My Favorite Movies


  irregulargirl1412843's Rating My Rating
1
Soy Cuba (I Am Cuba) (1964,  Unrated)
2
F for Fake (1974,  Unrated)
3
Down by Law (1986,  R)
4
The Trial (1993,  PG-13)
5
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
6
Brazil (1985,  R)
7
Tideland (2006,  R)
8
THX 1138 (1971,  PG)
9
Seconds (1966,  R)
10
George Washington (2000,  Unrated)
11
Equinox (1992,  R)
12
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
13
Ratcatcher (2000,  Unrated)
14
Morvern Callar (2002,  R)
15
Trainspotting (1996,  R)
16
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
17
Sweetie (1989,  R)
18
The Reflecting Skin (1990,  R)
19
The Quiet Earth (1985,  R)
20
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
21
The Secret Life of Walter Mitty (1947,  Unrated)
22
How To Get Ahead in Advertising (1989,  R)
23
Withnail and I (1987,  R)
24
My Life Without Me (2003,  R)
25
Dead Man (1995,  R)
26
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
27
The Ghost Breakers (1940,  Unrated)
28
Sexy Beast (2000,  R)
29
The Krays (1990,  R)
30
Shallow Grave (1995,  R)
31
Heavy Metal Parking Lot (2002,  Unrated)
32
Hands on a Hard Body (1998,  PG)
33
Dancing Outlaw (1991,  Unrated)
34
Capturing the Friedmans (2003,  R)
35
Jesus Camp (2006,  PG-13)
36
A Certain Kind of Death (2003,  Unrated)
37
Life And Debt (2001,  Unrated)
38
War Photographer (2001,  Unrated)
39
The Corporation (2004,  Unrated)
40
Fast Food Nation (2006,  R)
41
Control Room (2004,  Unrated)
42
The Weather Underground (2002,  Unrated)
43
Wisconsin Death Trip (1999,  Unrated)
44
Dark Days (2000,  Unrated)
45
Sonic Outlaws (1995,  Unrated)
46
So Wrong They're Right (1999,  Unrated)
47
Jandek on Corwood (2004,  Unrated)
48
Looking for a Thrill (2005,  Unrated)
49
The Harder They Come (1973,  R)
50
Moog (2004,  Unrated)
51
Benjamin Smoke (2000,  Unrated)
52
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)
53
Hukkle (2001,  Unrated)
54
Henry Fool (1998,  R)
55
Simple Men (1992,  R)
56
Walkabout (1971,  R)
57
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
58
Stroszek (1977,  Unrated)
59
Sous le sable (Under the Sand) (2001,  R)
60
Been Rich All My Life (2006,  Unrated)
61
Black Sister's Revenge (1976,  R)
62
Pi (1998,  R)
63
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
64
The Third Man (1949,  Unrated)
65
The Ruling Class (1972,  PG)
66
True Stories (1986,  PG)
67
Belle de Jour (1968,  R)
68
Rope (1948,  PG)
69
The Butcher Boy (1998,  R)
70
Russian Ark (2002,  Unrated)
71
River's Edge (1987,  R)
72
The Sweet Hereafter (1997,  R)
73
Happiness (1998,  Unrated)
74
American Movie (1999,  R)
75
Yentl (1983,  PG)
76
Delicatessen (1991,  R)
77
Soylent Green (1973,  PG)
78
Barbarella (1968,  PG)
79
Klute (1971,  R)
80
Dune (1984,  PG-13)
81
Sleeper (1973,  PG)
82
The Little Prince (1974,  G)
83
Salesman (1968,  Unrated)
84
Grey Gardens (1975,  PG)
85
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
86
The Big Combo (1955,  Unrated)
87
The Big Clock (1948,  PG-13)
88
The Killers (1964,  Unrated)
89
The Killing (1956,  Unrated)
90
Die Mommie Die! (2003,  R)
91
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
92
Young Frankenstein (1974,  PG)
93
Chinatown (1974,  R)
94
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
95
Ten Little Indians (1989,  PG)
96
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
97
In a Lonely Place (1950,  Unrated)
98
Dark Passage (1947,  Unrated)
99
Suspiria (1977,  R)
100
Phantasm (1979,  R)
101
Touch of Evil (1958,  PG-13)
102
Bunny Lake Is Missing (1965,  Unrated)
103
The Love God? (1969,  PG-13)
104
Cabin in the Sky (1943,  Unrated)
105
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
106
Night of the Comet (1984,  PG-13)
107
A Scanner Darkly (2006,  R)
108
Funeral Parade of Roses (1970,  Unrated)
109
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
110
Decasia (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments