My Favorite Movies


  iknowwhokilledme's Rating My Rating
1
I Know Who Killed Me (2007,  R)
2
The Hottie and the Nottie (2008,  PG-13)
3
Material Girls (2006,  PG)
4
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
5
Labor Pains (2009,  PG-13)
6
Britney: For the Record (2008,  Unrated)
7
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
8
Crossroads (2002,  PG-13)
9
Hawaii, Oslo (2004,  Unrated)
10
Robbie the Reindeer in Hooves of Fire and the Legend of the Lost Tribe (1999,  Unrated)
11
Unstable Fables: Goldilocks and the 3 Bears (2008,  G)
12
Zoey 101: Chasing Zoey (2008,  Unrated)
13
Zoey 101: Goodbye Zoey (2008,  PG)
14
Serial Killing 101 (2004,  R)
15
Zoey 101: Curse of PCA (2007,  Unrated)
16
Zoey 101: Spring Break-Up (2006,  Unrated)
17
From Justin To Kelly (2003,  PG)
18
Issues 101 (2002,  Unrated)
19
Love the Beast (2009,  Unrated)
20
The Safety of Objects (2001,  R)
21
Northern Lights (2009,  Unrated)
22
Thank You Billy Graham (2008,  Unrated)
23
Holiday in Your Heart (1997,  Unrated)
24
Mean Girls (2004,  PG-13)
25
Freaky Friday (2003,  PG)
26
The Parent Trap (1998,  PG)
27
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
28
Just My Luck (2006,  PG-13)
29
Georgia Rule (2007,  R)
30
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
31
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
32
Life-Size (2000,  G)
33
Get A Clue (2002,  G)
34
Chapter 27 (2007,  R)
35
The Other Side (2010,  Unrated)
36
Friendly Fire (2006,  Unrated)
37
A Cinderella Story (2004,  PG)
38
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
39
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
40
War, Inc. (2008,  R)
41
Agent Cody Banks (2003,  PG)
42
What Goes Up (2009,  Unrated)
43
Greta (2008,  PG-13)
44
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
45
Raise Your Voice (2004,  PG)
46
The Perfect Man (2005,  PG)
47
Cadet Kelly (2002,  Unrated)
48
Casper Meets Wendy (1998,  PG)
49
In Search of Santa (2004,  Unrated)
50
Stay Cool (2009,  Unrated)
51
Human Nature (2002,  R)
52
Foodfight! (2007,  PG)
53
The Soul Collector (1999,  Unrated)
54
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
55
Love Takes Wing (2009,  Unrated)
56
Legacy (2008,  R)
57
Backwoods (2008,  R)
58
Love Finds a Home (2009,  Unrated)
59
Slightly Single in L.A. (,  Unrated)
60
Dishdogz (2005,  PG-13)
61
Nightmare (2007,  Unrated)
62
Bolt (2008,  PG)
63
Big Fish (2003,  PG-13)
64
The Last Song (2010,  PG)
65
Hannah Montana: One in a Million (2007,  Unrated)
66
17 Again (2009,  PG-13)
67
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
68
Hairspray (2007,  PG)
69
Me and Orson Welles (2009,  PG-13)
70
High School Musical (2006,  Unrated)
71
High School Musical 2 (2007,  G)
72
The Derby Stallion (2005,  Unrated)
73
Miracle Run (The Unexpected Journey) (2004,  PG)
74
Jonny Quest (2010,  Unrated)
75
Melinda's World (2003,  Unrated)
76
Paris, Not France (2008,  G)
77
Zoolander (2001,  PG-13)
78
Repo! The Genetic Opera (2008,  R)
79
America the Beautiful (2008,  R)
80
House of Wax (2005,  R)
81
National Lampoon's Pledge This! (2006,  R)
82
Bottoms Up (2006,  R)
83
Nine Lives (2002,  R)
84
The Hillz (2004,  R)
85
Bottom's Up (2006,  R)
86
Dadnapped (2009,  Unrated)
87
Zenon: Girl of the 21st Century (1999,  Unrated)
88
Zenon: The Zequel (2001,  Unrated)
89
Zenon: Z3 (2004,  Unrated)
90
Johnny Tsunami (1999,  G)
91
Kim Possible: The Secret Files (2002,  Unrated)
92
Spider-Man (2002,  PG-13)
93
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
94
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
95
Jumanji (1995,  PG)
96
Bring It On (2000,  PG-13)
97
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
98
How to Lose Friends & Alienate People (2008,  R)
99
Annie Leibovitz: Life Through a Lens (2008,  Unrated)
100
Interview with the Vampire (1994,  R)
101
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
102
Elizabethtown (2005,  PG-13)
103
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
104
The Virgin Suicides (2000,  R)
105
Small Soldiers (1998,  PG-13)
106
Wimbledon (2004,  PG-13)
107
Little Women (1994,  PG)
108
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
109
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
110
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
111
Wag the Dog (1997,  R)
112
The Crow - Salvation (2000,  R)
113
Get Over It (2001,  PG-13)
114
Dick (1999,  PG-13)
115
New York Stories (1989,  PG)
116
Strike! (All I Wanna Do) (1998,  PG-13)
117
Fifteen and Pregnant (1998,  Unrated)
118
Greedy (1994,  PG-13)
119
Tower of Terror (1997,  Unrated)
120
The Cat's Meow (2001,  PG-13)
121
Levity (2003,  R)
122
Kaena - The Prophecy (Kaena: La prophétie) (2004,  PG-13)
123
Devil's Arithmetic (1999,  Unrated)
124
Deeply (2001,  R)
125
Mother Night (1996,  R)
126
High Strung (1991,  PG)
127
True Heart (1997,  PG)
128
Dropdead Gorgeous (1999,  PG-13)
129
Siege at Ruby Ridge (1996,  Unrated)
130
Lover's Prayer (2000,  PG-13)
131
All Good Things (2008,  Unrated)
132
The Devil's Arithmetic (1999,  Unrated)
133
Luckytown (2000,  G)
134
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
135
Making the Amazing (Making the Amazing: Spider-Man 2) (2004,  Unrated)
136
Lucky Town (2001,  R)
137
My Fake Fiance (2009,  Unrated)
138
Whispers and Lies (2008,  Unrated)
139
Nine Dead (2008,  Unrated)
140
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
141
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
142
Sabrina the Teenage Witch (1996,  PG)
143
Recess: School's Out (2001,  G)
144
The Right Connections (1997,  PG)
145
Holiday in Handcuffs (2007,  Unrated)
146
Sabrina Goes to Rome (1998,  Unrated)
147
Sabrina, Down Under (1999,  Unrated)
148
The Specials (2000,  R)
149
Rent Control (2002,  Unrated)
150
Backflash (2002,  R)
151
Jesus, Mary and Joey (2006,  PG-13)
152
Silencing Mary (Campus Justice) (1998,  Unrated)
153
Family Reunion: A Relative Nightmare (1995,  Unrated)
154
Twisted Desire (1996,  Unrated)
155
Christmas Snow (1986,  Unrated)
156
12 Rounds (2009,  PG-13)
157
John Cena: My Life (2007,  Unrated)
158
John Cena: Word Life (2004,  Unrated)
159
WWE Great American Bash (2008,  Unrated)
160
WWE Edge: A Decade of Decadence (2008,  Unrated)
161
The Marine (2006,  PG-13)
162
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the U.S. Space Camp Mission (1996,  Unrated)
163
You're Invited to Mary-Kate and Ashley's Greatest Parties (2000,  Unrated)
164
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the Christmas Caper (1995,  Unrated)
165
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the Sea World Adventure (1995,  Unrated)
166
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the Fun House Mystery (1995,  Unrated)
167
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the Hotel Who-Done-It (1996,  Unrated)
168
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the Shark Encounter (1996,  Unrated)
169
The Adventures of Mary-Kate & Ashley: The Case of the United States Navy Adventure (1997,  Unrated)
170
You're Invited to Mary-Kate and Ashley's School Dance Party (2000,  Unrated)
171
The Little Rascals (1994,  PG)
172
It Takes Two (1995,  PG)
173
New York Minute (2004,  PG)
174
Our Lips Are Sealed (2000,  G)
175
When in Rome (2002,  G)
176
Billboard Dad (1998,  G)
177
Holiday in the Sun (2001,  G)
178
Passport To Paris (1999,  G)
179
Winning London (2001,  G)
180
Getting There (2002,  G)
181
The Challenge (2003,  G)
182
Switching Goals (2000,  Unrated)
183
Getting There, (Getting There: Sweet 16 and Licensed to Drive) (2002,  Unrated)
184
To Grandmother's House We Go (1992,  Unrated)
185
How the West Was Fun (2004,  Unrated)
186
Double, Double, Toil and Trouble (1993,  Unrated)
187
The Wackness (2008,  R)
188
The Cheetah Girls: One World (2008,  Unrated)
189
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
190
The Cheetah Girls 2 (2006,  Unrated)
191
That's So Raven: Disguise the Limit (2004,  Unrated)
192
College Road Trip (2008,  G)
193
Silent (2008,  Unrated)
194
Fat Albert (2004,  PG)
195
Phat Girlz (2006,  PG-13)
196
In the Line of Fire (1993,  R)
197
Dr. Dolittle 3 (2006,  PG)
198
The Station Agent (2003,  R)
199
Everyone's Hero (2006,  G)
200
Kim Possible: So the Drama (2005,  G)
201
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
202
Special Ed (2005,  Unrated)
203
Dead Man on Campus (1998,  R)
204
Saved by the Bell: Wedding in Las Vegas (1994,  Unrated)
205
Saved by the Bell: Hawaiian Style (1992,  Unrated)
206
The Princess & the Marine (2001,  Unrated)
207
Atomic Twister (2002,  Unrated)
208
Specimen (1996,  R)
209
Dying to Belong (1997,  Unrated)
210
For the Love of Nancy (1994,  Unrated)
211
White Wolves: A Cry in the Wild II (1993,  PG)
212
She Cried No (1996,  Unrated)
213
Born Into Exile (1997,  Unrated)
214
Kounterfeit (1996,  R)
215
Freshman Fall (1996,  Unrated)
216
Necessary Parties (1988,  Unrated)
217
Sticks And Stones (1996,  PG-13)
218
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (2000,  Unrated)
219
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995,  Unrated)
220
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice (1994,  Unrated)
221
Robots (2005,  PG)
222
She's the Man (2006,  PG-13)
223
Big Fat Liar (2002,  PG)
224
Living Proof (2008,  Unrated)
225
What a Girl Wants (2003,  PG)
226
Sydney White (2007,  PG-13)
227
Love Wrecked (2005,  PG)
228
Charlotte's Web 2 - Wilbur's Great Adventure (2003,  G)
229
Hideaway (1995,  R)
230
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) (2006,  PG)
231
The Babysitter (1995,  R)
232
Excess Baggage (1997,  PG-13)
233
Scorched (2003,  PG-13)
234
Love's Labour's Lost (2000,  PG)
235
True Crime (1995,  R)
236
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
237
Silence Becomes You (2005,  R)
238
Candles on Bay Street (2006,  Unrated)
239
Cool and the Crazy (1994,  R)
240
Pink Collar (2006,  Unrated)
241
Queen B (2005,  Unrated)
242
Judith Krantz's Torch Song (1993,  Unrated)
243
8 Mile (2002,  R)
244
Eminem Presents: The Anger Management Tour (2005,  PG)
245
Slim Susie (2001,  R)
246
Da Hip Hop Witch (2000,  R)
247
Uncut (2003,  Unrated)
248
Home of the Brave (2006,  R)
249
The Lone Ranger (2003,  Unrated)
250
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
251
Keith (2008,  PG-13)
252
Tinker Bell (2008,  G)
253
Unstable Fables: 3 Pigs and a Baby (2008,  PG)
254
Biggest Fan (2002,  Unrated)
255
Alvin and the Chipmunks: The Squeakuel (2009,  Unrated)
256
Tinker Bell and the Lost Treasure (2009,  Unrated)
257
The Pirates of Central Park (2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments