Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  IHeartEmoBoys01's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
LOVE IT!!!!!!!!!!!
2
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
I loved it so much and I loved Johnny Depp in this movie almost more than Captian Jack. I love Tim Burton and his movies.
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Oh my god! Just as good as the first movie and loved the ending. I hope they make another one with Captain Jack!
4
Saw (2004,  R)
Saw
Twisted. Not as frighting as I wanted but still one of the better horror movies. However, I am totally in love with this movie.
5
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Just such a beautiful movie. The storyline, the idea, just everything is amazing. Not to mention Ashton Kutcher is totally hot. The ending was even great though it was sad.
6
Underworld (2003,  R)
Underworld
I loved it. What more can I say. It kick ass!
7
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
Oh my god! I Frickin LOVED IT! I can see why Fall Out Boy uses a lot of referances to this movie. Its a must see.
8
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
One of the best movies I have ever seen! I love how the main charater is just as obsessed with music as me. Jack Black's charater was hilarious. John Cusak was amazing and I totally fell in love with his charater
9
Saw III (2006,  R)
Saw III
Just when you think you finally got a grasp on what's happening there's a suprise twist.
10
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Such an amazing fuckin' movie. At no point did I see the ending coming that happened. I loved it so much.
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
For sure better then the second one. It is less Hollywood and more classic.
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
My favorite out of the ones that are out so far.
13
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
Better than it looks. The commericals do not do it justice. So awesome and amazing.
14
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Jake Gyllenhaal at his best. It was simplely amazing. The only change I would have made was to put more into the ending.
15
Saw II (2005,  R)
Saw II
Never is what you think. I hate predictable movies and this sure isn't.
16
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
Almost as good as the first one but still doesn't beat it but still kicks ass!
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Ha! Ha! I own it and I get to watch all it's Pirate smexiness and you don't! : p
18
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
I fell completely in love with the movie. One of the best movies I have ever seen.
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The third was better but maybe this one would be better if it followed the book a little more.
20
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Ah, Tim Burton. Love his movies so much. He's just so strange.
21
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
It was pretty good but not good as the other two. I wanted venom a lot more but that's just me. Oh, and emo Spider-Man is so frickin' hot.
22
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
One of the best movies I've ever seen. I fell in love with the entire thing and now I need to go read the book!
23
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
One of my all time favorite movies now.
24
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Love it! Totally rockn' and a must see. One of Jack Black's better movies.
25
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Confusing at first but the ending is so worth it. I loved this movie.
26
The New Guy (2002,  PG-13)
The New Guy
One of my favorites. So funny.
27
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene (,  Unrated)
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene
I am in love with My Chemical Romance and this is totally funny.
28
Green Day - Bullet in a Bible (2005,  Unrated)
Green Day - Bullet in a Bible
I like Green Day a lot and this was totally cool.
29
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Totally great. It's just so funny but at the same time it still has some truth. I love it.
30
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory
It was so good. I absoultyly loved it. Not only was it funny but it was hilarious. Plus gotta love Jon Heder
31
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
A suprise around every corner.
32
Reign Over Me (2007,  R)
Reign Over Me
It breaks your heart but you totally fall in love with the story. It even made my dad "misty-eyed". It is a must see.
33
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Really good. Plus its a sequel and normally sequals aren't as good as the first.
34
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
My favorite super hero. I love Spider-Man so much and this one was definatly the best.
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I Loved it but not the ending I expected. Which is good except it wasn't that great an ending.
36
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
Compared to most of the movies I watch this one is an odd ball but I can't help that I love it. Plus who wouldn't want to see Zac Efron, Corbin Bleu, and Lucas Gaberil (sp?) on your TV for an hour.
37
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink
One of the best movies ever. The guy she ends up with out the end was cute but I loved Duckie so much!
38
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
Loved it. The geeky guy was so funny. plus I love Molly Ringwald.
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I absoulty loved this one. It was so much better than the last. My friend said it was very skippy but he hadn't read the book and I have so I wouldn't know. The only major dissapointment to me was the death of Sirius. It was just so not what I thought it would be
40
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
You must go see this. I laughed through the whole thing and it was just oh my good.
41
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23
Totally Excellent. Like some Saw meets Fight Club type plot. You don't have all the facts until the very end. Thye only thing I would change is the ending but overall it was still excellent.
42
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
Oh my gabe! it was genius and everything was amazing. i would love it if a second one came out.
43
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton. Yeah!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments