Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jcmadams's Rating My Rating
1
Gigantic (A Tale of Two Johns) (2003,  Unrated)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
4
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
5
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
One of my favorite films of 2004, and really re-watchable. Cemented in my brain the notion that Brad Bird is a narrative genius.
6
Rushmore (1998,  R)
Rushmore
My favorite film of all time.
7
Boogie Nights (1997,  R)
8
Fight Club (1999,  R)
9
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
One of my favorites... the sense of wonder, and of hope, that is in this dark little film (as well as the comedy) is worth seeing more than once. One of Burton's best.
10
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
Perhaps the finest comedy of the 1990s, and easily the most quotable.
11
The Pirate Movie (1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments