My Favorite Movies


  jcdoyle's Rating My Rating
1
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
Click to Rate
2
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Click to Rate
3
Bella (2006,  PG-13)
Click to Rate
4
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
Click to Rate
5
Crash (2004,  R)
Click to Rate
6
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
The Five People You Meet in Heaven (2004,  Unrated)
Click to Rate
8
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
9
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
10
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
12
Paper Clips (2004,  G)
Click to Rate
13
Pursuit of Happiness (2001,  Unrated)
Click to Rate
14
Radio (2003,  PG)
Click to Rate
15
Rent (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
Secondhand Lions (2003,  PG)
Click to Rate
17
Shakespeare in Love (1998,  R)
Click to Rate
18
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
19
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
20
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
21
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
24
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
25
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
26
Atonement (2007,  R)
Click to Rate
27
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
28
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
29
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
30
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
31
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
32
Enskilda samtal (Private Confessions) (Private Conversations) (1996,  Unrated)
Click to Rate
33
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004,  G)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments