My Favorite Movies


  Jack391608831's Rating My Rating
1
Top Gun (1986,  PG)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
Great
4
Rocky (1976,  PG)
5
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
6
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
7
Batman (1989,  PG-13)
8
Batman Begins (2005,  PG-13)
9
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
10
Blade (1998,  R)
11
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
13
Full Metal Jacket (1987,  R)
14
Ghost Rider (2007,  PG-13)
15
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
16
Predator (1987,  R)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
19
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
20
Back to the Future (1985,  PG)
21
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
22
Home Alone (1990,  PG)
23
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
24
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
25
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
26
Jurassic Park (1993,  PG-13)
27
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
28
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
29
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
30
Meet the Parents (2000,  PG-13)
31
Men in Black (1997,  PG-13)
32
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
33
Men in Black II (2002,  PG-13)
34
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
35
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
36
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
37
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
38
Platoon (1986,  R)
39
Pretty Woman (1990,  R)
40
Pulp Fiction (1994,  R)
41
Queen of the Damned (2002,  R)
42
Rocky II (1979,  PG)
43
Rocky III (1982,  PG)
44
Rocky IV (1985,  PG)
45
Rush Hour (1998,  PG-13)
46
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
47
Saving Private Ryan (1998,  R)
48
Scarface (1983,  R)
49
Schindler's List (1993,  R)
50
Scream (1996,  R)
51
Shrek (2001,  PG)
52
Speed (1994,  R)
53
Spider-Man (2002,  PG-13)
54
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
55
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
56
Stand by Me (1986,  R)
57
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
58
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
59
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
60
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
61
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
62
Taxi Driver (1976,  R)
63
The Breakfast Club (1985,  R)
64
The Crow (1994,  R)
65
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
66
The Godfather (1972,  R)
67
The Godfather, Part II (1974,  R)
68
The Godfather, Part III (1990,  R)
69
The Goonies (1985,  PG)
70
The Green Mile (1999,  R)
71
The Lion King (1994,  G)
72
The Matrix (1999,  R)
73
The Matrix Reloaded (2003,  R)
74
The Rock (1996,  R)
75
The Shawshank Redemption (1994,  R)
76
The Sandlot (1993,  PG)
77
The Silence of the Lambs (1991,  R)
78
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
79
The Terminator (1984,  R)
80
The Transporter (2002,  PG-13)
81
The Waterboy (1998,  PG-13)
82
Titanic (1997,  PG-13)
83
Tommy Boy (1995,  PG-13)
84
Tombstone (1993,  R)
85
Training Day (2001,  R)
86
Transformers (2007,  PG-13)
87
Troy (2004,  R)
88
Underworld (2003,  R)
89
Underworld: Evolution (2006,  R)
90
Walk the Line (2005,  PG-13)
91
Young Frankenstein (1974,  PG)
92
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
93
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
94
Bullitt (1968,  PG)
95
The Getaway (1972,  PG)
96
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
97
Play Misty for Me (1971,  R)
98
Pale Rider (1985,  R)
99
The Eiger Sanction (1975,  R)
100
The Gauntlet (1977,  R)
101
High Plains Drifter (1973,  R)
102
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
103
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
104
Rambo III (1988,  R)
105
True Lies (1994,  R)
106
Commando (1985,  R)
107
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
108
Winchester '73 (1950,  Unrated)
109
Where the Red Fern Grows (1974,  G)
110
Big Jake (1971,  PG-13)
111
Stagecoach (1939,  Unrated)
112
McLintock! (1963,  Unrated)
113
Conan the Barbarian (1982,  R)
114
Conan the Destroyer (1984,  PG)
115
Old Yeller (1957,  G)
116
The Dark Knight (2008,  PG-13)
117
They Live (1988,  R)
118
Eraser (1996,  R)
119
Total Recall (1990,  R)
120
The Karate Kid (1984,  PG)
121
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
122
The Deer Hunter (1978,  R)
123
Point Break (1991,  R)
124
Red Dawn (1984,  PG-13)
125
Road House (1989,  R)
126
Next of Kin (1989,  R)
127
Ghost (1990,  R)
128
Enter the Dragon (1973,  R)
129
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
130
Game of Death (1978,  R)
131
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
132
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire (2005,  Unrated)
133
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
134
Delta Force 3 (1991,  R)
135
The Delta Force (1986,  R)
136
Missing in Action (1984,  R)
137
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
138
The Octagon (1980,  R)
139
Good Guys Wear Black (1978,  PG)
140
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
141
Code of Silence (1985,  R)
142
Dirty Harry (1971,  R)
143
Magnum Force (1973,  R)
144
The Beguiled (1971,  R)
145
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
146
Any Which Way You Can (1980,  PG)
147
Where Eagles Dare (1969,  PG)
148
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
149
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
150
Hang 'em High (1968,  PG-13)
151
The Dead Pool (1988,  R)
152
Tightrope (1984,  R)
153
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
154
Chino (1973,  Unrated)
155
Messenger of Death (1988,  R)
156
Heartbreak Ridge (1986,  R)
157
Vigilante (1983,  R)
158
Vigilante Force (1976,  Unrated)
159
Death Wish (1974,  R)
160
Death Wish 2 (1982,  R)
161
Death Wish 3 (1985,  R)
162
Death Wish 4: The Crackdown (1987,  R)
163
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
164
Last Man Standing (1996,  R)
165
The Last Boy Scout (1991,  R)
166
The Jackal (1997,  R)
167
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
168
The Whole Nine Yards (2000,  R)
169
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
170
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
171
Legends of the Fall (1994,  R)
172
Unforgiven (1992,  R)
173
Raiders of the Lost Ark (,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments