My Favorite Movies
| IAMADADDY15929236's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 2 |
Festival Express (2003, R) |
|
| 3 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 4 |
Intermission (2003, R) |
|
| 5 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 7 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 8 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 9 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 10 |
Closer (2004, R) |
|
| 11 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 12 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 13 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 14 |
Patriot Games (1992, R) |
|
| 15 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 16 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 17 |
Platoon (1986, R) |
|
| 18 |
The Dirty Dozen (1967, Unrated) |
|
| 19 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 20 |
True Grit (1969, G) |
|
| 21 |
187 (1997, R) |
|
| 22 |
Death to Smoochy (2002, R) |
|
| 23 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 24 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
| 25 |
Grease (1978, PG) |
|
| 26 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 27 |
Old School (2003, R) |
|
| 28 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 29 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 30 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 31 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 32 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 33 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 34 |
The Man with Two Brains (1983, R) |
|
| 35 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 36 |
Three to Tango (1999, PG-13) |
|
| 37 |
Scream (1996, R) |
|
| 38 |
SLC Punk (1998, R) |
|
| 39 |
Jailhouse Rock (1957, Unrated) |
|
| 40 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 41 |
Buffalo 66 (1998, R) |
|
| 42 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 43 |
Event Horizon (1997, R) |
|
| 44 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 45 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 46 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 47 |
Blue Streak (1999, PG-13) |
|
| 48 |
Troy (2004, R) |
|
| 49 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 50 |
Beer (1985, R) |
|
| 51 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 52 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 53 |
Garden State (2004, R) |
|
| 54 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 55 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 56 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 57 |
End of Days (1999, R) |
|
| 58 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 59 |
Intolerable Cruelty (2003, PG-13) |
|
| 60 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 61 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 62 |
Multiplicity (1996, PG-13) |
|
| 63 |
Taking Lives (2004, Unrated) |
|
| 64 |
In the Army Now (1994, PG) |
|
| 65 |
Son in Law (1993, PG-13) |
|
| 66 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 67 |
Training Day (2001, R) |
|
| 68 |
Far and Away (1992, PG-13) |
|
| 69 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 70 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 71 |
Tomcats (2001, R) |
|
| 72 |
Never Cry Wolf (1983, PG) |
|
| 73 |
Layer Cake (2005, R) |
|
| 74 |
Sublime (2007, R) |
|
| 75 |
The Pawnbroker (1965, Unrated) |
|
| 76 |
How Green Was My Valley (1941, Unrated) |
|
| 77 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 78 |
The African Queen (1951, Unrated) |
|
| 79 |
Shadow of the Vampire (2000, R) |
|
| 80 |
The Cabinet of Dr. Caligari (2005, Unrated) |
|
| 81 |
The Protector (1985, R) |
















































































