My Favorite Movies


  jaydagamergirl's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I luv Harry Potter
2
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Loved It
3
Troy (2004,  R)
Troy
Fricken Awesome. I love this movie.
4
V for Vendetta (2006,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
One of my favorites I cant think of anything else like it.
6
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
7
The Libertine (2006,  R)
8
King Arthur (2004,  PG-13)
9
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black
I dont know exaclty what it is I love about this movie. the character Riddick is one of favorites of all time
10
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead
Romero is Brilliant
11
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
I freakin Love this Movie!
12
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
LOVE This freakin movie
13
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
14
Saw (2004,  R)
Saw
This series is awesome. Not only does it have the gore but the psychological edge as well making it not another mindless slasher film (Not that those cant b fun) Also its nice to see an Idea that hasnt been over played like many other horror films.
15
Saw II (2005,  R)
Saw II
Doesnt have that great twist like the first, but goes with the the series well. Some pretty kewl death scenes. The thing I like about this is how Jig saw technically never kills anyone.....
16
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Dark with a twist. whats not to love?
17
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
Don Juan DeMarco
Sad but true I love this movie. *Sighs and shakes at my girlyness.
18
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
I LOVEEEEEEEEE this movie. I actually thought it was going to be stupid, but Im so glad I ended up watching it.
19
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Brilliant
20
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward
Inspirational
21
The Devil's Rejects (2005,  R)
22
Mandrake (,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments