My Favorite Movies


  IfIcoulddothingsdiff's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
2
Spider-Man (2002,  PG-13)
3
Demolition Man (1993,  R)
4
Sin City (2005,  R)
5
Creepshow (1982,  R)
6
Tombstone (1993,  R)
7
The Devil's Advocate (1997,  R)
8
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
10
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
11
Accepted (2006,  PG-13)
12
American Psycho (2000,  R)
13
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
14
Anger Management (2003,  PG-13)
15
Armageddon (1998,  PG-13)
16
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
17
Batman (1989,  PG-13)
18
Blazing Saddles (1974,  R)
19
Braveheart (1995,  R)
20
Casablanca (1943,  PG)
21
Cast Away (2000,  PG-13)
22
City of Angels (1998,  PG-13)
23
Con Air (1997,  R)
24
Closer (2004,  R)
25
Crash (2004,  R)
26
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
27
Eragon (2006,  PG)
28
Eurotrip (2003,  R)
29
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
30
Face/Off (1997,  R)
31
Failure to Launch (2006,  PG-13)
32
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
33
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
34
Finding Nemo (2003,  G)
35
Finding Neverland (2004,  PG)
36
Full Metal Jacket (1987,  R)
37
Ghost (1990,  R)
38
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
39
Gladiator (2000,  R)
40
Gone With the Wind (1939,  G)
41
GoodFellas (1990,  R)
42
Grandma's Boy (2006,  R)
43
Grease (1978,  PG)
44
Halloween (1978,  R)
45
Hook (1991,  PG)
46
Hot Fuzz (2007,  R)
47
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
48
I Am Sam (2002,  PG-13)
49
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
50
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
51
Interview with the Vampire (1994,  R)
52
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
53
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
54
Juno (2007,  PG-13)
55
Kingdom of Heaven (2005,  R)
56
Kung Fu Hustle (2005,  R)
57
Labyrinth (1986,  PG)
58
Liar Liar (1997,  PG-13)
59
Little Nicky (2000,  PG-13)
60
Lucky Number Slevin (2006,  R)
61
Mallrats (1995,  R)
62
Meet the Parents (2000,  PG-13)
63
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
64
Minority Report (2002,  PG-13)
65
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
66
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
67
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
68
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
69
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
70
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
71
Office Space (1999,  R)
72
Old School (2003,  R)
73
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
74
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
75
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
77
Pitch Black (2000,  R)
78
Predator (1987,  R)
79
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
80
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
81
Pulp Fiction (1994,  R)
82
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
83
Rent (2005,  PG-13)
84
Reservoir Dogs (1992,  R)
85
Resident Evil (2002,  R)
86
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
87
Saving Private Ryan (1998,  R)
88
Saw (2004,  R)
89
Saw II (2005,  R)
90
Saw III (2006,  R)
91
Scarface (1983,  R)
92
Schindler's List (1993,  R)
93
School of Rock (2003,  PG-13)
94
Seven (Se7en) (1995,  R)
95
Shaun of the Dead (2004,  R)
96
Shrek (2001,  PG)
97
Sixteen Candles (1984,  PG)
98
Sleepy Hollow (1999,  R)
99
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
100
Spaceballs (1987,  PG)
101
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
102
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
103
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
104
Stand by Me (1986,  R)
105
Steel Magnolias (1989,  PG)
106
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
107
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
108
Super Troopers (2001,  R)
109
Team America - World Police (2004,  R)
110
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
111
The Big Lebowski (1998,  R)
112
The Boondock Saints (1999,  R)
113
The Butterfly Effect (2004,  R)
114
The Breakfast Club (1985,  R)
115
The Crow (1994,  R)
116
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
117
The Exorcist (1973,  R)
118
The Fifth Element (1997,  PG-13)
119
The Godfather (1972,  R)
120
The Green Mile (1999,  R)
121
The Goonies (1985,  PG)
122
The Illusionist (2006,  PG-13)
123
The Incredibles (2004,  PG)
124
The Italian Job (2003,  PG-13)
125
The Last Samurai (2003,  R)
126
The Lord of the Rings (1978,  PG)
127
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
128
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
129
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
130
The Lost Boys (1987,  R)
131
The Mask (1994,  PG-13)
132
The Matrix (1999,  R)
133
The Matrix Reloaded (2003,  R)
134
The Matrix Revolutions (2003,  R)
135
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
136
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
137
The Patriot (2000,  R)
138
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
139
The Princess Bride (1987,  PG)
140
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
141
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
142
The Sandlot (1993,  PG)
143
The Shawshank Redemption (1994,  R)
144
The Shining (1980,  R)
145
The Silence of the Lambs (1991,  R)
146
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
147
The Transporter (2002,  PG-13)
148
The Waterboy (1998,  PG-13)
149
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
150
The Wizard of Oz (1939,  G)
151
There's Something About Mary (1998,  R)
152
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
153
Tommy Boy (1995,  PG-13)
154
Toy Story (1995,  G)
155
True Romance (1993,  R)
156
Underworld (2003,  R)
157
Van Helsing (2004,  PG-13)
158
Wayne's World (1992,  PG-13)
159
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
160
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
161
When Harry Met Sally (1989,  R)
162
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
163
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
164
Without A Paddle (2004,  PG-13)
165
X-Men (2000,  PG-13)
166
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
167
Young Frankenstein (1974,  PG)
168
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
169
Judge Dredd (1995,  R)
170
The People Under The Stairs (1991,  R)
171
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
172
Taken (2009,  PG-13)
173
The Punisher (2004,  R)
174
Freddy vs. Jason (2003,  R)
175
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
176
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
177
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
178
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
179
The Mummy (1959,  Unrated)
180
Mummies Alive!: The Beginning (1997,  Unrated)
181
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
182
Jeepers Creepers (2001,  R)
183
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
184
The Toxic Avenger (1984,  R)
185
Re-Animator (1985,  R)
186
Evil Dead 2 (1987,  R)
187
The Evil Dead (1981,  NC-17)
188
Army of Darkness (1993,  R)
189
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
190
Fright Night (1985,  R)
191
Child's Play (1988,  R)
192
Bride of Chucky (1998,  R)
193
Child's Play 3 (1991,  R)
194
Seed Of Chucky (2004,  R)
195
Child's Play 2 (1990,  R)
196
Toxic Crusaders: The Movie (2002,  Unrated)
197
Attack of the Killer Tomatoes! (1978,  PG)
198
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
199
Return of the Killer Tomatoes! (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments