My Favorite Movies


  izzy4usa2005's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
2
Gone With the Wind (1939,  G)
3
Grease (1978,  PG)
4
Steel Magnolias (1989,  PG)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Titanic (1997,  PG-13)
7
Love Story (1970,  PG)
8
A Star is Born (1976,  R)
9
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
10
Anaconda (1997,  PG-13)
11
Air Force One (1997,  R)
12
Airplane! (1980,  PG)
13
American Pie (1999,  R)
14
Armageddon (1998,  PG-13)
15
Back to the Future (1985,  PG)
16
Back to the Future Part II (1989,  PG)
17
Back to the Future Part III (1990,  PG)
18
Ben Hur (2003,  Unrated)
19
Big Jake (1971,  PG-13)
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
21
Carrie (1976,  R)
22
Cars (2006,  G)
23
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
24
Death Wish (1974,  R)
25
Death Wish 2 (1982,  R)
26
Death Wish 3 (1985,  R)
27
Death Wish 4: The Crackdown (1987,  R)
28
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
29
Die Hard (1988,  R)
30
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
31
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
32
Elvis: His Best Friend Remembers (2002,  Unrated)
33
Elvis Lives (2002,  Unrated)
34
Elvis: That's the Way It Is (1970,  PG)
35
Elvis: The Final Chapter (2001,  Unrated)
36
Face/Off (1997,  R)
37
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
38
Friday the 13th (1980,  R)
39
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
40
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
41
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
42
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
43
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
44
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
45
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
46
Gran Torino (2009,  R)
47
Independence Day (1996,  PG-13)
48
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
49
Jaws (1975,  PG)
50
Jaws 2 (1978,  PG)
51
Jaws 3 (1983,  PG)
52
Kingpin (1996,  PG-13)
53
Lake Placid (1999,  R)
54
Lake Placid 2 (2007,  R)
55
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
56
Mask (1985,  PG-13)
57
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
58
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
59
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
60
Norma Rae (1979,  PG)
61
On Golden Pond (1981,  PG)
62
Out for Justice (1991,  R)
63
Panic Room (2002,  R)
64
Pete's Dragon (1977,  G)
65
Porky's (1981,  R)
66
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
67
Pretty Woman (1990,  R)
68
Private Benjamin (1980,  R)
69
Psycho (1960,  R)
70
Ray (2004,  PG-13)
71
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
72
Revenge of the Nerds (1984,  R)
73
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise (1987,  PG-13)
74
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love (,  R)
75
Rocky (1976,  PG)
76
Rocky II (1979,  PG)
77
Rocky III (1982,  PG)
78
Rocky IV (1985,  PG)
79
Rocky V (1990,  PG-13)
80
Rosemary's Baby (1968,  R)
81
Saturday Night Fever (1977,  PG)
82
Schindler's List (1993,  R)
83
Short Circuit (1986,  PG)
84
Short Circuit 2 (1988,  PG)
85
Sister Act (1992,  PG)
86
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
87
Snakes on a Plane (2006,  R)
88
Superman (1978,  PG)
89
Superman II (1980,  PG)
90
Superman III (1983,  PG)
91
The African Queen (1951,  Unrated)
92
The Amityville Horror (1979,  R)
93
The Birds (1963,  PG-13)
94
The Blue Lagoon (1980,  R)
95
The Burning Bed (1984,  Unrated)
96
The Champ (,  PG)
97
The Color Purple (1985,  PG-13)
98
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
99
The Deadly Bees (1967,  PG)
100
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
101
The Green Mile (1999,  R)
102
The Homecoming: A Christmas Story (1971,  PG)
103
The Incredibles (2004,  PG)
104
The Mask (1994,  PG-13)
105
The Main Event (1979,  PG)
106
The Other Side of the Mountain (1974,  PG)
107
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
108
The Parent Trap (1961,  G)
109
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
110
The Ten Commandments (1956,  G)
111
The Towering Inferno (1974,  PG)
112
The War of the Roses (1989,  R)
113
The Way We Were (1973,  PG)
114
The Wizard of Oz (1939,  G)
115
This Is Elvis (2002,  PG)
116
Toy Story (1995,  G)
117
Toy Story 2 (1999,  G)
118
Twister (1996,  PG-13)
119
Up in Smoke (1978,  R)
120
Urban Cowboy (1980,  R)
121
Walking Tall (1973,  R)
122
War of the Worlds (2005,  PG-13)
123
Hard to Kill (1990,  R)
124
Scream (1996,  R)
125
Scream 2 (1997,  R)
126
Scream 3 (2000,  R)
127
Scary Movie (2000,  R)
128
Scary Movie 2 (2001,  R)
129
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
130
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
131
Species (1995,  R)
132
Species II (1998,  R)
133
Species III (2004,  R)
134
Volcano (1997,  PG-13)
135
Oh, God! (1977,  PG)
136
Oh, God! You Devil (1984,  PG)
137
Jurassic Park (1993,  PG-13)
138
Speed (1994,  R)
139
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
140
Predator (1987,  R)
141
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
142
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
143
Predator 2 (1990,  R)
144
Deep Blue Sea (1999,  R)
145
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
146
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
147
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
148
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
149
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
150
The Nutty Professor (2008,  G)
151
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
152
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
153
Lethal Weapon (1987,  R)
154
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
155
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
156
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
157
Halloween (1978,  R)
158
Halloween II (1981,  R)
159
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
160
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
161
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
162
Halloween - Resurrection (2002,  R)
163
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
164
Halloween H2O (1998,  R)
165
Halloween (2007,  R)
166
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
167
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
168
A Very Brady Christmas (1988,  Unrated)
169
Growing Up Brady (2000,  Unrated)
170
Bewitched (2005,  PG-13)
171
Bowling for Columbine (2002,  R)
172
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
173
The Parent Trap (1998,  PG)
174
Ron White - They Call Me Tater Salad (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments