My Favorite Movies


  1. Javad697
  2. Mohammad Jav...

Here are All the movies that I've ever seen.
Most of them are my favorites.

  Javad697's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
very lovely
very sweet...
and the ending's great.
After these years, it's really such a new movie to watch it.
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Adventure
fantastic
desire to be one of the fellowships
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
too exciting
solve the problem
helped by strength
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
so fantastic
The ending's great.
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
It is a fantasy fiction movie.
The boy who lived.
Magic is coming soon.
The new age has begun.
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
He's wonderful.
The boy has been selected.
I really love this movie, even more than other Harry Potter movies.
The Best Harry Potter movie so far.
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
It's impossible.
The godfather who escaped
Is he guilty?
Is he the reason for his parent's death
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
three Champion' competition.
but there is four champion.
three dangerous stage
rise of dark lord
a boy will be killed, who is he? which one?
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
He's back.
but they don't believe it.
they think It is a lie.
finally they saw him.
very horrible face!
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
what a plane?
what things?
what a secret story?
who is traitor?
who will be killed?
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Old Story about Pirates became true.
They are mystery
with great ship
He is clever but he is Imprecated
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
wonderful!
He is clever but he is Imprecated
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
At Worlds End!
What will happen?
Pirates union for destroying the Pirates.
15
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
An interesting comic strip!
A hero who fights by his supernatural power with humans enemy.
16
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
The hero protects us against the bad things!
17
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Two intimate friends will fight against each other.
which one says the truth.
who are the enemies?
which one will be won?
18
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
An excellent movie
after these years, it;s really such a new movie to watch it.
19
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
Very exciting and interesting
I really love it's visual effects.
20
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
The third part of the Matrix
It's really exciting.
It peg you on your sit.
21
The Final Season (2007,  PG)
The Final Season
A true story about a high school baseball team in Norway.
It's supposed to be a good movie, but I think it must be excellent! this because Sean Astin is one of its Actors.
22
White Water Summer (1987,  PG)
White Water Summer
Excellent movie...
The scenery's spectacular, the story of it is very good.
Sean Astin was just a child in the movie but played like professional actor.
I love this movie.
23
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
Excellent movie...
The story of the movie is great. The scenery is beautiful.
The Acting is wonderful. Adam Sandler, Drew Barrymore, Rob Schneider, Sean Astin my favorite actors.
I Love it so much.
24
Click (2006,  PG-13)
Click
Great comedy movie with great actors and actresses.
25
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
26
The Green Mile (1999,  R)
27
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Great!
Ancient Rom with it's gladiators
Staring by Professional Actor
28
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
So Nice
A Beautiful Mind, A Beautiful Memory
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
A different created world.
Beautiful and dangerous.
New but old.
30
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
31
Interview with the Vampire (1994,  R)
32
The Departed (2006,  R)
33
The Holiday (2006,  PG-13)
34
There's Something About Mary (1998,  R)
35
Braveheart (1995,  R)
36
True Lies (1994,  R)
True Lies
A very exciting movie.
I really like it.
37
Gia (1997,  R)
38
Troy (2004,  R)
Troy
A traditional story
39
Legends of the Fall (1994,  R)
40
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
41
The 13th Warrior (1999,  R)
42
Superman Returns (2006,  PG-13)
43
Batman Begins (2005,  PG-13)
44
Elektra (2005,  PG-13)
45
Apocalypto (2006,  R)
46
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
47
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
48
Bordertown (2008,  R)
49
School of Rock (2003,  PG-13)
50
The Scorpion King (2002,  PG-13)
51
The Nativity Story (2006,  PG)
52
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
53
Next (2007,  PG-13)
54
Cold Mountain (2003,  R)
55
Brokeback Mountain (2005,  R)
56
Van Helsing (2004,  PG-13)
57
Unfaithful (2002,  R)
58
The Prestige (2006,  PG-13)
59
Road Trip (2000,  R)
60
Boat Trip (2003,  R)
61
Shooter (2007,  R)
62
Fantastic Four (2005,  PG-13)
63
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
64
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
65
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
66
Casino Royale (2006,  PG-13)
67
Resident Evil (2002,  R)
68
City of Angels (1998,  PG-13)
69
Face/Off (1997,  R)
70
Ghost Rider (2007,  PG-13)
71
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
LOL
Very Very Funny
with a famous comedian actor
72
1408 (2007,  PG-13)
73
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
74
Gigli (2003,  R)
75
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
76
Blood Diamond (2006,  R)
77
The Shining (1980,  R)
78
Man on Fire (2004,  R)
79
Monster (2003,  R)
80
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
81
The Hills Have Eyes (2006,  R)
82
Hannibal Rising (2007,  R)
83
Eyes Wide Shut (1999,  R)
84
Birth (2004,  R)
85
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Amazing movie...
When I saw Kill Bill for the first time I just fell in love with the film. Kill Bill is definitely a true masterpiece with a classic story about a brutal betrayal and an epic vendetta! Four years after taking a bullet in the head at her own wedding, The Bride emerges from a coma and decides it's time for payback...with a vengeance. Casting was excellent everyone did a fantastic job in their own place, Uma was the best and no other actress could of taken her place. My favourite member of the deadly viper squad is Elle driver the one with the eye patch I also liked the tune she was whistling in the hospital, I was wondering that how did she lose her eye which was explained in Vol 2. They never showed Bill's face in the film that kept the suspense for the sequel which was a terrific idea especially for me because I never knew what the actor looked like before.
I like it.
86
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Excellent movie...
Well, volume 2 is a continuation of volume 1 (they are one movie, split into 2 parts) and the difference between the two of them are night and day. While the last movie explained very little in the way of plot, and the character's histories, Volume 2 gives you everything that you missed in the last installment. There was some amazing action in this movie. There were less grandiose battles, and more one on one settling of personal differences, which were intimate and really damn cool. While some of the characters may be a bit long winded about their pasts, or their motives, what they talk about is definitely worth paying attention to. This will definitely strike a chord with the fans of QT. This highly stylized, well directed movie had some nice sup rises if you can forget the fact that you know what happens in the end. Every performance, from the Bride to B.B (her daughter)was stellar. With a jump start beginning, an emotional ending, and some great plot fleshing, action, laughs, emotion, and insight this conclusion of a revenge story, could not have been more sweet.
I like it.
87
A Good Year (2006,  PG-13)
88
All The King's Men (2006,  PG-13)
89
The Illusionist (2006,  PG-13)
90
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
91
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
92
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
93
United 93 (2006,  R)
94
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
95
National Treasure (2004,  PG)
96
Dreamgirls (2006,  PG-13)
97
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
98
Forrest Gump (1994,  PG-13)
99
The Time Machine (2002,  PG-13)
100
Timeline (2003,  PG-13)
101
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
Tristan & Isolde
Romantic, Lovely, and drama
Great.
102
Notes on a Scandal (2006,  R)
103
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
Mona Lisa Smile
Well made movie...
Nice sceneries and Good music...
I really impressed by Julia Roberts acting, She's an amazing actress. The other girls are pretty good.
104
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Cinderella Man
A very very nice movie
with two grate actors and also an nice actress
105
Mad Dog and Glory (1993,  R)
106
World Trade Center (2006,  PG-13)
107
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
108
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
Amazing movie...
Leon (Jean Reno) is a tortured soul. He lives in squalor and misery, never truly happy or at peace with himself. After all, he is a hitman. He lives quietly from kill to kill, harming no-one whom he has not been paid to assassinate. He is a simplistic, childlike man who lives by his own set of morals but is troubled by them. The one thing he seems to fear above all else is change.
Mathilda (Natalie Portman) is Leon's neighbour. A young girl, she lives with her father, step-mother, half-sister and half-brother. As unhappy as Leon, she lives in awe of the dark stranger, unaware of his true profession. Beaten by her parents and sister, she has abandoned school and instead spends the day watching cartoons and trying to escape from the real world.
When Mathilda's family is brutally murdered by a drug crazed Norman Stansfield (Gary Oldman), her only chance for survival is to hide with her neighbour. When she learns of Leon's true identity, she becomes infatuated with both him, and the grim world he inhabits.
This stark portrayal of humanity and inhumanity is produced with the style and finesse that one expects from Luc Besson. In addition, the combined talents of Jean Reno, Natalie Portman and Gary Oldman provide not only an unmatched on-screen chemistry, but also three perfectly created characterizations, the like of which are rarely seen in today's cinema. This film has my personal recommendation of being the best piece of cinema that I know of. I have not seen anything that matches it in terms of intensity or emotion - and believe me, I've looked. I found myself caring for the characters involved, an unique experience in itself. This is not the type of film for a night in with your mates, but nevertheless, it is an unforgettable piece of cinematic history.
I enjoyed that.
109
The English Patient (1996,  R)
110
Black Hawk Down (2001,  R)
111
A Bronx Tale (1993,  R)
112
Scent of a Woman (1992,  R)
113
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
114
The Good Shepherd (2006,  R)
115
The Queen (2006,  PG-13)
116
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Good movie...
A slice of heaven right here on earth, "Amelie" is a joy to behold, and has some of the most gorgeous cinematography I've ever seen in a movie.
Audrey Tatou is perfection as the title character. A combination of Audrey Hepburn, Dolly Levi and Roger Rabbit, she involves herself in the world surrounding her as a means of really enjoying living. There are moments when she finds complete and total joy just walking down the street.
Some of it is hilarious, too..like when her pet goldfish habitually tries to commit suicide, or when she is on the telephone with the man at the por*o shop, or when a character is asked "Are you a congenital shmuck"?
But for the most part, its a human comedy, about love, of course.
I like that.
117
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
118
Portrait of a Lady (1967,  Unrated)
119
Playing by Heart (1998,  R)
120
Indecent Proposal (1993,  R)
121
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
122
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
123
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
124
100 Girls (2000,  R)
125
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
126
Saw (2004,  R)
127
Saw II (2005,  R)
128
Original Sin (2001,  R)
129
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
130
Vatel (2000,  PG-13)
131
Scarface (1983,  R)
132
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
133
Zodiac (2007,  R)
134
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
It's not as good as Deuce Bigalow: Male Gigolo.
I think it's a little lousy, but I like it.
135
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
LOL
How can somebody be full of laugh like Rob Schneider?
It's very funny.I like it.
Fishy Fishy Fishy!
136
Little Man (2006,  PG-13)
137
The Terminal (2004,  PG-13)
138
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) (2006,  Unrated)
139
Feast (2005,  R)
140
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
141
Evan Almighty (2007,  PG)
142
Crank (2006,  R)
143
Sin City (2005,  R)
Sin City
Very good movie...
The actors have been chosen suitable for their roles. Good story and specially unique pictures.
I like it.
144
Schindler's List (1993,  R)
145
View from the Top (2003,  PG-13)
View from the Top
Nice movie...
Gwyneth Paltrow was very cute in the movie.
The story of the movie was not bad but I like the acting.
146
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow)
A prefect story!
147
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
148
American Beauty (1999,  R)
149
101 Dalmatians (1996,  G)
150
102 Dalmatians (2000,  G)
151
Batman & Robin (1997,  PG-13)
152
Bloodrayne (2006,  R)
153
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
154
Desperado (1995,  R)
155
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
156
The New World (2005,  PG-13)
157
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
that's really an exciting movie
I love it a lot.
158
All the Pretty Horses (2000,  PG-13)
159
King Arthur (2004,  PG-13)
160
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
Excellent movie
I really like this movie.
The sceneries were beautiful and the actor played his role very powerful.
161
Miss Potter (2007,  PG)
162
Epic Movie (2007,  PG-13)
163
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
164
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
165
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
166
The Pledge (2001,  R)
167
9 1/2 Weeks (1986,  R)
168
Amazons and Gladiators (2002,  R)
169
Serpico (1973,  R)
170
Mute Witness (1995,  R)
171
Night at the Museum (2006,  PG)
172
Babel (2006,  R)
173
Little Miss Sunshine (2006,  R)
174
Anger Management (2003,  PG-13)
175
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
176
Bless the Child (2000,  R)
177
The Jackal (1997,  R)
178
Taxi 2 (2000,  Unrated)
179
The Wicker Man (2006,  PG-13)
180
Pirates (1986,  PG)
181
Hook (1991,  PG)
182
Merlin (1998,  PG)
183
The Terminator (1984,  R)
184
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
185
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
186
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
187
Miami Vice (2006,  R)
188
After the Sunset (2004,  PG-13)
189
A Man Apart (2003,  R)
190
King Kong (2005,  PG-13)
191
The Broken Road (2007,  Unrated)
192
The Legend of Zorro (2005,  PG)
193
Underworld (2003,  R)
194
Underworld: Evolution (2006,  R)
195
Four Brothers (2005,  R)
196
Wedding Crashers (2005,  R)
197
Elizabeth (1998,  R)
198
Malena (2000,  R)
199
Hero (2004,  PG-13)
200
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
201
The Princess Bride (1987,  PG)
202
Zorro (1975,  G)
203
The Truman Show (1998,  PG)
204
Payback (1999,  R)
205
Insomnia (2002,  R)
206
Jumanji (1995,  PG)
207
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
208
The Ladykillers (2004,  R)
209
Universal Soldier (1992,  R)
210
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
211
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
212
Hard Target (1993,  R)
213
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
214
Mujhse Shaadi Karogi (2004,  Unrated)
215
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
216
Baghban (2003,  Unrated)
217
Rain Man (1988,  R)
218
Showgirls (1995,  NC-17)
219
Driven (2001,  PG-13)
220
Constantine (2005,  R)
221
Helen of Troy (1956,  Unrated)
222
The Witches of Eastwick (1987,  R)
223
Godzilla (1998,  PG-13)
224
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
225
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
226
Heat (1995,  R)
227
Carlito's Way (1993,  R)
228
The Kingdom (2007,  R)
The Kingdom
It is a great movie in its genre.
It says the truth by...
229
Hairspray (2007,  PG)
230
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
Well, I don't know what I can say about this movie. That's a little hard to talk about it. just a lot of fun.
One of Adam Sandler's nice movies.
231
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
232
Swordfish (2001,  R)
Swordfish
Excellent movie.
although the procedure of hacking in this movie is a little unreal but I like it.
233
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
234
Die Another Day (2002,  PG-13)
235
Doom (2005,  R)
236
Aeon Flux (2005,  PG-13)
237
Road to Perdition (2002,  R)
238
Once Upon a Time in America (1984,  R)
239
Ekhrajiha (2007,  Unrated)
240
Lock Up (1989,  R)
241
Tango & Cash (1989,  R)
242
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) (2006,  R)
243
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
well, I think this movie is a little different.
Its subject is not pervasive.
Anyway Nicole Kidman played her role acceptable.
244
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
245
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
A new good western movie
actors were really good in their roles
246
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
Excellent Movie
How can an Actor play his role alone in a movie so well?
Absolutely he is Will Smith.
This movie is really wonderful in its genre.
I've never seen a movie like that in this genre before.
247
Transformers (2007,  PG-13)
248
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
249
K2 (1992,  R)
250
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
251
88 Minutes (2008,  R)
88 Minutes
The last part of the movie was really exciting. It surprised me.
Al Pacino played his role so well.
252
The King of Comedy (1983,  PG)
253
Falling in Love (1984,  PG-13)
254
The Mission (1986,  PG)
255
Angel Heart (1987,  R)
256
The Untouchables (1987,  R)
257
Cape Fear (1991,  R)
258
Casino (1995,  R)
259
Sleepers (1996,  R)
260
Wag the Dog (1997,  R)
261
Jackie Brown (1997,  R)
262
Ronin (1998,  R)
263
Analyze This (1999,  R)
264
Analyze That (2002,  R)
265
Flawless (1999,  R)
266
Men of Honor (2000,  R)
267
The Score (2001,  R)
268
Godsend (2003,  PG-13)
269
Raging Bull (1980,  R)
270
The Deer Hunter (1978,  R)
271
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
A good an old movie.
The movie says the difficulty of the US society at that time.
Young actors and actresses. Now look at them, they're getting older.
272
Mean Streets (1973,  R)
273
15 Minutes (2001,  R)
274
Pink Panther 2 (2009,  PG)
275
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
276
The Aviator (2004,  PG-13)
277
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Big Momma's House
LOL
It's Very funny.
I like it though it's for a long time ago.
278
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
Wow! such a fantastic movie....
It's so funny, I really like it. Martin Lawrence is a great comedian as Big Momma.
279
Crash (2004,  R)
280
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
281
The Elephant Man (1980,  PG)
282
Finding Neverland (2004,  PG)
283
Independence Day (1996,  PG-13)
284
Collateral (2004,  R)
285
Down with Love (2003,  PG-13)
286
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
287
Spy Game (2001,  R)
288
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy
Fantastic movie... It is very exciting, especially Hellboy with his weird visage.
He is a superhero and actually a different superhero. He has come from another world. He has come from HELL.
I like science-fiction movie like this.Now I'm waiting for the next movie.
289
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
290
Zathura (2005,  PG)
291
Enter the Dragon (1973,  R)
292
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
293
Game of Death (1978,  R)
294
The Devil's Advocate (1997,  R)
295
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
A successful movie from a famous director
Also Johnny Depp was really professional.
296
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
I had more expectancy of this movie. It has been built too weak.
But Cate Blanchett raised the level of the movie.
She starred in it like a real queen.
Of course she is one of the Hollywood's queens.
297
The Golden Compass (2007,  PG-13)
The Golden Compass
The movie is not too bad, I like it.
Visual Effects are very good but the story of the movie is not that good.
298
Gabriel (2007,  Unrated)
Gabriel
This movie has a good subject.
The sceneries of the movie were not that good, but i beard it.
299
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
The sceneries of the movie were spectacular.
The actors and actresses played their roles very well.
I like this movie because of the story of it and it is a lot of fun.
300
V for Vendetta (2006,  R)
301
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
302
The Butterfly Effect (2004,  R)
303
Mean Girls (2004,  PG-13)
304
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
305
Rocky Balboa (2006,  PG)
306
The Exorcist (1973,  R)
307
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
308
The Good German (2006,  R)
The Good German
The movie was good.
It is a new movie but doesn't look that new.
Of course It's Steven Soderbergh's movie.
309
Men in Black (1997,  PG-13)
310
Men in Black II (2002,  PG-13)
311
The Last Supper (1996,  R)
The Last Supper
This movie has a good story, it is a little funny.
Cameron Diaz was pretty and cool.
I like this movie...
312
The Pink Panther (2006,  PG)
The Pink Panther
I'm wondering how this movie has many famous Hollywood actors!
I thinks it's not that good to has it. It's just a funny movie. but I like it.
313
Catwoman (2004,  PG-13)
Catwoman
Wow, good movie...
Halle Berry appeared in this film very professional and flexible...
I like this movie.
314
Casablanca (1943,  PG)
315
Unforgiven (1992,  R)
316
A Mighty Heart (2007,  R)
A Mighty Heart
Good movie...
MIGHTY HEART is an important film with a tremendous performance from Angelina Jolie and a superb cast that joins her on screen in a story that captures the fear of terrorism which we live with today. From the first frame to the final scene, the power of the camera which moves across the streets of Karachi and into the homes of its citizens, creates a pulse that moves the film forward with both excitement, dread and fear. Fear for not only Daniel Pearl's life, but for many victims of the destructive nature of terrorism the world over.
The film is intelligent, suspenseful, and captures the world of technology which we live in today-cell phones, IP addresses, computers and laptops and the Internet-which connects us to both good and evil. There is an anti-American underlying theme in the film and through what America has done in both Afghanistan and Iraq, the audience can fathom the hatred felt for America in many parts of the world. Thus, MIGHTY HEART is a film which delivers both a tragic story, but also one for the United States of America as it continues the violent war in Iraq.
I like it.
317
American Gangster (2007,  R)
318
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
Good movie...
"The Hours" is about time - time we have left to make our lives enjoyable or to spend it in misery. It features the lives of three women, which might explain why half the film-goers (the males) might not want to see it and why it was left out of Ebert and Roeper's Top 10 films. If that perception is true, that would be a shame. "The Hours" is a wonderfully crafted film about universal themes of life and death, suppression and freedom, and unresolved love. That it is told from the viewpoint of three women should not diminish any of its appeal. Virginia Woolf must combat her life long mental affliction even as husband Leonard tries to manage her condition. Using the novel, 'Mrs Dalloway', the film conveys the heartache of isolation and forlorn lives in two other women who are directly connected to the book. In 1951, we meet Laura and Dan who, with their young son, would seem an ideal family. But Laura yearns for freedom, much as Mrs. Dalloway, and she must choose between giving up her family or dying. Move to 2001, and there is yet another Mrs. Dalloway in Claire and her dogged responsibility toward her former lover, Richard, now dying of AIDS. The themes of liberation, lesbianism, and dying enthrall all three women, and one does die in order that those around her might value even more the living. You cannot find three better actresses to portray these very complex individuals, in Julianne Moore, Meryl Streep, and Nicole Kidman, any or all should be nominated for Oscars. An equally fine supporting cast of Ed Harris, John Reilly, Stephen Dillane, Claire Danes, and Allison Janey make "The Hours" one of the most interesting and intelligent melodramas to come along in a while.
I like it.
319
Georgia Rule (2007,  R)
320
Any Given Sunday (1999,  R)
321
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
The movie is not that good that I thought.
Actually it's a weak movie, so weak.
322
Gone With the Wind (1939,  G)
323
The Insider (1999,  R)
324
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
325
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
326
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
327
License to Wed (2007,  PG-13)
328
Arizona Dream (1993,  R)
329
Charlie Wilson's War (2007,  R)
330
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter
Cool movie
The story of the movie is good and also the actors played their roles very well.
331
House of Sand and Fog (2003,  R)
House of Sand and Fog
The movie was really really good.
I have been influenced by it.
It is a great movie in it's genre.
I like it a lot.
332
The Bucket List (2007,  PG-13)
The Bucket List
Good movie. Real movie. Two good actors.
I like it.
333
The Kid (2000,  PG)
The Kid
Nice movie
Bruce Willis played a different role in this movie. It is an enjoyable movie.
I like it.
334
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
What a nice movie...
The story of the movie's really a nice story, also a true story.
Anthony Hopkins plays one of the most lovable characters in this movie, He is really an adorable actor.
I really like it.
335
So Close (2003,  R)
So Close
Good movie...
The girls are talented in action movie.
The story of the movie is good and the action scenes are acceptable.
336
The Edge (1997,  R)
The Edge
Good movie...
Anthony Hopkins played his role powerfully in the film.
Genre of the movie is action & adventure but I think It's full of anxiety and horror.
I like it.
337
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2)
Incredible Blade...
This movie's better than the first one.
Visual effects are acceptable and playing is good.
338
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Transporter 2
One of the exciting action of Transporters
The action scenes are wonderful and the actors played their roles well specially Jason Statham.
I like The Transporters series and waiting for the next transporter, "Transporter 3".
339
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
A well made movie by starring a well made actress.
I like this movie because of the first: It's story and the second it's actress.
Lovely Angelina.
340
Ernest Rides Again (1993,  PG)
341
Blade (1998,  R)
Blade
Good movie.
"Blade" is a slayer or the vampires hunter who has all their strength and non of their weakness.
I like his character.
342
The Freshman (1925,  PG)
The Freshman
Good movie.
Not exactly Marlon Brando's movie.
I think it is little funny but the scenes of Komodo Dragon is really funniest part of the movie.
343
Slam Dunk Ernest (1995,  PG)
344
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Excellent movie.
on that time it was really an adorable movie. even more than James Bond's movies.
It's an amazing movie. I think no one is better than Harrison Ford for staring in that movie, and also other Indiana Jones movies.
345
Bait (2000,  R)
Bait
A kind of good action movie.
Jamie Foxx was an armature actor but played his role very well.
346
Ernest Goes to Jail (1990,  PG)
347
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Great Movie. Great director. Great story. Great characters. A masterpiece
Famous actors with specific style of directing.
Best sounds and rhymes.
I really like this movie. Excellent
348
Ghost (1990,  R)
349
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations
Not bad movie
Catherin Zeta-Jones played her role as well as always.
It's not a repetitive movie. The story of it is good and playing is acceptable.
350
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
The Nanny Diaries
Nice movie with nice actresses
The story of the movie is good and also acting.
Scarlett and Alicia were very cute.
I like that.
351
Be Cool (2005,  PG-13)
Be Cool
Well, Not Bad Not Good.
It could be better, but I like it because of the actors. I like a scene more than the others and it's when John Travolta and Uma Thurman dance with each other, like their dance in Pulp Fiction movie but different from that.
352
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Great fantasy movie
All the actors played their roles in a right election.
The sceneries are excellent.
I really enjoyed that.
353
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
"Blade Trinity" I think the best of Blade series and the actors are well known.
Jessica Biel and Wesley Snipes appeared amazing in this movie.
354
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
Good action movie...
The action scenes are amazing and Jason Statham is amazing in the movie.
He is a brilliant action actor, he looks like Bruce Willis and he has fighting skills such as Jet li...
Totally The Transporters projects are successful.
355
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
Wow! She has blasted in this movie.
Excellent Angelina, excellent.
I really enjoyed that.
I don't forget this memorable movie whit it's memorable soundtracks.
356
Rock Star (2001,  R)
Rock Star
Great musical movie...
Mark Wahlberg and Jennifer Aniston played their roles the best.
The sceneries of the movie are best and acting is amazing.
357
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Wow, so exciting.
Harrison Ford and Sean Connery were amazing it this Indiana Jones movie.
I love all Indiana Jones movies but I think this one is a little better. It's not meant the others are not. I love all of them.
358
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
An old great movie
every thing is cool, the sceneries are wonderful, Uma Thurman was a young girl and Sarah Polley was a child.
I enjoyed that.
359
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Excellent movie.
The story is good and playing is wonderful.
I don't know how can i plaudit,just well done.
Harrison Ford played his role well in this movie.
I really like this movie.
360
Bubble Boy (2001,  PG-13)
Bubble Boy
Good movie...
It's a lot of fun, The story of the movie is a stupid but funny. Jake Gyllenhaal played his role very well.
I like it.
361
Evolution (2001,  PG-13)
Evolution
Enjoyable movie...
Full of fun and end exciting.
Julianne Moore was very cute in the movie. The other actors were very good in it.
I like it.
362
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Mr. Deeds
Good movie...
Funny and romantic by Adam Sandler's acting and Winona Ryder was really cute in it.
I enjoyed that.
363
Sideways (2004,  R)
Sideways
Excellent movie
Paul Giamatti played his role the best.
To be perfectly honest, this movie and the story of it are very attractive to me, because of the directing and acting and also the sceneries that are full of spectacular landscapes.
I really like it.
364
The Four Feathers (2002,  PG-13)
The Four Feathers
Excellent movie
An exquisite film about a man who resigns his post before a war and is shunned with white feathers of cowardice. He escapes to Sudan to live incognito.
Heath Ledger played his role the best, really the best. Peace upon him
I really like it.
365
RoboCop (1987,  R)
366
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
Exciting movie...
All the players played the role best and visual effects is very good, specially when it had been made.
I like it.
367
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Very enjoyable movie...
The scenery of the movie is great. The Acting is very good. Visual effects is really acceptable, actually Excellent.
I like it.
368
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Excellent movie...
The acting is excellent, the scenery is spectacular and it is a great historical movie...
Russel Crowe appeared well like always.
I like it.
369
The Waterboy (1998,  PG-13)
The Waterboy
Funny movie...
The story of the movie is stupid but funny...
I saw it once and that was enough. Adam Sandler makes you laugh like always in this movie...
I like it.
370
Delta Farce (2007,  PG-13)
Delta Farce
Funny movie...
The story of the movie is good and the acting is very funny... actually it is a stupid movie.
I enjoyed it.
371
Trading Places (1983,  R)
Trading Places
Very nice movie...
Dan Aykroyd and Eddi Murphy are very funny in the movie...
Dan Aykroyd is at his best in "Trading Places" and Eddi Murphy shows how funny he used to be
I really like this movie.
372
The Butcher's Wife (1991,  PG-13)
The Butcher's Wife
Good movie...
Nice story and Great acting. Demi Moore is really beautiful in the movie..
The Acting is good.
I like it.
373
Black Sheep (1996,  PG-13)
Black Sheep
Good funny movie...
The story of the movie is good and Acting is great. Chris Farley's acting is memorable in the movie. Peace upon him
I really enjoyed the movie.
I like it.
374
Bad Company (2002,  PG-13)
Bad Company
Good movie...
The story of the movie is good.
Anthony Hopkins is good in his role as always. Chris Rock played his role funny as always. The action is acceptable and totally it is a watchable movie.
I enjoyed that.
375
Breakdown (1997,  R)
Breakdown
Prefect movie...
I'm impressed. This is one of the best thrillers movie that I've ever seen. great story, great acting, It really keeps you on your seat.
Kurt Russell played his role the best.
I really like this movie.
376
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Good movie...
It's barely clear that has been directed by Tim Burton. Johnny Depp's acting is amazing.
The famous story of the Headless hours man. It's a little scary but attractive. the scenery is fantasy like other Tim Burton's movie.
I enjoyed that.
377
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
Good movie...
It really entertains you...
The Story of the movie is stupid but funny. Lindsay lohan and Jamie Lee Curtis instead of each other are very watchable.
I enjoyed that.
378
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Charlie's Angels
Good movie...
Three Beautiful Ladies that put you in a good mood. Cameron Diaz and Drew Barrymore are very awesome in the movie. Lucy Liu is nice.
The story is good and acting is acceptable. Action scenes are very good..
I enjoyed that.
379
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Good movie...
Jim Carrey's acting is amazing and Kate Winslet's, too. The other actors are good specially Kristen Dunst.
The Story of the movie is a little heavy and you must be patient to watch and understand that.
380
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
Bulletproof Monk
Good movie...
The Story of the movie is good.
Seann William Scott appeared in the movie very well. Visual effects of the movie is not that great but acceptable.
I enjoyed that.
381
Alexander (2004,  R)
Alexander
Well, this movie doesn't say the truth exactly like other historical movies, especially if there is Persian history in it. but except that acting is good and the scenery is beautiful.
Not bat, with its all false and mistakes.
382
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
Good movie...
Action and Comedy like the first movie.
These young ladies keep you on the edge of your seat. They are very beautiful and Skillful.
I like it.
383
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
Good movie...
The story of the movie is good and acting is acceptable, Jackie Chan and Chris Tucker both made the movie funny and exciting.
I like it.
384
Closer (2004,  R)
385
Heaven (2002,  R)
386
In Her Shoes (2005,  PG-13)
387
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
388
Fast Food Nation (2006,  R)
389
16 Blocks (2006,  PG-13)
390
Lucky Number Slevin (2006,  R)
391
Alpha Dog (2007,  R)
392
Hostage (2005,  R)
393
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
394
Armageddon (1998,  PG-13)
395
Last Man Standing (1996,  R)
396
Hart's War (2002,  R)
397
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
398
Four Rooms (1996,  R)
399
Billy Bathgate (1991,  R)
400
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
401
Blade Runner (1982,  R)
402
Sweet November (2001,  PG-13)
403
An Ideal Husband (1999,  PG-13)
404
Chicago (2002,  PG-13)
405
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
406
Basic Instinct (1992,  R)
407
Basic Instinct 2 (2006,  R)
408
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
409
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
410
The Princess Diaries (2001,  G)
411
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
412
Mission Impossible (1996,  PG-13)
413
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
414
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
415
The Godfather, Part II (1974,  R)
416
The Godfather, Part III (1990,  R)
417
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
Good movie...
The Story of the movie is good. Special Effects is acceptable.
Dustin Hoffman and Natalie Portman played their role very well.
I enjoyed that.
418
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Good movie...
The story of the movie is very good. Acting is awesome especially Marlon Brando and Al Pacino did a great job.
I like it.
419
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
Good movie...
Special visual effects is acceptable.
Jim Carrey did one of his best performances.
Cameron Diaz was very young and beautiful in the movie.
I like it.
420
Hulk (2003,  PG-13)
Hulk
Excellent movie...
Special visual effects is great. It's pretty slow paced.
Acting is very good. Jennifer Connely is very nice in the movie.
Eric Bana was very suitable for his role. Best choice. while in the next Hulk he would not be. anyway I'm looking forward to the new one
I enjoyed it.
421
Sueurs (2002,  Unrated)
422
Jumper (2008,  PG-13)
Jumper
Very good movie...
The story of the movie is exciting. Special effects is very good.
Hayden Christensen and Samuel L.Jackson were very good in their roles.
I enjoyed it.
423
Mad Money (2008,  PG-13)
Mad Money
Good movie...
The Story of the movie is good. Acting is very good. Diane Keaton and Queen Latifah and also Katie Holmes played their roles excellent. Katie Holmes is a woman between stupid and smart in it. ha
I like it.
424
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
Good movie...
The Story of the movie is good. acting is acceptable. Special and visual effect's is also good and acceptable.
I enjoyed it.
425
Backdraft (1991,  R)
Backdraft
Good movie...
The Special and Visual effects is really awesome. Acting is very good. Kurt Russell played his role as well as always.
Robert De Niro, too. J.T. Walsh was in the movie, peace upon him.
I like it.
426
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
427
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Not bad movie...
The Story is pretty cool acting is acceptable.
Ben Stiller vs Vince Vaughn, It's worth watching.
I enjoyed it.
428
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
Very Good Teenager Movie...
The story of the movie is great. acting is pleasant. dancing scenes and music are awesome.
I like it.
429
The Phantom (1996,  PG)
The Phantom
Good movie...
A good and surprising movie
Billy Zane and Catherine Zeta-Jones are really different in this movie. The story of the movie is good, something like comic strips heroes tale.
The scenery is beautiful. Acting is acceptable. Every thing is cool.
I enjoyed that.
430
Prince of Persia: Sands of Time (2010,  Unrated)
431
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
Excellent movie...
The Story of the movie is extremely good.
Acting is awesome. Tom Hanks did one of his best performances in this movie.
The Scenery is beautiful. Every thing's good.
I really like it.