Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. theJonasNerd
  2. Mary

Give list a short description

  theJonasNerd's Rating My Rating
1
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
2
High School Musical 2 (2007,  Unrated)
Click to Rate
3
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
4
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Click to Rate
5
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
7
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
8
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
I love this move its awesome!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
10
Motocrossed (2001,  Unrated)
Motocrossed 5.0 Stars
I love this movie!!!!It's awesome!!!!!
Click to Rate
11
Camp Rock (2008,  Unrated)
Camp Rock Want To See
I love camp rock!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Its an awesome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
12
Stuck in the Suburbs (2004,  Unrated)
Click to Rate
13
The Game Plan (2007,  PG)
Click to Rate
14
Minutemen (2008,  Unrated)
Click to Rate
15
Underdog (2007,  PG)
Click to Rate
16
Pixel Perfect (2004,  Unrated)
Click to Rate
17
27 Dresses (2007,  PG-13)
Click to Rate
18
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
19
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Read it and Weep (2006,  Unrated)
Click to Rate
22
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
Click to Rate
23
13 Going on 30 (Suddenly 30) (1988,  PG-13)
Click to Rate
24
Sky High (2005,  PG)
Click to Rate
25
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
26
The Parent Trap (1998,  PG)
Click to Rate
27
The Sandlot 2 (2005,  PG)
Click to Rate
28
The Christmas Shoes (2006,  Unrated)
Click to Rate
29
Air Bud (1997,  PG)
Click to Rate
30
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
Click to Rate
31
Enchanted (2007,  PG)
Click to Rate
32
Matilda (1996,  PG)
Click to Rate
33
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
34
Baby's Day Out (1994,  PG)
Click to Rate
35
How the Grinch Stole Christmas (1966,  G)
Click to Rate
36
Go Figure (2005,  Unrated)
Click to Rate
37
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2000,  G)
Click to Rate
38
Halloweentown (1998,  Unrated)
Click to Rate
39
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
Click to Rate
40
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2007,  Unrated)
Click to Rate
41
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
Click to Rate
42
Cars (2006,  G)
Click to Rate
43
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
44
Titanic (1996,  PG-13)
Click to Rate
45
The Little Rascals (1994,  PG)
Click to Rate
46
Air Buddies (2006,  PG)
Air Buddies 4.5 Stars
Its sooooo cute!!
Click to Rate
47
Cinderella III: A Twist in Time (2006,  G)
Click to Rate
48
Tower of Terror (1997,  Unrated)
Click to Rate
49
Tom and Jerry - The Movie (1993,  G)
Click to Rate
50
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
Click to Rate
51
The Haunting Hour Volume One: Don't Think About It (2007,  Unrated)
Click to Rate
52
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
53
Jonah - A VeggieTales Movie (2002,  G)
Click to Rate
54
VeggieTales: Rack, Shack & Benny (1995,  Unrated)
Click to Rate
55
VeggieTales: The Ultimate Silly Song Countdown (2001,  Unrated)
VeggieTales: The Ultimate Silly Song Countdown 5.0 Stars
Veggietales is awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
56