My Favorite Movies


  JATbobDYLAN93's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
A masterpiece truely the best sci-fi movie ever, and the birth of the Nerd-generation. This was a revolution in the world of Motion Picture, and it should realy won the Oscar for best picture. this is a movie we will never forget, pluss all the Sequels that also was great! George Lucas realy created a masterpiece. may the force be with you all.
Flixster - Share Movies
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Its So cool that some of the movie was filmed in Norway, in the country Im from. This is one of the most powerful and best movie ive ever seen. It is, and will always be a timless classic.
Flixster - Share Movies
3
Scarface (1983,  R)
Scarface
"Say Hello to ma Little Friend!" One of the best movie ever, thats shure. You dont find any movie alike this. Al Pacino do his best preformense here and in "Scent of a Women"
Flixster - Share Movies

This is the best moment here we all think is the coolest about him and his M16 with a Granad-Launcher, and his vering a suit,, his killing with style! I think its weird that this movie had no Oscar-nomination, to bad.
4
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York
Whatta Great masterpiece. I Love this movie. This Movie Has Everything and then i mean every thing! The best director Martin Scorsese, the best actor Daniel Day-Lewis and the best Music, and the U2 song. the best movie since the Godfather, sirious.
Flixster - Share Movies

This should really won the Oscar for best picture, not that stupid Chicago movie. It was to bad it didnt won any Oscars.
5
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
this is an Opera of a film. One of the best movie ever made. and with the finest acting preformences in the history. A film that link you to the screen every times its showed on TV.
Flixster - Share Movies
6
Chaplin (1992,  PG-13)
Chaplin
A Great Motion Picture. a truley masterpiece! Downey Jr. have Realy catch the chaplin Spirit who we all love.
i really enjoy this movie. It was Funny, sad and everything.

Flixster - Share Movies
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
The Perfect Ending. The Star Wars movie who have everything. Aliens, Jedies, Sith, Spacebattle, Etc. Richard Marquand made the best Threequel ever!
Flixster - Share Movies
8
Max Manus (2008,  Unrated)
Max Manus
finally we Norwegian could come up with something that can compare with the big Hollywood movies, and we really did! this is a truly masterpiece! the Best Norwegian Movie ever made. 2008 have been a great year in movie here in Norway! A great film about the great hero Max Manus who fight the communist in Finland and fight in the resistance movement during the World War II. With mutch Action, drama and some Comedy. this movie has everything!

Flixster - Share Movies
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
its the best movie ive ever seen, I was on the World Pemier May 19th 2005, is the night ILL never Forget. This is the best Star Wars movie, with the Spesial Effect and all the Starships and light saber. 2005 was a great movie year! I love this movie!
Flixster - Share Movies

This scene was very good It was so powerfull when i first saw its, It was like im was there for real, it was suprising cuz I didnt expectet this kind of beging, and it was the greatest battle scene ive ever seen, so powerfull was it, I realy enjoyed this.
Flixster - Share Movies

this movie was also very sad, I almost cryed durring the order 66, when all the Jedi died. the music was also sad. whitch make this the best motion picture of my life.
10
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
His back, His Older, His Better and so is this movie. More kills, More Blood!
11
Saw (2004,  R)
Saw
The Best Horror movie ever!
12
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter
Flixster - Share Movies

A masterpiece of a movie, top Actor like Robert De Niro and many others. Great history. but not that kind i expected, i expected it was more like a Rambo movie or something, but its not at all. but its was great.
13
Saw III (2006,  R)
Saw III
It was great. I love the Violence and Motional. If you had watch this movie you can see the most after and say "No more Scary then Saw"
Flixster - Share Movies

oh I love that doll!
the 1st time I "saw" "saw"III I didnt realy enjoy it cuz it was to difficut to understand, but that was cuz this was the 1st one i "saw" of the "saw" Movies. But then the Depresing Teenage begin when i was 14, like many others I feel so depresed I "saw" thoose movie over and over again. I had sympathy with this Jig"saw" Killer. so theese movies has become my favorit films.
14
The Godfather, Part III (1990,  R)
The Godfather, Part III
very good movie. Al Pacino is a very good actor
15
Sin City (2005,  R)
Sin City
alsome!!!!!! Many good Quote
16
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
Flixster - Share Movies

A truly Master Piece. one of the best DeNiro film to now. its remind me about another story I read earlier. the coolest part was the shooting scene ofcorse.
17
Saw II (2005,  R)
Saw II
Very very kewl is the best horror movie!!
18
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
A good movie. its good to be over 50 years old. And great movies like Alec Guinness. I understand why this is a Classic. i love this movie.
19
300 (2007,  R)
300
very kewl battle scenes and very mutch blood very kewl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
A great Movie, with Jack Nicholson, his always gonna play a Crazy Person, lol
21
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
1st Rule: you dont talk about Fight Club
2nd Rule: you dont talk about Fight Club
Wel this is a movie im coming to talk about alot.
Flixster - Share Movies
22
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
Woha! Whatta Great movie. Al Pacino have done his best preformence in this movie whitch he won an oscar for. wel earned. good done Al!
23
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
very good!!!!!!!!!!!!!! very kewl to watch Vito Corleone history.
24
Aliens (1986,  R)
Aliens
I think this is the best Alien movie, very cool
25
The Aviator (2004,  PG-13)
The Aviator
An Amazing movie. And its amazing that this is a True Story. His does everything to made his dream come true. Leo & Cate was amazing. Leo sounded more like Steve Buscemi them himself.
26
Network (1976,  R)
Network
I'm as mad as hell, and I'm not going to take this anymore!"
Flixster - Share Movies

Trulley one of the greatest film of all time. with some of the most amazing preformece ive ever seen with Finch, Holden, Dunaway & Duvall, this is a film im coming to remeber for rest of my life.
27
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
it one of the best film i have seen a good story about hope.
28
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
It was a great Movie, u see that this a true Tarantiono Movie. Anof Shooting, Sware and Blood to Satisfy Me.
Flixster - Share Movies
29
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
A Masterpiece from Alfred Hitchcock. One of the best movies ever made.
30
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Amazing! and this is a true story. I wish I was like him.
31
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
very very very very Funny
32
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
Hahahaha this was so funny. Here they try to make a Vietnam war movie witch is the film which always win oscars. Stiller, Black and Downey Jr. did a great jobb her. Robert Downey jr. Realy fit in his role as a African-american he was so good. This was so funny!!!!!!!!
Flixster - Share Movies
33
Once Upon a Time in America (1984,  R)
Once Upon a Time in America
The Best gangster movie since the Godfather. as always Robet De Niro is there making a great preformence, the same about James Woods. This was a great movie to end Sergio Leones career. Goodbye.
Flixster - Share Movies
34
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now
a classic, a great movie with many great actors, pluss Francis Ford Coppola. This movie was scary. but there is no over-earth power, just human. A great War Movie
35
The Departed (2006,  R)
The Departed
Wow what a great movie, top Actors. Jack Nicholsen is the New Untocheble in town. Is was also funny. its realy deserved the Ocsar for best picture, cuz it was.
36
Stalag 17 (1953,  Unrated)
Stalag 17
A great movie. simply one of the best prizon film ever! and ofcorse a veldeverved Oscar to William Holden. one of the best actor of all time.
Flixster - Share Movies
37
Burn After Reading (2008,  R)
Burn After Reading
The Best Movie from the Coen Brothers, No Doubt. It was so funny. Many great actor Spesial Glooney and Pitt. Brad Pitt was the most funniest of them all. The Reason I saw it was cuz i thougth this was thoose kind of movies witch was typical Oscar movies, with Clooney and Coen Brothers. I realy enjoyed this movie.
Flixster - Share Movies
38
Patton (1970,  PG)
Patton
A Master piece of a work. the ultimate WWII movie.
39
Boys Don't Cry (1999,  R)
Boys Don't Cry
A Great movie. Hilary Swank was so Amazing, she is better as a boy then a women.
40
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Totally alsome, here we have a superhero who fighting real wars in Afganistan not some manyac proffersors. and who also are funny!
Flixster - Share Movies
41
Inglourious Basterds (2009,  R)
Inglourious Basterds
the good old western movies still exsict, but now in World War II format. and the characters are so amazing from "the Jew Hunter" and to the Full-blood american Lieutenant Aldo and his jew-crew. funny on max elevel.
42
Midnight Cowboy (1969,  R)
Midnight Cowboy
"Everybody's Talking at Me" A great movie, I should never move to New York thats sure.
43
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Trulley the Best Film of this Saga! Amazing!
44
My Left Foot (1989,  R)
My Left Foot
A totaly mastepiece! I love this movie! Daniel Day-Lewis Tutch us all with one of the best preformence in the filmhistory as a cerebral palsy.
45
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Totally Awesome. David Fincher did it again, his the king of mystery. He really did it this time.
46
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
Very Very cool!!!! i love this movie, i also like the Album American Gangster which is based on the film.
47
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
What can I say. One of the most powerful and Original film ever made. Good in all ways. from the plot, music, cinematography, sound, and most important the acting by Daniel Day-Lewis who plays a lifelike (same time he dont) preformense as the megalomaniacal oil baron Daniel Plainview, a role thats mutch diffrent than in his earlier films. An role that have deseved every award, and ofcorse the Oscar.
Flixster - Share Movies
48
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow, Whata Great Movie, I think this movie deserve an Ocsar for best movie. It was also Good Actors Like Heath Ledger, He will always be remember as the best joker ever. R.I.P. This movie is something we can call the Gift and the Curse: Cuz its a great movie, and the curse is: that some of the actors is unlucky. But the curse make Heath Ledger more famous. some way this is a movie about Joker, he was so funny. In this movie u never realacks. u are wake its so many action scene. and when u think every thing is allright , think again. this was a movie which was worth to see.
49
Giant (1956,  G)
Giant
a giant good movie. good cast and all! Poor James Dean.
50
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
Pat Garrett & Billy the Kid
A good ending on a great western-era. Bob Dylan wasnt so good as an actor, as I expectet, but I realate to his character. as a shy wanna-be outlaw.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments