My Favorite Movies


  1. jamieleeslawinski
  2. Jamie

Give list a short description

  jamieleeslawinski's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
His passion lit a country on fire!
2
We Were Soldiers (2002,  R)
We Were Soldiers
A beautiful portayal of the brotherhood on the battlefield.
3
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions
Such a heart-warming movie the whole family can enjoy.
4
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
I was amazed at how accurate this movie was! It's truly heart-wrenching.
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Sooo glad Anne Rice did this screenplay.
6
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
Now that's a love story!
7
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Twisted! Freeman and Pitt's screen chemistry is awesome!
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Sirius Black, need I say more?
9
Splash (1984,  PG)
Splash
I wish I was a mermaid ;)
10
The Lord of the Rings (1978,  PG)
The Lord of the Rings
These are some of the most beautiful movies. . .ever.
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
All six movies should be in everyone's favorites.
I was converted!
12
Tears of the Sun (2003,  R)
Tears of the Sun
This is the movie to show someone who says, "we live in a crappy country."
13
300 (2007,  R)
300
A little historically inaccurate, but I can't knock a movie all about courage.
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
He's the sexiest archaeologist I've ever seen.
15
Willow (1988,  PG)
Willow
I seem to like movies with very short heroes.
16
Rocky (1976,  PG)
Rocky
The only one I don't like is Rocky Five.
17
Troy (2004,  R)
Troy
I loved this movie! the characters were great! You almost don't know who to root for.
18
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
This movie shaped the course for all scary movies to come.
19
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
I can't believe that that is Gary Oldman!
20
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
My favorite Robin Hood portrayal.
21
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
Master! Master!
I mean, Mister. Mister.
22
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights
This movie is hilarious!
23
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
SOOO funny.
24
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
I love movies about honor.
25
Three Amigos! (1986,  PG)
Three Amigos!
Whenever there is injustice you will find us. Whenever ther is suffering we'll be there. . . we are the three amigos!
26
Hannibal Rising (2007,  R)
Hannibal Rising
Probably my favorite vengence movie.
27
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends
Ryan Reynolds in a fat suit!
28
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
Put the candle back!!!
29
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2
So much funnier when you've seen the horror movies they're spoofing.
30
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
This was so ordinary and yet so beautiful to me.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments