My Favorite Movies


  JD59046927's Rating My Rating
1
Gods and Generals (2003,  PG-13)
Click to Rate
2
Gettysburg (1993,  PG)
Click to Rate
3
Gettysburg:Three Days of Destiny (2004,  Unrated)
Click to Rate
4
Glory (1989,  R)
Click to Rate
5
Wicked Spring (2002,  PG-13)
Click to Rate
6
Last Confederate: The Story of Robert Adams (2005,  R)
Click to Rate
7
Freedom (,  Unrated)
Click to Rate
8
No Retreat from Destiny: The Battle That Rescued Washington (,  Unrated)
Click to Rate
9
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
10
Cold Mountain (2003,  R)
Click to Rate
11
Oldest Living Confederate Widow Tells (1994,  Unrated)
Click to Rate
12
Pharaoh's Army (1995,  PG-13)
Click to Rate
13
Civil War Life: Shot to Pieces (,  Unrated)
Click to Rate
14
Ambrose Bierce: Civil War Stories (2001,  Unrated)
Click to Rate
15
Troy (2004,  R)
Click to Rate
16
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
17
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
18
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
19
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
20
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
21
Master and Commander - The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Click to Rate
22
The Alamo (2004,  PG-13)
Click to Rate
23
Amazing Grace (2007,  PG)
Click to Rate
24
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
25
Hart's War (2002,  R)
Click to Rate
26
The Great Raid (2005,  R)
Click to Rate
27
Enemy at the Gates (2001,  R)
Click to Rate
28
Letters from Iwo Jima (2007,  R)
Click to Rate
29
Flags of Our Fathers (2006,  R)
Click to Rate
30
A Bridge Too Far (1977,  PG)
Click to Rate
31
The Aviator (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
We Were Soldiers (2002,  R)
Click to Rate
33
Three Kings (1999,  R)
Click to Rate
34
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
35
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
36
Tears of the Sun (2003,  R)
Click to Rate
37
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
38
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
39
The Ringer (2005,  PG-13)
Click to Rate
40
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
41
The Girl Next Door (2004,  R)
Click to Rate
42
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
Be Cool (2005,  PG-13)
Click to Rate
44
Nacho Libre (2006,  PG)
Click to Rate
45
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
47
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
48
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
49
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate
50
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Click to Rate
51
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
Jackass - The Movie (2002,  R)
Click to Rate
53
Jackass: Number Two (2006,  R)
Click to Rate
54
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
56
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
57
The Island (2005,  PG-13)
Click to Rate
58
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
59
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
60
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
Click to Rate
61