Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jadeheartpls's Rating My Rating
1
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin (1997,  Unrated)
Click to Rate
3
In Search of Santa (,  Unrated)
Click to Rate
4
Search and Destroy (1995,  R)
Click to Rate
5
Dreamer: The Movie (2005,  Unrated)
Click to Rate
6
My Little Pony: The Movie (1986,  G)
Click to Rate
7
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
Click to Rate
8
Beauty and the Beast (1986,  G)
Click to Rate
9
Yasuwa minyeo (The Beast and the Beauty) (2005,  Unrated)
Click to Rate
10
Beautiful Beast (1996,  Unrated)
Click to Rate
11
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
13
Cinderella (2006) (2006,  Unrated)
Click to Rate
14
Hey, Cinderella! (1969,  Unrated)
Click to Rate
15
Cinderella III: A Twist in Time (2006,  G)
Click to Rate
16
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
17
Cinderella II - Dreams Come True (2001,  G)
Click to Rate
18
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Click to Rate
19
Snow White (1996,  G)
Click to Rate
20
What the Snow Brings (Yuki ni negau koto) (2007,  Unrated)
Click to Rate
21
Snow Dogs (2002,  PG)
Click to Rate
22
The Snow Queen (2006,  Unrated)
Click to Rate
23
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
Click to Rate
24
The Pacifier (2005,  PG)
Click to Rate
25
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (1995,  PG)
Click to Rate
26
Snezhnaya koroleva (The Snow Queen) (1998,  Unrated)
Click to Rate
27
Snow White: A Tale of Terror (1997,  R)
Click to Rate
28
Snow White: The Fairest of Them All (2002,  Unrated)
Click to Rate
29
White Fang 2: Myth of the White Wolf (1994,  PG)
Click to Rate
30
White Fang (1991,  PG)
Click to Rate
31
Eorin shinbu (My Little Bride) (2004,  Unrated)
Click to Rate
32
18 Again! (1988,  PG)
Click to Rate
33
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
Click to Rate
34
La Mariée était en Noir (The Bride Wore Black) (1968,  Unrated)
Click to Rate
35
Mail Order Bride (2003,  R)
Click to Rate
36
Picture Bride (1994,  PG-13)
Click to Rate
37
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
38
Bride of the Wind (2001,  R)
Click to Rate
39
Twosabu ilchae (My Boss, My Student) (2006,  Unrated)
Click to Rate
40
Dalkom, salbeorhan yeonin (My Sweet, Yet Brutal Sweetheart) (My Scary Girl) (2006,  Unrated)
Click to Rate
41
Ngo liu poh lut gau ching (My Wife Is 18) (2002,  Unrated)
Click to Rate
42
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Click to Rate
43
Fan chan (My Girl) (2003,  Unrated)
Click to Rate
44
Parang-juuibo (My Girl and I) (2005,  Unrated)
Click to Rate
45
Please Save My Earth (1996,  Unrated)
Click to Rate
46
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
Amazing Grace and Chuck (1987,  PG)
Click to Rate
48
The Andromeda Strain (1971,  G)
Click to Rate
49
Heavy Metal 2000 (2000,  R)
Click to Rate
50
Black Dahlia Movie (2007,  Unrated)
Click to Rate
51
L.E.T.H.A.L. Ladies: Return to Savage Beach (1998,  Unrated)
Click to Rate
52
Delta Delta Die! (2003,  R)
Click to Rate
53
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Click to Rate
54
Ma deng ru lai shen zhang (Kung Fu vs. Acrobats)(Fai & Chi: Kings of Kung Fu)(Thunderbolt '91) (1991,  Unrated)
Click to Rate
55
Kung Fu (1972,  Unrated)
Click to Rate
56
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Click to Rate
57
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
Click to Rate
58
Kung Phooey! (2003,  R)
Click to Rate
59
I Am Legend (2007,  PG-13)