My Favorite Movies


  1. huseyintanriverdi02
  2. HÜSEYIN

Give list a short description

  huseyintanriverdi02's Rating My Rating
1
Eurotrip (2003,  R)
2
The Longest Yard (2005,  PG-13)
3
Daredevil (2003,  PG-13)
4
Little Man (2006,  PG-13)
5
Vizontele (2001,  Unrated)
6
Babam Ve Oglum (My Father and My Son) (2005,  PG-13)
7
Casanova (2005,  R)
8
American Pie (1999,  R)
9
American Pie 2 (2001,  R)
10
American Wedding (2003,  R)
11
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
12
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
13
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
14
Constantine (2005,  R)
15
Fantastic Four (2005,  PG-13)
16
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
17
Crank (2006,  R)
18
50 First Dates (2004,  PG-13)
19
The Illusionist (2006,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
23
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
24
The Legend of Zorro (2005,  PG)
25
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
26
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
27
The Girl Next Door (2004,  R)
28
Van Helsing (2004,  PG-13)
29
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
30
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
31
The Wedding Date (2005,  PG-13)
32
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
33
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
34
Batman Forever (1995,  PG-13)
35
Batman (1989,  PG-13)
36
Batman Returns (1992,  PG-13)
37
Batman Begins (2005,  PG-13)
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
39
Cold Mountain (2003,  R)
40
Bad Boys (1995,  R)
41
Bad Boys II (2003,  R)
42
Braveheart (1995,  R)
43
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
44
Men in Black (1997,  PG-13)
45
Men in Black II (2002,  PG-13)
46
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
47
Minority Report (2002,  PG-13)
48
Spider-Man (2002,  PG-13)
49
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
50
The Butterfly Effect (2004,  R)
51
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
52
The Green Mile (1999,  R)
53
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
54
The Truman Show (1998,  PG)
55
Titanic (1997,  PG-13)
56
X-Men (2000,  PG-13)
57
X2 (2003,  PG-13)
58
You've Got Mail (1998,  PG)
59
Merlin (1998,  PG)
60
One Night at McCool's (2001,  R)
61
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
62
Totally Blonde (2001,  PG-13)
63
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
64
Jingle All the Way (1997,  PG)
65
Rush Hour (1998,  PG-13)
66
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
67
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
68
Ghost Rider (2007,  PG-13)
69
The Heartbreak Kid (2007,  R)
70
The Matrix (1999,  R)
71
Mission Impossible (1996,  PG-13)
72
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
73
Green Street Hooligans (2005,  R)
74
Redline (2007,  PG-13)
75
High Crimes (2002,  PG-13)
76
Death Sentence (2007,  R)
77
The Notebook (2004,  PG-13)
78
Pulp Fiction (1994,  R)
79
Back to the Future (1985,  PG)
80
Remember the Titans (2000,  PG)
81
Saving Private Ryan (1998,  R)
82
The Godfather (1972,  R)
83
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
86
Shrek (2001,  PG)
87
Walking Tall (2004,  PG-13)
88
There's Something About Mary (1998,  R)
89
The Death and Life of Bobby Z (Let's Kill Bobby Z) (1982,  R)
90
The Bucket List (2007,  PG-13)
91
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
92
Underworld (2003,  R)
93
Underworld: Evolution (2006,  R)
94
Superman (1978,  PG)
95
Superman II (1981,  PG)
96
Superman III (1983,  PG)
97
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
98
Superman Returns (2006,  PG-13)
99
Superman: Doomsday (2007,  PG-13)
100
The Batman/Superman Movie (1998,  PG)
101
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
102
Honey (2003,  PG-13)
103
Next (2007,  PG-13)
104
Face/Off (1997,  R)
105
Blast from the Past (1999,  PG-13)
106
Spy Kids (2001,  PG)
107
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
108
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
109
Ballistic - Ecks vs. Sever (2002,  R)
110
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
111
Equilibrium (2002,  R)
112
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
113
21 (2008,  PG-13)
114
21 Grams (2003,  R)
115
Recep Ivedik (2008,  Unrated)
116
The Last Castle (2001,  R)
117
American History X (1998,  R)
118
Goal (2007,  Unrated)
119
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
120
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
121
The Terminal (2004,  PG-13)
122
Cast Away (2000,  PG-13)
123
Magic Kid II (1994,  PG)
124
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
125
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
126
Con Air (1997,  R)
127
Desperado (1995,  R)
128
Pathology (2008,  R)
129
Hancock (2008,  PG-13)
130
I, Robot (2004,  PG-13)
131
I Am Legend (2007,  PG-13)
132
Shoot 'Em Up (2007,  R)
133
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
134
Empire of the Wolves (2005,  R)
135
French Kiss (1995,  PG-13)
136
Proof (2005,  PG-13)
137
Straw Dogs (1971,  R)
138
The Bodyguard (1992,  R)
139
The Pacifier (2005,  PG)
140
Wanted (2008,  R)
141
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
142
Transformers (2007,  PG-13)
143
Michael Clayton (2007,  R)
144
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
145
Batman & Robin (1997,  PG-13)
146
Good Luck Chuck (2007,  R)
147
Bill (,  R)
148
The Ten (2007,  R)
149
Into the Blue (2005,  PG-13)
150
Sin City (2005,  R)
151
My Sassy Girl (2008,  PG-13)
152
He Was A Quiet Man (2007,  Unrated)
153
Captivity (2007,  R)
154
The Quiet (2006,  R)
155
House of Wax (2005,  R)
156
Home of the Brave (2004,  R)
157
Home of the Brave (2006,  R)
158
Robocop: Prime Directives - Resurrection (2001,  R)
159
Eragon (2006,  PG)
160
Blood Diamond (2006,  R)
161
The Island (2005,  PG-13)
162
Gladiator (2000,  R)
163
Amistad (1997,  R)
164
Beauty Shop (2005,  PG-13)
165
Never Back Down (2008,  PG-13)
166
Day 73 with Sarah (2007,  Unrated)
167
All the Boys Love Mandy Lane (2006,  R)
168
My Boss's Daughter (2003,  R)
169
Agent Cody Banks (2003,  PG)
170
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
171
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
172
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
173
Out of Time (2003,  PG-13)
174
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie (1995,  PG)
175
Seraphim Falls (2007,  R)
176
The Good Mother (Glass House) (2006,  R)
177
End Game (2006,  R)
178
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
179
The Deal (2005,  R)
180
Good Advice (2001,  R)
181
Lawn Dogs (1998,  R)
182
Drive-Thru (2007,  R)
183
Remember the Daze (The Beautiful Ordinary) (2008,  R)
184
Flourish (2006,  Unrated)
185
Inside (2006,  Unrated)
186
Hangman's Curse (2003,  PG-13)
187
Nine Months (1995,  PG-13)
188
License to Wed (2007,  PG-13)
189
Dedication (2007,  R)
190
Because I Said So (2007,  PG-13)
191
Romance and Cigarettes (2007,  R)
192
Resident Evil (2002,  R)
193
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
194
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
195
Ultraviolet (2006,  PG-13)
196
.45 (2006,  R)
197
The Fifth Element (1997,  PG-13)
198
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
199
300 (2007,  R)
200
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
201
Sleepers (1996,  R)
202
Cellular (2004,  PG-13)
203
Beowulf (2007,  PG-13)
204
The Fever (2007,  Unrated)
205
Kung Fu Panda (2008,  PG)
206
A Mighty Heart (2007,  R)
207
We Are the Future (2006,  Unrated)
208
The Good Shepherd (2006,  R)
209
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
210
Alexander (2004,  R)
211
Shark Tale (2004,  PG)
212
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
213
Taking Lives (2004,  Unrated)
214
Beyond Borders (2003,  R)
215
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
216
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
217
Original Sin (2001,  R)
218
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
219
Girl, Interrupted (1999,  R)
220
The Bone Collector (1999,  R)
221
Pushing Tin (1999,  R)
222
Playing by Heart (1998,  R)
223
Gia (1997,  R)
224
Hell's Kitchen N.Y.C. (1999,  R)
225
Playing God (1997,  R)
226
True Women (1997,  PG-13)
227
Love Is All There Is (1997,  R)
228
Foxfire (1996,  R)
229
Mojave Moon (1997,  R)
230
Without Evidence (1996,  Unrated)
231
Without Evidence (2000,  Unrated)
232
Hackers (1995,  PG-13)
233
Cyborg 2 (1993,  R)
234
Burn After Reading (2008,  R)
235
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
236
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
237
Bird Flu: How Safe Are We? (2006,  Unrated)
238
Babel (2006,  R)
239
Rx For Survival-a Global Health Challenge (MINI-SERIES) (2006,  Unrated)
240
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
241
Troy (2004,  R)
242
Special Thanks to Roy London (2005,  Unrated)
243
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
244
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
245
Full Frontal (2002,  R)
246
Running With Scissors (2006,  R)
247
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
248
Spy Game (2001,  R)
249
The Mexican (2001,  R)
250
Directors: Terry Gilliam (2000,  Unrated)
251
Snatch (2001,  R)
252
Brad Pitt: Hollywood Hunk (1999,  Unrated)
253
Fight Club (1999,  R)
254
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
255
The Dark Side of the Sun (1997,  R)
256
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
257
The Devil's Own (1997,  R)
258
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
259
Legends of the Fall (1994,  R)
260
Too Young to Die (1990,  R)
261
The Favor (1994,  R)
262
True Romance (1993,  R)
263
Kalifornia (1993,  R)
264
A River Runs Through It (1992,  PG)
265
Cool World (1992,  PG-13)
266
Contact (1992,  Unrated)
267
Sin City 2 (2011,  Unrated)
268
Meet Bill (2008,  R)
269
The Eye (2008,  PG-13)
270
Awake (2007,  R)
271
Cat Tale (2010,  Unrated)
272
Dancing on the Moon (Viens danser... sur la lune) (1998,  PG)
273
Airspeed (,  PG-13)
274
Believe (2000,  PG)
275
Lucky Girl (My Daughter's Secret Life) (2001,  Unrated)
276
Old School (2003,  R)
277
Sanguepazzo (Wild Blood) (2008,  Unrated)
278
Combien tu m'aimes? (How Much Do You Love Me?) (2007,  Unrated)
279
Le Deuxième Souffle (The Second Wind) (2007,  Unrated)
280
Napoleon and Me (N Io e Napoleone) (2006,  Unrated)
281
Manuale d'amore 2 (Capitoli successivi) (2007,  Unrated)
282
Le Concile de Pierre (The Stone Council) (2006,  Unrated)
283
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
284
The Big Question (2006,  PG-13)
285
Franck Spadone (2000,  Unrated)
286
She Hate Me (2004,  R)
287
Agents Secrets (Spy Bound) (Secret Agents) (2004,  Unrated)
288
The Passion of the Christ (2004,  R)
289
Ricordati di me, (Remember Me, My Love) (2004,  Unrated)
290
Tears of the Sun (2003,  R)
291
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
292
Irreversible (2002,  Unrated)
293
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001,  R)
294
L'Ultimo capodanno (Humanity's Last New Year's Eve) (1998,  Unrated)
295
Malena (2000,  R)
296
Under Suspicion (2000,  R)
297
The Getaway (1994,  Unrated)
298
L.A. Confidential (1997,  R)
299
Never Say Never Again (1983,  PG)
300
The Spirit (2008,  PG-13)
301
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
302
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
303
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
304
The Prestige (2006,  PG-13)
305
Jungle Fever (1991,  R)
306
Strictly Business (1991,  PG-13)
307
The Last Boy Scout (1991,  R)
308
Boomerang (1992,  R)
309
Father Hood (1993,  PG-13)
310
The Flintstones (1994,  PG)
311
Losing Isaiah (1995,  R)
312
Executive Decision (1995,  R)
313
Race the Sun (1996,  PG)
314
The Rich Man's Wife (1996,  R)
315
Bulworth (1998,  R)
316
B.A.P.S. (1997,  PG-13)
317
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
318
Kiss The Girls (1997,  R)
319
Cocktail (1988,  R)
320
Rain Man (1988,  R)
321
A Few Good Men (1992,  R)
322
Interview with the Vampire (1994,  R)
323
Mission: Impossible (,  Unrated)
324
Eyes Wide Shut (1999,  R)
325
Vanilla Sky (2001,  R)
326
Collateral (2004,  R)
327
Helen (2009,  Unrated)
328
Twisted (2004,  R)
329
Frida (2002,  R)
330
Someone Like You (2001,  PG-13)
331
The Peacemaker (1997,  R)
332
Three Kings (1999,  R)
333
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
334
The Dark Knight (2008,  PG-13)
335
National Treasure (2004,  PG)
336
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
337
Seven (Se7en) (1995,  R)
338
School of Life (2005,  Unrated)
339
Blade - Trinity (2004,  R)
340
Shakespeare in Love (1998,  R)
341
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
342
Tropic Thunder (2008,  R)
343
Shrek 2 (2004,  PG)
344
School of Rock (2003,  PG-13)
345
Sweet November (2001,  PG-13)
346
Jumanji (1995,  PG)
347
Legally Blonde (2001,  PG-13)
348
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
349
Black Knight (2001,  PG-13)
350
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
351
Just Married (2003,  PG-13)
352
Analyze This (1999,  R)
353
Anger Management (2003,  PG-13)
354
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
355
Smother (2007,  PG-13)
356
Speed Racer (2008,  PG)
357
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
358
Tiptoes (Tiny Tiptoes) (2004,  R)
359
The Love Guru (2008,  PG-13)
360
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
361
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
362
Enigma (2001,  R)
363
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
364
The Happening (2008,  R)
365
Pay It Forward (2000,  PG-13)
366
The Recruit (2003,  PG-13)
367
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
368
V for Vendetta (2006,  R)
369
Goal! III (Goal! 3: Taking on the World) (2009,  PG-13)
370
Veritas: Prince of Truth (2007,  PG)
371
Fast and Furious (2009,  PG-13)
372
Push (2009,  PG-13)
373
Secret défense (Secrets of State) (2008,  Unrated)
Secret défense (Secrets of State)
the worst movie i have ever seen
374
Recess: School's Out (2001,  G)
375
The Ghosts of Girlfriends Past (2009,  PG-13)
376
State of Play (2009,  PG-13)
377
My Best Friend's Girl (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments