Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  iapmediapool's Rating My Rating
1
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
2
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
3
The Fisher King (1991,  R)
Click to Rate
4
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
5
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
6
Time Bandits (1981,  PG)
Click to Rate
7
Moonstruck (1987,  PG)
Click to Rate
8
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
9
Harold and Maude (1971,  PG)
Click to Rate
10
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
11
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
12
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap 5.0 Stars
this one goes to eleven...
Click to Rate
13
Desperado (1995,  R)
Click to Rate
14
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Click to Rate
15
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
17
La Face cachée (2007,  Unrated)
La Face cachée 5.0 Stars
La face cachee de la lune est tres drole & tres tres toucher

www.lafacecacheedelalune.com
Click to Rate
18
The Terminal (2004,  PG-13)
Click to Rate
19
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
best part of the three!
Click to Rate
21
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
Click to Rate
22
Pleasantville (1998,  PG-13)
Click to Rate
23
Artists and Models (1955,  Unrated)
Click to Rate
24
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
26
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 4.5 Stars
soo very funny!
Click to Rate
27
Harvey (1951,  Unrated)
Click to Rate
28
Help! (1965,  G)
Click to Rate
29
Soylent Green (1973,  PG)
Soylent Green 4.0 Stars
nowadays I wished gun-nuts Charlton Heston would'nt play the leading role - but nonetheless it still IS a great movie!
Click to Rate
30
Herr Lehmann (Berlin Blues) (2003,  Unrated)
Herr Lehmann (Berlin Blues) 5.0 Stars
hilarious! so very funny! So very Berlin in the late 80s!
Click to Rate
31
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock 5.0 Stars
Best movie I saw in years. Ain't that many movies around which really did surprise me - but Hancock did! Whow!
Click to Rate
32
Michael Clayton (2007,  R)
Michael Clayton 4.0 Stars
brilliant movie - great soundtrack!
Click to Rate
33
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart 5.0 Stars
sooo very funny!
- but if you have'nt seen it yet: don't watch the trailer! It's not a teaser: it's a SPOILER!!!
Click to Rate
34
The Dark Crystal (1982,  PG)
The Dark Crystal 5.0 Stars
boys don't fly ;-)))
Click to Rate
35
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein 5.0 Stars
Bluecher ;-)))
Click to Rate
36
Far Side of the Moon (2005,  R)
Far Side of the Moon 5.0 Stars
La face cachee de la lune = you simply MUST see this Canadian movie in FRENCH with subtitles - otherwise it will lose too much of it's silent sense of humour & it's lovely charme!
Click to Rate
37
Minoes (Undercover Kitty) (2001,  Unrated)
Minoes (Undercover Kitty) 5.0 Stars
magical movie for cat lovers and environmentalists
Click to Rate
38
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
The Rutles: All You Need Is Cash 5.0 Stars
Monty Python meet The Beatles = help ME to stop laughing :)))
Click to Rate
39
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity 4.0 Stars
left out some very important parts of the bestseller-book: but still a MUST for vinyl-record lovers!!!
Click to Rate
40
Chasing Destiny (2001,  PG-13)
Chasing Destiny 4.0 Stars
Lauren Graham & Roger Daltrey play great, Christopher Lloyd too - and Casper van Dien just looks gorgeous. Easy going lovers-movie with great music.
Click to Rate
41
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 5.0 Stars
go on tour with a nightliner and enjoy the music!
Click to Rate
42
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 5.0 Stars
watched it 8 times - just to make sure I've catched every single joke in details :)))
Click to Rate
43
Hot Shots! (1991,  PG-13)
Hot Shots! 5.0 Stars
:)))
Click to Rate
44
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
Dead Men Don't Wear Plaid 4.5 Stars
the walk out of town is one of my alltime fav movie-scenes :)))
Click to Rate
45
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck 5.0 Stars
hilarious!
Click to Rate
46
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 5.0 Stars
4 gorgeous looking men I would love to do an interview with ;)
Click to Rate
47
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans 5.0 Stars
so cute, so strong: Harry Hamlin before L.A. Law...
Click to Rate
48
Fahrenheit 451 (1966) (1966,  PG)
Click to Rate
49
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
this to me stays No 1 Star Wars movie forever!
Click to Rate
50
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)