My Favorite Movies
| JeanGenie2449398's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 2 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 3 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 4 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
| 5 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 6 |
*batteries not included (1987, PG) |
|
| 7 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 8 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Better Than Chocolate (1999, Unrated) |
|
| 10 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 11 |
The Birdcage (1996, R) |
|
| 12 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 13 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 14 |
Burnt by the Sun (1995, R) |
|
| 15 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 16 |
Dogma (1999, R) |
|
| 17 |
El Bola (2000, Unrated) |
|
| 18 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 19 |
Frida (2002, R) |
|
| 20 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 21 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996, R) |
|
| 22 |
Gia (1997, R) |
|
| 23 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 24 |
He Died with a Felafel in His Hand (2001, Unrated) |
|
| 25 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 26 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
| 27 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 28 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 29 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 30 |
Igby Goes Down (2002, R) |
|
| 31 |
Indochine (1992, PG-13) |
|
| 32 |
The Invisible Circus (2001, R) |
|
| 33 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 34 |
Life or Something Like It (2002, PG-13) |
|
| 35 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 36 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 37 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 38 |
Man on the Moon (1999, R) |
|
| 39 |
Memento (2000, R) |
|
| 40 |
Metropolis (1927, Unrated) |
|
| 41 |
Mona Lisa Smile (2003, PG-13) |
|
| 42 |
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003, R) |
|
| 43 |
Monsoon Wedding (2002, R) |
|
| 44 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 45 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
| 46 |
Office Space (1999, R) |
|
| 47 |
Persona (1966, Unrated) |
|
| 48 |
Poolhall Junkies (2002, R) |
|
| 49 |
Powder (1995, PG-13) |
|
| 50 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 51 |
Rabbit-Proof Fence (2002, PG) |
|
| 52 |
Radio (2003, PG) |
|
| 53 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 54 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 55 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 56 |
Runaway Jury (2003, PG-13) |
|
| 57 |
Russian Ark (2002, Unrated) |
|
| 58 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 59 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 60 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 61 |
Slaughterhouse Five (1972, R) |
|
| 62 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 63 |
Snow Falling on Cedars (1999, PG-13) |
|
| 64 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 65 |
The Weather Underground (2002, Unrated) |
|
| 66 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 67 |
What I Want My Words to Do to You (2003, Unrated) |
|
| 68 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
| 69 |
Wit (2001, PG-13) |
|
| 70 |
Young Frankenstein (1974, PG) |





































































