Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
amandas list!
by
amanda
kat11473's new List
by
kat
Movies I Really Wanna See
by
Sebastian
Disturbing / Bizarre / Esoteric
by
The
The Worst Movies I Have Ever Seen
by
Tristan
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Jen
Jen304632387's Rating
My Rating
1
Horror
(2002, R)
2
Alien
(1979, R)
3
Aliens
(1986, R)
4
A Clockwork Orange
(1971, R)
5
28 Days Later
(2003, R)
6
American Psycho
(2000, R)
7
Back to the Future
(1985, PG)
8
Back to the Future Part II
(1989, PG)
9
Back to the Future Part III
(1990, PG)
10
Blazing Saddles
(1974, R)
11
Breakfast at Tiffany's
(1961, Unrated)
12
Caddyshack
(1980, R)
13
City of Angels
(1998, PG-13)
14
Click
(2006, PG-13)
15
Con Air
(1997, R)
16
Coming to America
(1988, R)
17
Dogma
(1999, R)
18
Ever After - A Cinderella Story
(1998, PG-13)
19
Face/Off
(1997, R)
20
Failure to Launch
(2006, PG-13)
21
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
22
Final Destination
(2000, R)
23
Final Destination 2
(2003, R)
24
Final Destination 3
(2006, R)
25
Halloween
(1978, R)
26
Happy Gilmore
(1996, PG-13)
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
28
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
31
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
32
I Am Legend
(2007, PG-13)
33
Independence Day
(1996, PG-13)
34
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
35
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
36
Jaws
(1975, PG)
37
Jurassic Park
(1993, PG-13)
38
Labyrinth
(1986, PG)
39
Ladder 49
(2004, PG-13)
40
Mr. Deeds
(2002, PG-13)
41
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
44
Pitch Black
(2000, R)
45
Predator
(1987, R)
46
Queen of the Damned
(2002, R)
47
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
48
Robin Hood - Men in Tights
(1993, PG-13)
49
Scarface
(1983, R)
50
Secret Window
(2004, PG-13)
51
Signs
(2002, PG-13)
52
Super Troopers
(2001, R)
53
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
54
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
55
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
56
The Breakfast Club
(1985, R)
57
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(1988, PG)
58
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
59
The Fifth Element
(1997, PG-13)