My Favorite Movies


  J3773802's Rating My Rating
1
The Princess Bride (1987,  PG)
2
Basic (2003,  R)
3
Shades of Gray (2005,  Unrated)
4
Kickin' It Old Skool (2007,  PG-13)
5
Blow (2001,  R)
6
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
7
8 Mile (2002,  R)
8
Accepted (2006,  PG-13)
9
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
10
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
11
Alien (1979,  R)
12
Aliens (1986,  R)
13
American History X (1998,  R)
14
American Pie (1999,  R)
15
American Pie 2 (2001,  R)
16
American Wedding (2003,  R)
17
Anger Management (2003,  PG-13)
18
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
19
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
20
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
21
Back to the Future (1985,  PG)
22
Back to the Future Part II (1989,  PG)
23
Back to the Future Part III (1990,  PG)
24
Bad Boys (1995,  R)
25
Bad Boys II (2003,  R)
26
Batman (1989,  PG-13)
27
Batman Returns (1992,  PG-13)
28
Beerfest (2006,  R)
29
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
30
Big Daddy (1999,  PG-13)
31
Big Momma's House (2000,  PG-13)
32
Billy Madison (1995,  PG-13)
33
Black Hawk Down (2001,  R)
34
Blade (1998,  R)
35
Blade - Trinity (2004,  R)
36
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
37
Blazing Saddles (1974,  R)
38
Braveheart (1995,  R)
39
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
40
Cars (2006,  G)
41
Cast Away (2000,  PG-13)
42
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
43
Clerks (1994,  R)
44
Clerks II (2006,  R)
45
Click (2006,  PG-13)
46
Coming to America (1988,  R)
47
Con Air (1997,  R)
48
Cool Runnings (1993,  PG)
49
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
50
Crank (2006,  R)
51
Cruel Intentions (1999,  R)
52
Cry Baby (1990,  PG-13)
53
Dazed and Confused (1993,  R)
54
Die Hard (1988,  R)
55
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
56
Disney's Aladdin (1992,  G)
57
Disturbia (2007,  PG-13)
58
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
59
Dogma (1999,  R)
60
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
61
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
62
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
63
Face/Off (1997,  R)
64
Failure to Launch (2006,  PG-13)
65
Fantastic Four (2005,  PG-13)
66
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
67
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
68
Fight Club (1999,  R)
69
Finding Nemo (2003,  G)
70
Freaky Friday (2003,  PG)
71
Friday (1995,  R)
72
Friday After Next (2002,  R)
73
Full Metal Jacket (1987,  R)
74
Ghost Rider (2007,  PG-13)
75
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
76
Gladiator (2000,  R)
77
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
78
Good Will Hunting (1997,  R)
79
Grease (1978,  PG)
80
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
81
Half Baked (1998,  R)
82
Happy Feet (2006,  PG)
83
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
84
High School Musical (2006,  Unrated)
85
Hitch (2005,  PG-13)
86
Home Alone (1990,  PG)
87
Honey (2003,  PG-13)
88
Hook (1991,  PG)
89
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
90
I, Robot (2004,  PG-13)
91
Ice Age (2002,  PG)
92
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
93
Independence Day (1996,  PG-13)
94
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
95
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
96
Jaws (1975,  PG)
97
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
98
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
99
Jurassic Park (1993,  PG-13)
100
Just Friends (2005,  PG-13)
101
King Kong (2005,  PG-13)
102
Knocked Up (2007,  R)
103
Labyrinth (1986,  PG)
104
Ladder 49 (2004,  PG-13)
105
Liar Liar (1997,  PG-13)
106
Little Nicky (2000,  PG-13)
107
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
108
Love and Basketball (2000,  PG-13)
109
Mean Girls (2004,  PG-13)
110
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
111
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
112
Meet the Parents (2000,  PG-13)
113
Men in Black (1997,  PG-13)
114
Men in Black II (2002,  PG-13)
115
Monsters, Inc. (2001,  G)
116
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
117
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
118
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
119
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
120
National Treasure (2004,  PG)
121
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
122
Next Friday (2000,  R)
123
Night at the Museum (2006,  PG)
124
Office Space (1999,  R)
125
Old School (2003,  R)
126
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
127
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
128
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
129
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
130
Pitch Black (2000,  R)
131
Predator (1987,  R)
132
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
133
Raise Your Voice (2004,  PG)
134
Ray (2004,  PG-13)
135
Remember the Titans (2000,  PG)
136
Resident Evil (2002,  R)
137
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
138
Robin Hood: Men in Tights (1993,  PG-13)
139
Rocky (1976,  PG)
140
Rocky II (1979,  PG)
141
Rocky III (1982,  PG)
142
Rocky IV (1985,  PG)
143
Rocky Balboa (2006,  PG)
144
Rudy (1993,  PG)
145
Rush Hour (1998,  PG-13)
146
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
147
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
148
Saving Private Ryan (1998,  R)
149
Saw (2004,  R)
150
Saw II (2005,  R)
151
Scarface (1983,  R)
152
Scary Movie (2000,  R)
153
Scary Movie 2 (2001,  R)
154
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
155
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
156
Scream (1996,  R)
157
Seven (Se7en) (1995,  R)
158
Shark Tale (2004,  PG)
159
Shaun of the Dead (2004,  R)
160
She's All That (1999,  PG-13)
161
She's the Man (2006,  PG-13)
162
Shooter (2007,  R)
163
Shrek (2001,  PG)
164
Shrek 2 (2004,  PG)
165
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
166
Signs (2002,  PG-13)
167
Silent Hill (2006,  R)
168
Sixteen Candles (1984,  PG)
169
Sleepy Hollow (1999,  R)
170
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
171
Spaceballs (1987,  PG)
172
Speed (1994,  R)
173
Spider-Man (2002,  PG-13)
174
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
175
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
176
Stand by Me (1986,  R)
177
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
178
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
179
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
180
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
181
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
182
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
183
Step Up (2006,  PG-13)
184
Super Troopers (2001,  R)
185
Superman Returns (2006,  PG-13)
186
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
187
Take the Lead (2006,  PG-13)
188
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
189
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
190
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
191
The Boondock Saints (1999,  R)
192
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
193
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
194
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
195
The Break-Up (2006,  PG-13)
196
The Breakfast Club (1985,  R)
197
The Crow (1994,  R)
198
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
199
The Exorcist (1973,  R)
200
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
201
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
202
The Goonies (1985,  PG)
203
The Green Mile (1999,  R)
204
The Incredibles (2004,  PG)
205
The Lion King (1994,  G)
206
The Longest Yard (2005,  PG-13)
207
The Mask (1994,  PG-13)
208
The Matrix (1999,  R)
209
The Matrix Reloaded (2003,  R)
210
The Matrix Revolutions (2003,  R)
211
The Mummy (1999,  PG-13)
212
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
213
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
214
The Notebook (2004,  PG-13)
215
The Pacifier (2005,  PG)
216
The Patriot (2000,  R)
217
The Sandlot (1993,  PG)
218
The Shawshank Redemption (1994,  R)
219
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
220
The Terminator (1984,  R)
221
The Waterboy (1998,  PG-13)
222
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
223
There's Something About Mary (1998,  R)
224
Titanic (1997,  PG-13)
225
Tombstone (1993,  R)
226
Tommy Boy (1995,  PG-13)
227
Top Gun (1986,  PG)
228
Training Day (2001,  R)
229
Transformers (2007,  PG-13)
230
V for Vendetta (2006,  R)
231
Vanilla Sky (2001,  R)
232
Varsity Blues (1999,  R)
233
War of the Worlds (2005,  PG-13)
234
Wayne's World (1992,  PG-13)
235
Wedding Crashers (2005,  R)
236
What a Girl Wants (2003,  PG)
237
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
238
White Chicks (2004,  PG-13)
239
Wild Hogs (2007,  PG-13)
240
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
241
X-Men (2000,  PG-13)
242
X2 (2003,  PG-13)
243
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
244
XXX (2002,  PG-13)
245
You Got Served (2004,  PG-13)
246
You've Got Mail (1998,  PG)
247
Young Frankenstein (1974,  PG)
248
Zoolander (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments