My Favorite Movies


  JacobStanfield198154's Rating My Rating
1
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
This Movie Is Totally Cool Clive Barker did good making Hellraiser
2
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
This Hellraiser Sequal Is Cool and Scary Too This and Part1 and 3 were Awesome Horror Movies
3
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
Hellraiser 3: Hell on Earth
I Like This 3rd Installment of Hellraiser It Rules definatly Scary
4
Wrestlemaniac (2002,  Unrated)
Wrestlemaniac
This Movie with Leyla Milani Rules But I wish She was still alive in this movie because I was Hope their will be a sequal but I doubt that will Happen But It is a good movie
5
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
I Like this movie no matter if it is Rated R NC-17 or Unrated This is the best chainsaw movie ever
6
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
This Nightmare on Elm Street 3 Dream Warriors Movie Rocks its better than the first two Its totally awesome all the Horror Fantasy, and excitement of this movie
7
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
This is one of the best Nightmare on Elm Street Movies I ever seen Heather Langenkemp and Johnny Depp did good in this movie
8
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
9
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
These third Chapter of Scream (Scream 3) is cool definately better than part 1 and 2 Partick Dempsey David arquette, and his wife Courtney Cox Arquette and Neve Campbell did very well in this Scream Movie I wish they have a SCream4 and 5 that would be awesome
10
Scream (1996,  R)
11
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
This Friday the 13th Part 9 Jason Goes to Hell Movie Is the best its better than Jason X and it totally Rocks
12
One Small Hero (1999,  PG)
One Small Hero
I Love this Movie about a group of kids got kidnapped but Joey Cooper (Nathan Kiley) Saves The Day This is a excellent movie
13
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Freddy vs. Jason
A good Horror Movie I like it
14
Who's Harry Crumb? (1989,  PG-13)
15
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
16
The Vanishing (1993,  R)
The Vanishing
This Movie is Sad and Suspense and Scary a little bit Its Better than the remake Jeff Bridges, Nancy Travis, Kiefer Sutherland, and Sandra Bullock did good acting in this movie I like the movie but one reason Y i'm giving this a 4.5 stars because i Wish Sandra Bullock never died in this movie.
17
Scream 2 (1997,  R)
18
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
19
Hostage (2005,  R)
20
Final Destination 3 (2006,  R)
21
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
22
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
23
Spider-Man (2002,  PG-13)
24
Jaws (1975,  PG)
25
The Breakfast Club (1985,  R)
26
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
27
The Lost Boys (1987,  R)
28
Stakeout (1987,  R)
29
Jaws 3 (1983,  PG)
Jaws 3
This Movie rocks the first and this movie of Jaws r scary
30
See No Evil (2006,  R)
31
Another Stakeout (1993,  PG-13)
32
Fantastic Four (2005,  PG-13)
33
Uncle Buck (1989,  PG)
34
Turner and Hooch (1989,  PG)
35
Poseidon (2006,  PG-13)
36
Splash (1984,  PG)
37
The Great Outdoors (1988,  PG)
38
Only the Lonely (1991,  PG-13)
39
Delirious (1991,  PG)
40
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
The Super Mario Bros.
I don't know Y People, Bob Hoskins and other Actors didn't like his movie I thought it was pretty good myself They Should of make a sequal out of this it could of been a lot better
41
Jaws 2 (1978,  PG)
42
Wisdom (1986,  R)
43
Big (1988,  PG)
44
Zeus and Roxanne (1997,  PG)
45
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
46
Tommy Boy (1995,  PG-13)
47
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
48
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
49
Wayne's World (1992,  PG-13)
50
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
51
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
52
Rush Hour (1998,  PG-13)
53
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
54
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
55
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
56
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
57
Rocky (1976,  PG)
58
Rocky II (1979,  PG)
59
Rocky III (1982,  PG)
60
Rocky IV (1985,  PG)
61
Rocky V (1990,  PG-13)
62
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
63
Disturbia (2007,  PG-13)
64
Die Hard (1988,  R)
65
Bushwhacked (1995,  PG-13)
Bushwhacked
Awesome Movie and Great Ending
66
Hocus Pocus (1993,  PG)
67
Final Destination 2 (2003,  R)
68
Howard the Duck (1986,  PG)
69
Cars (2006,  G)
70
My Cousin Vinny (1992,  R)
71
Blade - Trinity (2004,  R)
72
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
73
Blade (1998,  R)
74
Final Destination (2000,  R)
75
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
76
X2 (2003,  PG-13)
77
X-Men (2000,  PG-13)
78
Saw III (2006,  R)
79
Saw II (2005,  R)
Saw II
Like it but not the best
80
Saw (2004,  R)
81
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
82
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
83
Cartoon All-Stars to the Rescue (1990,  Unrated)
84
When Harry Met Sally (1989,  R)
85
Vegas Vacation (1997,  PG)
86
Boogeymen: The Killer Compilation (2001,  Unrated)
87
The Clown Murders (1976,  R)
88
Terror in the Aisles (Time for Terror) (1984,  R)
89
No Witness (2004,  R)
90
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
91
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
92
The Horror Show (House 3) (1989,  R)
93
House II: The Second Story (1987,  PG-13)
94
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
95
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
96
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
97
The Boys & Girls Guide to Getting Down (2007,  R)
98
Lost Boys 2: The Tribe (2008,  R)
99
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
100
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
101
Leprechaun 2 (1994,  R)
Leprechaun 2
This Leprechaun 2 Movies is better than the first one
102
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
103
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
104
Halloween (1978,  R)
105
Leprechaun (1993,  R)
106
Pretty Woman (1990,  R)
107
James and the Giant Peach (1996,  PG)
108
Caddyshack (1980,  R)
109
Leprechaun 3 (1995,  R)
110
Jason X (2002,  R)
111
28 Days Later (2003,  R)
112
Stephen King's It (1990,  Unrated)
113
American Psycho (2000,  R)
114
Street Fighter (1994,  PG-13)
115
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
116
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
117
Cocktail (1988,  R)
118
Leprechaun 4 - In Space (1997,  R)
119
Blazing Saddles (1974,  R)
120
Face/Off (1997,  R)
121
Boat Trip (2003,  R)
122
Blue Demon (2004,  PG-13)
Blue Demon
I Think this movie is good I don't Care What people Say I thought it was a good Horror Movie
123
The Butcher (2006,  R)
124
4 (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments