My Favorite Movies


  InvernusDrake's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
The only musical I completely fell in love with.














The only musical I could love that much.
2
Gladiator (2000,  R)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Titanic (1997,  PG-13)
5
The Bodyguard (1992,  R)
The Bodyguard
Ok, I know that some people might think that this movie don't deserve 5 stars, but for me it has an incredibly huge, sentimental value. I will not go into details... this movie is really great!
6
The Family Stone (2005,  PG-13)
The Family Stone
I loved it!!!!! And I have to say that I actually cried at the end... it's not only a perfect movie for Christmas but also it makes us think and apreciate the moments that we share with those closest to our hearts!
7
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
I loved it! I've heard so much about this movie and I finally watched it!!! "They" are beautiful!!!
8
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
Well... I'm lost for words!!! I just LOVED IT!!! It's original, scary, funny SEXY and Shia is just... GREAT!!!

xxxxxx
9
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
If it wasn't for Shia LaBEouf this movie wouldn't be so good. Shia is the best!!!!
10
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society
it was just beautiful...
11
Wonder Boys (2000,  R)
Wonder Boys
weird in some kind of way, but felt so real!!!! really loved it!!!
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
It wasn't as good as the last three, but as Shia LaBeouf's fanI have to say that he kept it all together with his funny and unique personality, and talent. Harrison Ford was also great and even though he's much older, he still has that "punch".
13
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
I loved it!!! Great story, great characters, great performances, lots of breathtaking action and lots of... Shia!!! I'm getting hot!! LOL!!! Love it!!!
xxxxx
14
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
It is really hard for me to say, why I liked this movie. I just dunno why... I saw it on TV the other day and I just couldn't stop thinking about it, so I bought it on DVD. There is something special about it. And I just love Steve Carell in this movie.
xxxxxx
15
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
Love Is Love
16
A Guide to Recognizing Your Saints (2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints
I'm lost for words... "My name is Dito and I'm going to leave everyone in this film"
17
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
I thought that it was gonna be another love story, with a predictable ending... and it kind of was, but this movie has quite a storyline to be honest, and some really nice twists... and most of all even with a really complicated storyline it does make sense if you think about it...
18
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
I love this movie! And the soundtrack is amazing! Jay Hernandez and Kirsten Dunst have this incredible chemistry and they make me wanna make out!!! LOL!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments