My Favorite Movies


  hridayramshenoy's Rating My Rating
1
Two Tough Guys 2005,  Unrated)
2
In Custody 1993,  Unrated)
3
Braveheart 1995,  R)
4
Swordfish 2001,  R)
5
The Hurricane 1999,  R)
6
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2004,  R)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1998,  PG-13)
8
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
9
A Good Year 2006,  PG-13)
10
Shark Tale 2004,  PG)
11
Barnyard 2006,  PG)
12
Madagascar 2005,  PG)
13
Transformers 2007,  PG-13)
14
Raincoat 2004,  Unrated)
15
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) 1998,  Unrated)
16
The Pianist 2002,  R)
17
Snatch 2000,  R)
18
U Turn 1997,  R)
19
The Lion King 1994,  G)
20
The Dream Catcher 2000,  Unrated)
21
The Pink Panther 2006,  PG)
22
Katha 1983,  Unrated)
23
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
24
Kauas pilvet karkaavat (Drifting Clouds) (Far Away the Clouds Escape) 1996,  Unrated)
25
Baisers Volés (Stolen Kisses) 1968,  R)
26
Le Dernier Combat (The Last Battle) (The Last Combat) 1983,  Unrated)
27
El Misterio Galíndez (The Galíndez File) 2003,  Unrated)
28
President 2006,  Unrated)
29
Secrets & Lies 1996,  R)
30
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
31
Balls of Fury 2007,  PG-13)
32
The Closet (Le Placard) 2000,  R)
33
Una Giornata Particolare (A Special Day) 1977,  Unrated)
34
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) 1990,  Unrated)
35
Black Rainbow 2000,  R)
36
Hors de Prix (Priceless) 2008,  PG-13)
37
Gorgeous! (Comme t'y es belle!) ,  Unrated)
38
Masz na imie Justine (Your Name Is Justine) 2005,  Unrated)
39
Gangster 2006,  Unrated)
40
Roman de Gare (Crossed Tracks) 2007,  R)
41
The Mystic Masseur 2001,  PG)
42
Happy Feet 2006,  PG)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
Predator 1987,  R)
45
The Mask 1994,  PG-13)
46
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
47
Face/Off 1997,  R)
48
Pulp Fiction 1994,  R)
49
Body of Evidence 1992,  R)
50
The Godfather 1972,  R)
51
The Godfather, Part II 1974,  R)
52
The Matrix 1999,  R)
53
Jurassic Park 1993,  PG-13)
54
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
55
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
56
The Girl Next Door 2004,  R)
57
Gandhi 1982,  PG)
58
The Passion of the Christ 2004,  R)
59
Titanic 1997,  PG-13)
60
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
61
Troy 2004,  R)
62
Assassins 1995,  R)
63
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
64
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
65
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975,  Unrated)
66
Hum Tum 2004,  Unrated)
67
Akele Hum Akele Tum 1995,  Unrated)
68
Manthan 1976,  Unrated)
69
Kya Kehna (Friends) 2000,  Unrated)
70
Khamoshi: The Musical 1996,  Unrated)
71
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999,  Unrated)
72
Dil Se 1998,  Unrated)
73
Wild Hogs 2007,  PG-13)
74
Deja Vu 2006,  PG-13)
75
The Man Without a Past 2002,  PG)
76
The Circle (Dayereh) 2001,  R)
77
Forrest Gump 1994,  PG-13)
78
A Life Less Ordinary 1997,  R)
79
Black Water 2008,  R)
80
Léon (The Professional) 1994,  R)
81
13 Tzameti 2005,  Unrated)
82
36 quai des orfevres 2005,  Unrated)
83
Ben-Hur 1959,  G)
84
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
85
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) 1959,  Unrated)
86
Offside 2006,  PG)
87
Irreversible 2002,  Unrated)
88
The Last Shot 2004,  R)
89
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
90
Janis et John (Janis and John) 2003,  Unrated)
91
Gabbeh 1996,  Unrated)
92
Blood Diamond 2006,  R)
93
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
94
Ariel 1988,  Unrated)
95
The Fifth Element 1997,  PG-13)
96
Casino Royale 2006,  PG-13)
97
Reinas (Queens) 2006,  R)
98
Hwal (The Bow) 2007,  Unrated)
99
The Patriot 2000,  R)
100
Gladiator 2000,  R)
101
The Shipping News 2001,  R)
102
When Harry Met Sally 1989,  R)
103
Apocalypto 2006,  R)
104
Seabiscuit 2003,  PG-13)
105
Matilda 1996,  PG)
106
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
107
Le Dernier Métro (The Last Metro) 1980,  PG)
108
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
109
Donnie Brasco 1997,  R)
110
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
111
Luck by Chance 2009,  Unrated)
112
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
113
The Silence of the Lambs 1991,  R)
114
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
115
Original Sin 2000,  R)
116
Little Miss Sunshine 2006,  R)
117
Viva Cuba 2005,  Unrated)
118
Der Name der Rose (The Name of the Rose) 1986,  R)
119
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
120
Ayneh (The Mirror) 1998,  Unrated)
121
Sling Blade 1997,  R)
122
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1999,  PG)
123
Philadelphia 1993,  PG-13)
124
Shooter 2007,  R)
125
The Prestige 2006,  PG-13)
126
Gattaca 1997,  PG-13)
127
Michael Clayton 2007,  R)
128
Children of Men 2006,  R)
129
WALL-E 2008,  G)
130
The Illusionist 2006,  PG-13)
131
No Man's Land 2001,  R)
132
The Great Dictator 1940,  G)
133
Slumdog Millionaire 2008,  R)
134
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
135
Disney's Aladdin 1992,  G)
136
A King in New York 1957,  G)
137
A Clockwork Orange 1971,  R)
138
Dev.D 2009,  Unrated)
139
The Departed 2006,  R)
140
The Reader 2008,  R)
141
Seven (Se7en) 1995,  R)
142
In Bruges 2008,  R)
143
Die Fälscher (The Counterfeiters) (The Counterfeiter) 2007,  R)
144
Avaze gonjeshk-ha (The Song of Sparrows) 2009,  PG)
145
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
146
The Usual Suspects 1995,  R)
147
No Country for Old Men 2007,  R)
148
Taxi Driver 1976,  R)
149
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1999,  R)
150
Lights in the Dusk (Laitakaupungin valot) 2007,  Unrated)
151
Surf's Up 2007,  PG)
152
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
153
Match Point 2005,  R)
154
Being Cyrus 2006,  Unrated)
155
Smokin' Aces 2007,  R)
156
Over the Hedge 2006,  PG)
157
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
158
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) 2007,  R)
159
Shine 1996,  PG-13)
160
Shrek the Third (Shrek 3) 2007,  PG)
161
The Contract 2006,  R)
162
25th Hour 2002,  R)
163
Bad Company 2002,  PG-13)
164
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
165
Divided We Fall 2001,  PG-13)
166
Robots 2005,  PG)
167
Lamhe 1991,  Unrated)
168
The Shawshank Redemption 1994,  R)
169
Pyaasa 1957,  Unrated)
170
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
171
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
172
Saaransh 1984,  Unrated)
173
The Great Escape 1963,  Unrated)
174
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) 2008,  PG-13)
175
Badkonake sefid (The White Balloon) 1995,  Unrated)
176
Death at a Funeral 2007,  R)
177
1408 2007,  PG-13)
178
Horton Hears a Who! 2008,  G)
179
The Walker 2007,  R)
180
Phone Booth 2003,  R)
181
Sleepy Hollow 1999,  R)
182
The Ugly Duckling and Me! 2006,  Unrated)
183
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
184
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
185
Lost Highway 1997,  R)
186
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
187
The Greatest Game Ever Played 2005,  PG)
188
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
189
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
190
Fireworks (Hana-bi) 1997,  Unrated)
191
Shrek 2001,  PG)
192
The Blair Witch Project 1999,  R)
193
Pet Sematary 1989,  R)
194
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1998,  R)
195
Jerry Maguire 1996,  R)
196
The Gods Must Be Crazy 1980,  PG)
197
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
198
Dragonheart 1996,  PG-13)
199
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
200
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) 1989,  Unrated)
201
Agneepath 1990,  Unrated)
202
Sadma 1983,  Unrated)
203
Pushpak (Pesum Padam)(Pushpaka Vimana)(Pushpaka Vimanam)(The Love Chariot) 1988,  Unrated)
204
Cheeni Kum (Less Sugar) 2007,  Unrated)
205
Bheja Fry 2006,  Unrated)
206
21 2008,  PG-13)
207
Sonatine (Sonachine) 1993,  R)
208
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
209
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
210
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
211
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
212
Reservoir Dogs 1992,  R)
213
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
214
Chak De! India 2007,  Unrated)
215
I Am Legend 2007,  PG-13)
216
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
217
Ghajini 2008,  Unrated)
218
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
219
The Matrix Reloaded 2003,  R)
220
The Matrix Revolutions 2003,  R)
221
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2006,  Unrated)
222
Valkyrie 2008,  PG-13)
223
Finding Nemo 2003,  G)
224
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) 2008,  R)
225
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
226
A Room With A View 1985,  R)
227
Dog Day Afternoon 1975,  R)
228
Good Will Hunting 1997,  R)
229
...And Justice For All 1979,  R)
230
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
231
De Tweeling (Twin Sisters) 2005,  R)
232
Dirty Pretty Things 2003,  R)
233
Kung Fu Panda 2008,  PG)
234
The Zodiac 2006,  R)
235
Scent of a Woman 1992,  R)
236
Empire of the Sun 1987,  PG)
237
The Color Purple 1985,  PG-13)
238
Stardust 2007,  PG-13)
239
Crimson Gold 2004,  Unrated)
240
Avatar 2009,  PG-13)
241
American History X 1998,  R)
242
Ratatouille 2007,  G)
243
Eagle Eye 2008,  PG-13)
244
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
245
Vinci 2004,  Unrated)
246
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
247
Being There 1979,  PG)
248
Dead Poets Society 1989,  PG)
249
Secretary 2002,  R)
250
The Dark Knight 2008,  PG-13)
251
Milk 2009,  R)
252
All the President's Men 1976,  PG)
253
Road to Perdition 2002,  R)
254
Run Lola Run (Lola rennt) 1999,  R)
255
The Game 1997,  R)
256
Secret défense (Secrets of State) 2008,  Unrated)
257
Before Sunrise 1995,  R)
258
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
259
Capote 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments