm interested mainly in vampires and fire! some horses too though