My Favorite Movies


  jctrifile's Rating My Rating
1
Ed and His Dead Mother (1997,  PG-13)
Ed and His Dead Mother 5.0 Stars
freakin' hilarious. This was such a great movie.
Click to Rate
2
Over the Edge (1979,  PG)
Over the Edge 5.0 Stars
This is my favorite movie of all time. It deals with teen angst.
Click to Rate
3
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
If you haven't seen this by now.. just lie and say you have, otherwise people will laugh at you... I already did...
-Cyber-Punk
Click to Rate
4
Blue Crush (2002,  PG-13)
Blue Crush 5.0 Stars
I loved it. They need to make more movies with hot surfer chicks...
Click to Rate
5
The Salton Sea (2002,  R)
The Salton Sea 5.0 Stars
Loved it. It's such a depressing movie and a crazy funny druged up movie at the same time...
Click to Rate
6
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
7
The One (2001,  PG-13)
The One 5.0 Stars
My favorite Jet Li movie. It's like Highlander, only with ninjas. And instead of using swords, they use their fists!

I just saw this again and it was just as bad ass as I remember. Thinking about it; Jet Li's pretty bad ass. The creators of this must have been like "Who can we get that could honestly fight Jet Li with any credibility?" And they came up with the only possible solution, he's gotta fight himself.

"I think you're forgetting one"
"You become a god?"
"That's the one."
Click to Rate
8
Phantasm (1979,  R)
Phantasm 5.0 Stars
The whole series was great. It's like towns just vanish and no one thinks twice, but it's the "Tall Man" who takes the towns. Only a few people know about it and try to m. Good stuff. -Horror
Click to Rate
9
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Day of the Dead (1985) 4.5 Stars
The first scene where money floats through the city, but it's worthless sets the tone of the entire movie. This was very good. In its’ time I'd say one of the best zombie movies ever.
Click to Rate
10
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
I liked it better than the first. Good zombie stuff.
Click to Rate
11
Blade (1998,  R)
Blade 5.0 Stars
The first one was awesome!
Click to Rate
12
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
13
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
14
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip 5.0 Stars
So fun to watch this movie. It's like road trip, where you just feel good watching it...
Click to Rate
15
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
Tetsuo: The Ironman 5.0 Stars
This movie is not for everyone. It's great if you can get into art films. Totally experimental. Worth checking out. It's one of my favorites, but it is very weird.

-Cyber-punk
Click to Rate
16
Road Trip (2000,  R)
Road Trip 5.0 Stars
one of the funnest funniest movies i've seen.
Click to Rate
17
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
18
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 5.0 Stars
this was great! go watch it! again!
Click to Rate
19
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall 5.0 Stars
SOOOO FUNNY. It was like surprise funny.
Click to Rate
20
Old School (2003,  R)
Old School 5.0 Stars
"It's so good once it touches your lips."
Click to Rate
21
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 5.0 Stars
Don't do drugs!! "So he's severely lacking in moral Character!" "But he knows a lot about Sean Connery" "That's hardly a substitute!" This movie had pretty much everything you could ask for in a movie.
Click to Rate
22
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
It was such a good movie. I never felt like these were zombie movies, though... maybe because there's too much action than normal zombie movies and a lot less desperation. ??
Click to Rate
23
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers 5.0 Stars
The reason why I do what I do. -Cyber-Punk
Click to Rate
24
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
If you don't like this you're un-American. I swear I heard 'W' say that in one of his speeches...
Click to Rate
25
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
26
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) (2001,  PG-13)
Click to Rate
27
Night of the Comet (1984,  PG-13)
Night of the Comet 5.0 Stars
I loved this one. Yeah it's cheesy as hell, but so what. It's velley girls in the end of the world.
Click to Rate
28
UNDEAD (2003,  NC-17)
UNDEAD 5.0 Stars
One of the best zombie movies I've seen.
Click to Rate
29
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1994,  R)
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 5.0 Stars
Loved it. This normal guy works at a cemetary where people become zombies. He doesn't know why or how, but it's his job to keep them in the ground. Real simple, but great.
Click to Rate
30
Wild Zero (1999,  Unrated)
Wild Zero 5.0 Stars
This is pretty cool. I like how they mixed Rock-n-Roll with zombies. In fact, I can't really think of any movie that can't be improved with a good zombie invasion.
Click to Rate
31
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003,  Unrated)
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 5.0 Stars
A bunch of Daft Punk vidz, but they come out into some great story. Watch it!
Click to Rate
32
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 5.0 Stars
Crazy. All about time travel and trying to save the world. It was weird and great. There was also a little bit of "is this guy really a time traveler or just crazy"

-Cyber-punk
Click to Rate
33
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
34
Bad Santa (2003,  R)
Bad Santa 4.5 Stars
Good stuff. Funny, and emotional in a kinda of creepy way.
Click to Rate
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
I loved it. He wants to get rid of the memory of his girlfriend (and they have the technology to do it) but when it starts to happen his subconsious fights back and tries to hold on to his love.
Click to Rate
36
11:14 (2003,  R)
11:14 5.0 Stars
This was pretty incredible.
Click to Rate
37
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) 4.0 Stars
This was pretty weird
Click to Rate
38
The Source (The Surge) (The Secret Craft) (2001,  R)
The Source (The Surge) (The Secret Craft) 5.0 Stars
This is one of my faves. These kids all gain different powers and one triest to take over. There's no budget and special effects are the crappy I did it on a mac when I should have used a pc, but the story was strong enough to let that slide.
Click to Rate
39
The Last Boy Scout (1991,  R)
The Last Boy Scout 4.0 Stars
This was one of my favorite action movies. Bruce Willis is a bad ass.
Click to Rate
40
Better Luck Tomorrow (2002,  R)
Click to Rate
41
Coming to America (1988,  R)
Coming to America 5.0 Stars
So So funny. I think this is one of his bests.
Click to Rate
42
The Golden Child (1986,  PG-13)
The Golden Child 5.0 Stars
Eddie Murphy at his finest.
Click to Rate
43
She's the One (1996,  R)
She's the One 4.0 Stars
I liked this one. I'm a big fan of Edward Burns. I like his work. I always get him confused with Luke Wilson (Old School), though. Edward Burns is always the kinds cool under pressure cool headed gangsta.
Click to Rate
44
Ash Wednesday (2002,  R)
Ash Wednesday 4.0 Stars
Loved it!
Click to Rate
45
Wasted (2002,  R)
Wasted 4.0 Stars
A really good look at why you shouldn't do drugs... at least not the hard ones anyways. It showed how people will do anything for a quick high.
Click to Rate
46
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines 5.0 Stars
I might be the only one to say this, but I liked this one better than the other 2. I thought it was a good finale to the entire series.. although there's gonna be another one... It's pretty good. -Cyber-Punk??
Click to Rate
47
Rock 'N' Roll High School Forever (1991,  PG-13)
Rock 'N' Roll High School Forever 4.0 Stars
One of my favorite movies when I was a kid.
Click to Rate
48
Wish Upon a Star (1996,  PG)
Wish Upon a Star 4.0 Stars
This is THE most overplayed theme in Disney. Two people switch places. The do it with brothers, a guy and his dog, a girl and her mom, whatever. However, I liked this one more than most of the others.
Click to Rate