My Favorite Movies
Give list a short description
| irishkidsister's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 3 |
Blow (2001, R) |
|
| 4 |
The Departed (2006, R) |
|
| 5 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 6 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 8 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 10 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 11 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 12 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 13 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 14 |
Danielle Steel's Jewels (, Unrated) |
|
| 15 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 16 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 17 |
American History X (1998, R) |
|
| 18 |
American Pie (1999, R) |
|
| 19 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 20 |
Norma Jean and Marilyn (1996, R) |
|
| 21 |
No Country for Old Men (2007, R) |





















