My Favorite Movies


  iminslytherin1's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This movie was fantastic, I've seen it about 10 times, still good. I can't wait until the third one in May!!!
2
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
i loved it! it is the best Bring It On movie hands down! <3
3
Malibu's Most Wanted (2003,  PG-13)
Malibu's Most Wanted
OMS!! A CLASSIC FOR ME & NICOLE!!!!!!!
4
Stick It (2006,  PG-13)
Stick It
SO GOOD!!! i saw it twice in one night & then this morning, still good.
5
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
I loved the movie so much, I saw it twice. The second time was actually better. I also liked the soundtrack.
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i <3 dobby!!
7
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
Lol. "I get really bad nose bleeds." That was probably the funniest line ever. That was an awesome movie!
8
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
i don't care if ppl think im weird, i <3 this movie..
9
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
One of my all time favorite movies!! i <3 harry potter sooooo much!!!!!!!
10
Epic Movie (2007,  PG-13)
Epic Movie
When I went to see it with my friends, I was laughing the whole time! I loved it!
11
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
Best kinda documentary I've ever seen. Even though the guys were really hot, I actually knew what the moral of the story was. Lol.
12
Taxi (2004,  PG-13)
Taxi
"buckle up for safety!!!" lol
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
great movie!
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
ONE OF THE BEST MOVIES EVER!!
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Wow, I saw this movie twice. The second time would have been good if Nicole didn't stop asking me what was going on the whole time.
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
my first hp movie *tear*
17
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
Win A Date With Tad Hamilton!
i own it!! <3
18
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
I own it, enough said
19
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
The Benchwarmers
lol, own this too, watched it like 50 times and it's still reallly funny!!
20
The Break-Up (2006,  PG-13)
The Break-Up
it's funny when she walks in their apartment naked! lol! but the ending was crap, & i own it.
21
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
"sometimes men were stretchy pants, it's for fun!" lol, own this!
22
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Along Came Polly
omfs! i own it!!! funny w/ the basketball guy! ew!
23
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
Christmas with the Kranks
lol botox!
24
Guess Who (2005,  PG-13)
Guess Who
geez, own it, really funny!
25
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Dang it!! Lol, a really funni movie, <3ed it..
26
Grease (1978,  PG)
Grease
OMS! classic!
27
Grease 2 (1982,  PG)
Grease 2
Not better than the first one, but still good..
28
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
It's a funny movie, but kinda kiddish..
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
probably better than the first one! <3 chris pine!
30
The Swan Princess (1995,  G)
The Swan Princess
THIS ISN'T MY IDEA OF FUN!
31
How to Deal (2003,  PG-13)
How to Deal
<3 this movie...
32
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
R.V. (RV) (Runaway Vacation)
lol, funny!
33
Because I Said So (2007,  PG-13)
Because I Said So
why did I give this movie 5 stars? Because I said so!
34
Little Black Book (2004,  PG-13)
Little Black Book
ew, h8 tht vagina part!! gross!!!
35
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Very funny!!
36
Employee of the Month (2006,  PG-13)
Employee of the Month
I saw it @ my bday w/ my friends..kinda dorky, but really funny w/ Dane Cook.
37
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
funny, kinda...
38
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
All the famous poeple made it seem funnier to me..
39
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Marie Antoinette
This movie shows everybody that Marie Antionette was a stupid little girl.
40
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
School for Scoundrels
I loved the movie more with John Heder
41
Date Movie (2006,  PG-13)
Date Movie
all i can say is mayonnaise!
42
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
a cool movie
43
High School Musical 2 (2007,  G)
High School Musical 2
OMG! SO GOOD
44
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Pinocchio - Walt Disney
disney classic peeps!
45
Peter Pan (1953,  G)
Peter Pan
<3 Peter Pan!!
46
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
Very good. i <3 Williams as the Genie..
47
Alice in Wonderland (1951,  G)
Alice in Wonderland
My 2nd favorite Disney movie probably..
48
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
so good!
49
Blackbeard's Ghost (1968,  G)
Blackbeard's Ghost
lol
50
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine
cute.
51
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations
ZOMG! Such a good movie! I cried in the middle. Kinda sad but still funny.
52
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
Thoroughly Modern Millie
So funny. Glad I was forced to watch it.
RASPBERRIES!!!!!!!!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments