My Favorite Movies


  Jenna168154046's Rating My Rating
1
Frida (2002,  R)
Click to Rate
2
Gia (1998,  R)
Click to Rate
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
4
Drugstore Cowboy (1989,  R)
Click to Rate
5
Permanent Midnight (1998,  R)
Click to Rate
6
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
7
JFK (1991,  R)
Click to Rate
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
9
Frances (1982,  R)
Click to Rate
10
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
11
American History X (1998,  R)
Click to Rate
12
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
13
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
14
Naked Lunch (1991,  R)
Click to Rate
15
Hoffa (1992,  R)
Click to Rate
16
Sid & Nancy (1986,  R)
Click to Rate
17
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
18
Casino (1995,  R)
Click to Rate
19
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
20
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
21
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
22
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
24
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
26
Saw (2004,  R)
Click to Rate
27
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
28
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
29
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
30
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
31
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
32
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
34
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
35
Traffic (2000,  R)
Click to Rate
36
Wasted (2002,  R)
Click to Rate
37
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
38
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
39
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
40
Crash (2004,  R)
Click to Rate
41
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
42
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Click to Rate
43
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
44
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
45
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
46
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
47
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
49
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
50
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
51
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
52
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
53
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
54
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
56
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
57
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
58
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
Click to Rate
59
The French Connection (1971,  R)
Click to Rate
60
The French Connection II (1975,  R)
Click to Rate
61
Steal This Movie (2000,  R)