My Favorite Movies
A mixture of old and new films.
| sheilastapleton's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
|
| 2 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
|
| 3 |
Lady Vanishes (1938) (1938, Unrated) |
|
|
| 4 |
Dial M for Murder (1954, PG) |
|
|
| 5 |
The Thin Man (1934, Unrated) |
|
|
| 6 |
Shadow of the Thin Man (1941, Unrated) |
|
|
| 7 |
Paycheck (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
Rear Window (1954, PG) |
|
|
| 9 |
Song of the Thin Man (1947, Unrated) |
|
|
| 10 |
Another Thin Man (Return of the Thin Man) (1939, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Thin Man Goes Home (1945, Unrated) |
|
|
| 12 |
After the Thin Man (1936) (1936, Unrated) |
|
|
| 13 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
|
| 14 |
Harvey (1950, Unrated) |
|
|
| 15 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
|
| 16 |
The Fog (1980) (1980, R) |
|
|
| 17 |
Mississippi Burning (1988, R) |
|
|
| 18 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
|
| 19 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
|
| 20 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
|
| 21 |
Air Force One (1997, R) |
|
|
| 22 |
Gone in 60 Seconds (2000, PG-13) |
|
|
| 23 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
|
| 24 |
Flight of the Phoenix (2004, PG-13) |
|
|
| 25 |
Doom (2005, R) |
|
|
| 26 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|



