My Favorite Movies


  hummstein's Rating My Rating
1
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) (1957,  Unrated)
2
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
3
The Godfather, Part II (1974,  R)
4
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
6
Santoori (2007,  Unrated)
7
The Shining (1980,  R)
8
Shayad Vaghti Deegar (Maybe Some Other Time) (1988,  Unrated)
9
The Usual Suspects (1995,  R)
10
The Prestige (2006,  PG-13)
11
Lost Highway (1997,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
Gangs of New York (2002,  R)
14
The Dark Knight (2008,  PG-13)
15
Darbareye Elly (About Elly) (2009,  Unrated)
16
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
17
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
18
The Truman Show (1998,  PG)
19
La Strada (The Road) (1954,  PG)
20
Casablanca (1943,  Unrated)
21
Seven (Se7en) (1995,  R)
22
Snatch (2001,  R)
23
Ned Kelly (2004,  R)
24
The Departed (2006,  R)
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
26
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
27
Flatliners (1990,  R)
28
The Godfather, Part III (1990,  R)
29
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
30
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
31
Les Miserables (1998,  PG-13)
32
21 Grams (2003,  R)
33
Enemy at the Gates (2001,  R)
34
Mystic River (2003,  R)
35
JFK (1991,  R)
36
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
37
The Untouchables (1987,  R)
38
A Clockwork Orange (1971,  R)
39
In the Name of the Father (1993,  R)
40
Forrest Gump (1994,  PG-13)
41
Cast Away (2000,  PG-13)
42
Léon (The Professional) (1994,  R)
43
Gladiator (2000,  R)
44
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
45
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
47
Le Dernier Combat (The Last Battle) (The Last Combat) (1983,  Unrated)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
49
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
50
L.A. Confidential (1997,  R)
51
Stalag 17 (1953,  Unrated)
52
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
53
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
54
Citizen Kane (1941,  PG)
55
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
56
Take the Money and Run (1969,  PG)
57
The Pianist (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments