My Favorite Movies


  1. hunkydory3
  2. Jennifer

Give list a short description

  hunkydory3's Rating My Rating
1
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot
Beautiful, beautiful movie. The characters are intruiging, it's funny, the acting's simply flawless and the soundtrack is excellent.
2
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon
My favorite Pacino film! It's just so funny, and that it's based on a true story just makes it more interesting. I love it.
3
Léon (The Professional) (1994,  R)
4
Almost Famous (2000,  R)
5
Lolita (1998,  R)
Lolita
This movie is based on an even greater book by Vladimir Nabokov. I think this version is pretty close to the book. Anyway, I absolutely love this movie, it's just so beautiful, and you sympathize with the characters(Humbert) even though you know you shouldn't. Jeremy Irons plays the lovesick Humbert very well, and Swain is very natural as Lolita.
6
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
I love David Bowie, therefore, I also love this movie. Bowie is perfect as Jareth, and the soundtrack is great. Plus Jennifer Connelly has always been one of my favorite actresses. I think this is a great movie, not only for kids.
7
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I love this movie! The music, cinematography, the actors, everything is just phenomenal.
8
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
9
The Shining (1980,  R)
The Shining
Creepy. Jack Nicholson is perfect in this role!
10
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
No Direction Home: Bob Dylan
Great documentary about Bob Dylan's early life and career.
11
Dolores Claiborne (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments