Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Jenn128446701's Rating My Rating
1
A Little Princess (1995,  G)
Click to Rate
2
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
3
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
4
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
5
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
6
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
7
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
10
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
11
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
13
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
14
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
15
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
17
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
18
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
19
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
20
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
21
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
22
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
23
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
25
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
26
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
27
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
29
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
31
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
32
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
34
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
35
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
36
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
37
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
38
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
39
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
40
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
41
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
42
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
43
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
44
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
46
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
47
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
48
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
50
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
51
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
52
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
53
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
54
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
55
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
56
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
57
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
58
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
59
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
60
Good Will Hunting (1997,  R)