Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  jasonandgrace's Rating My Rating
1
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution 5.0 Stars
a brilliant film.as good as the first
Click to Rate
2
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
a brilliant remake,great zombie film
Click to Rate
3
Underworld (2003,  R)
Underworld 5.0 Stars
truely fantastic.kate beckinsale is the sexiest vampire you will ever see
Click to Rate
4
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2 5.0 Stars
brilliant comedy
Click to Rate
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 5.0 Stars
best vampire film ever...tom cruise is brilliant
Click to Rate
6
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead 5.0 Stars
excellent zombie film
Click to Rate
7
Final Destination (2000,  R)
Final Destination 5.0 Stars
brilliant horror
Click to Rate
8
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
The Fast and the Furious 5.0 Stars
a really brilliant film...vin diesel is ace
Click to Rate
9
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Mission Impossible 5.0 Stars
tom cruise is excellent in this spy film
Click to Rate
10
Blade (1998,  R)
Blade 5.0 Stars
a must see for vampire fans...wesley snipes is fab
Click to Rate
11
Dog Soldiers (2002,  R)
Dog Soldiers 5.0 Stars
best ever werewolf film...a true classic
Click to Rate
12
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
best of the x-men films
Click to Rate
13
Wrong Turn (2003,  R)
Wrong Turn 5.0 Stars
best horror film for ages...a must see
Click to Rate
14
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 5.0 Stars
jim carrey's best film to date.a laugh a minute comedy
Click to Rate
15
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact 5.0 Stars
best of the star trek films
Click to Rate
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
a briiliant film,explains everything.a must for any fan
Click to Rate
17
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
a true classic
Click to Rate
18
Timecop (1994,  R)
Timecop 5.0 Stars
still one of van dammes best films
Click to Rate
19
Rocky II (1979,  PG)
Rocky II 5.0 Stars
the best in the rocky series...excellent
Click to Rate
20
Rocky V (1990,  PG-13)
Rocky V 5.0 Stars
fantastic film
Click to Rate
21
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon 5.0 Stars
best martial arts film ever made still....bruce lee is a legend
Click to Rate
22
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity 5.0 Stars
move over bond,its bourne time
Click to Rate
23
The Punisher (2004,  R)
The Punisher 5.0 Stars
a fantastic film
Click to Rate
24
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story 5.0 Stars
jason scott lee playes bruce lee perfect...a brilliant film
Click to Rate
25
American Pie (1999,  R)
American Pie 5.0 Stars
one of the best comedys made...brilliant
Click to Rate
26
American Wedding (2003,  R)
American Wedding 5.0 Stars
the best in the series
Click to Rate
27
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 5.0 Stars
a fantastic film
Click to Rate
28
Bad Moon (1996,  R)
Bad Moon 5.0 Stars
brilliant werewolf film
Click to Rate
29
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
a classic..a must see
Click to Rate
30
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds 5.0 Stars
brilliant nicolas cage film
Click to Rate
31
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 5.0 Stars
excellent movie...great f/x
Click to Rate
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
harrison ford is ace
Click to Rate
33
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
best superhero film ever made
Click to Rate
34
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report 5.0 Stars
a brilliant film
Click to Rate
35
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy 5.0 Stars
fantastic film
Click to Rate
36
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
the best matrix of them all...a classic
Click to Rate
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
a brilliant film...johnny depp is ace
Click to Rate
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
loved it...cant wait for the 3rd
Click to Rate
39
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds 5.0 Stars
a brilliant piece of film making
Click to Rate
40
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Jeepers Creepers 2 5.0 Stars
brilliant follow up...ace
Click to Rate
41
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 5.0 Stars
shrek just gets funnier
Click to Rate
42
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 5.0 Stars
brilliant film...loved it
Click to Rate
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
where it all started...a master piece
Click to Rate
44
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
excellent movie
Click to Rate
45
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers 5.0 Stars
one of the best horrors for ages
Click to Rate
46
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
a brillient film...a classic
Click to Rate
47
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet 5.0 Stars
a brillient film
Click to Rate
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 5.0 Stars
a great way to start the story
Click to Rate
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
a fitting end to the greatest films of all time
Click to Rate
50
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
51
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2 5.0 Stars
brillient horror
Click to Rate
52