Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Issue126380812856's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Taxi Driver (1976,  R)
3
American Psycho (2000,  R)
4
Batman (1989,  PG-13)
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
6
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
7
May (2003,  R)
8
The Driller Killer (1979,  Unrated)
9
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
10
Martin (1977,  R)
11
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
12
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
13
Love Object (2003,  R)
14
Dahmer (2002,  R)
15
Gacy (2003,  R)
16
Starkweather (2004,  R)
17
Ed Gein (2001,  R)
18
Ed Gein: The Butcher of Plainfield (2007,  R)
19
Rampage: The Hillside Strangler Murders (2006,  R)
20
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
A Ridley Scott Masterpiece. A film that was way before its time.
21
The Zodiac (2006,  R)
22
The Devil's Rain (1975,  PG)
The Devil's Rain
Not a great story at all but it does have that cool creepy seventies horror feel to it. Melting faces and missing eyes freaked me out as a child. Ernest Borgnine looked great as the Devil in this film.
23
Eternal (2004,  R)
24
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
The one the only the original. Need I say more?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments