My Favorite Movies

  1. janitzki
  2. janitzki

Give list a short description

  janitzki's Rating My Rating
1
11:14 (2003,  R)
11:14
11:14
Click to Rate
2
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
Alfie (2004,  R)
Click to Rate
5
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
7
Ben X (2008,  Unrated)
Click to Rate
8
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
Blow (2001,  R)
Click to Rate
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
11
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
12
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
14
Cold Mountain (2003,  R)
Click to Rate
15
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2007,  R)
Click to Rate
16
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
17
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
18
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
19
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
Click to Rate
20
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2001,  Unrated)
Click to Rate
21
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
25
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Click to Rate
26
Crash (2004,  R)
Click to Rate
27
Deep Blue (2005,  G)
Click to Rate
28
Der Fischer und seine Frau (The Fisherman and His Wife) (2005,  Unrated)
Click to Rate
29
Earth (Planet Earth) (2007,  Unrated)
Click to Rate
30
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
32
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
34
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Click to Rate
35
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
36
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
37
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
Click to Rate
38
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
39
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
40
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
41
Philadelphia (1993,  PG-13)
Click to Rate
42
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
43
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
47
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
48
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
49
Ratatouille (2007,  G)
Click to Rate
50
Saw (2004,  R)
Click to Rate
51
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
52
Serendipity (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
54
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
55
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
56
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
57
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
58
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
59
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
Click to Rate
60
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
61
The Devil's Advocate (1997,  R)
Click to Rate
62
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
63
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate