My Favorite Movies


  jcaramel991's Rating My Rating
1
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
Click to Rate
2
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
Click to Rate
3
Mad Money (2008,  PG-13)
Click to Rate
4
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008,  PG-13)
Click to Rate
5
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
This Christmas (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Click to Rate
8
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Click to Rate
9
Madea Goes to Jail (2005,  Unrated)
Click to Rate
10
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
Enchanted (2007,  PG)
Click to Rate
12
Dangerous Minds (1995,  R)
Click to Rate
13
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
16
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
17
Rush Hour (1998,  PG-13)
Click to Rate
18
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Click to Rate
19
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
20
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
Lean on Me (1989,  PG-13)
Click to Rate
23
The Bucket List (2007,  PG-13)
Click to Rate
24
Last Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
25
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
The Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
28
Twisted (2004,  R)
Click to Rate
29
Eve's Bayou (1996,  R)
Click to Rate
30
Losing Isaiah (1995,  R)
Click to Rate
31
How Stella Got Her Groove Back (1998,  R)
Click to Rate
32
The Wood (1999,  R)
Click to Rate
33
The Best Man (1999,  R)
Click to Rate
34
Meet The Browns (2008,  PG-13)
Click to Rate
35
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Click to Rate
36
Finding Forrester (2000,  PG-13)
Click to Rate
37
Waiting to Exhale (1995,  R)
Click to Rate
38
Reign Over Me (2007,  R)
Click to Rate
39
Spanglish (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
41
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
42
Romeo Must Die (2000,  R)
Click to Rate
43
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
Click to Rate
44
Friday (1995,  R)
Click to Rate
45
Next Friday (2000,  R)
Click to Rate
46
Are We There Yet? (2005,  PG)
Click to Rate
47
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
Click to Rate
48
Barbershop (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
Click to Rate
50
Beauty Shop (2005,  PG-13)
Click to Rate
51
The Perfect Holiday (2007,  PG)
Click to Rate
52
Taxi (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
Set It Off (1996,  R)
Click to Rate
54
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate