My Favorite Movies


  je55icaraerules's Rating My Rating
1
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
2
The Sound of Music (1965,  G)
3
Titanic (1997,  PG-13)
4
Immortal Beloved (1994,  R)
5
Jurassic Park (1993,  PG-13)
6
The Mummy (1999,  PG-13)
7
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
10
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
11
The Pink Panther (2006,  PG)
12
The Prince of Egypt (1998,  PG)
13
Forrest Gump (1994,  PG-13)
14
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
15
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
16
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
18
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
19
Cars (2006,  G)
20
War of the Worlds (2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
22
The Departed (2006,  R)
23
Fight Club (1999,  R)
24
Saving Private Ryan (1998,  R)
25
Independence Day (1996,  PG-13)
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
27
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
28
Shrek 2 (2004,  PG)
29
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
30
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
31
White Chicks (2004,  PG-13)
32
The Last King of Scotland (2006,  R)
33
Rush Hour (1998,  PG-13)
34
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
35
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
36
The Prize Winner of Defiance, Ohio (2005,  PG-13)
37
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
38
Deep Impact (1998,  PG-13)
39
Legends of the Fall (1994,  R)
40
Liar Liar (1997,  PG-13)
41
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
42
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Back to the Future Part III (1990,  PG)
45
Back to the Future Part II (1989,  PG)
46
Cinderella Man (2005,  PG-13)
47
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
48
The Others (2001,  PG-13)
49
That Thing You Do! (1996,  PG)
50
The Road to El Dorado (2000,  PG)
51
Disney's Aladdin (1992,  G)
52
The Lion King (1994,  G)
53
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
54
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
55
Gattaca (1997,  PG-13)
56
A Little Princess (1995,  G)
57
The Secret Garden (1993,  G)
58
Final Destination (2000,  R)
59
Final Destination 2 (2003,  R)
60
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
61
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
62
Ray (2004,  PG-13)
63
The Mask (1994,  PG-13)
64
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
65
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
66
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) (2005,  Unrated)
67
Big Fish (2003,  PG-13)
68
Outbreak (1994,  R)
69
The Color Purple (1985,  PG-13)
70
Almost Famous (2000,  R)
71
Bowling for Columbine (2002,  R)
72
Batman Forever (1995,  PG-13)
73
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
74
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
75
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
its really sick! shame on health insurances!!! i wanna live in london!!!
76
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
77
We're Back! A Dinosaur's Story (1993,  G)
78
The Other Sister (1999,  PG-13)
79
Blonde (,  Unrated)
80
Wicker Park (2004,  PG-13)
81
August Rush (2007,  PG)
August Rush
really nice movie.
82
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
wasnt expecting it to be a love story!!! honestly. i was surprised. cute story! wall-e kinda looks like e.t.
83
Taken (2009,  PG-13)
Taken
Wow!!! like watching ransom and 24!
84
Waitress (2007,  PG-13)
Waitress
i wanna eat a pie!
85
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
The Secret Life of Bees
i just didnt like the part wear they worship that black woman statue. but overall the movie was great. like watching a book!
86
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
penelope really diserves an oscar for this. really loved the feeling of this movie.
87
The Namesake (2006,  PG-13)
The Namesake
india is really INCREDIBLE! after watching it, i just wanna pack up and go there.
88
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
one o the best movie ive seen so far this year. such pain.
89
Angels & Demons (2009,  PG-13)
Angels & Demons
10 BETTER THAN DA VINCI CODE!!!! WORTH WATCHING IT AGAIN!!!!
90
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
IF I COULD JUST RATE THIS 100 STARS!!!! THIS IS ONE OF THE BEST MOVIES IN 2009!!!!!! A MUST OWN DVD!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments