My Favorite Movies


  ianhougland's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Best movie ever made. Period.
2
Barton Fink (1991,  R)
Barton Fink
Also the best movie ever made.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
4
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
5
Stray Dog (1949,  Unrated)
6
Memento (2000,  R)
7
The Seventh Seal (,  Unrated)
8
The Prestige (2006,  PG-13)
9
Chinatown (1974,  R)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
11
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
12
Harold and Maude (1971,  PG)
13
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
14
The Fountain (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments