My Favorite Movies


  jennafer1982's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
2
Grease 2 (1982,  PG)
3
Spaceballs (1987,  PG)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
The Godfather (1972,  R)
7
The Breakfast Club (1985,  R)
8
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
9
Top Gun (1986,  PG)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
The Goonies (1985,  PG)
12
Pulp Fiction (1994,  R)
13
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
14
Wedding Crashers (2005,  R)
15
A Walk to Remember (2002,  PG)
16
Braveheart (1995,  R)
17
The Matrix (1999,  R)
18
The Departed (2006,  R)
19
Sin City (2005,  R)
20
American History X (1998,  R)
21
Fight Club (1999,  R)
22
Cinderella Man (2005,  PG-13)
23
Batman Begins (2005,  PG-13)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
300 (2007,  R)
26
Remember the Titans (2000,  PG)
27
Leatherheads (2008,  PG-13)
28
Rudy (1993,  PG)
29
Cinderella (1950,  G)
30
The Lion King (1994,  G)
31
Shrek (2001,  PG)
32
Finding Nemo (2003,  G)
33
The Bachelor (1999,  PG-13)
34
Knocked Up (2007,  R)
35
The Color Purple (1985,  PG-13)
36
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
37
Step Up (2006,  PG-13)
38
The 13th Warrior (1999,  R)
39
The Green Mile (1999,  R)
40
Hitch (2005,  PG-13)
41
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
42
50 First Dates (2004,  PG-13)
43
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
44
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
45
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
46
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
47
The King and I (1956,  G)
48
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
49
The Parent Trap (1961,  G)
50
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
51
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
52
The Complete Marilyn Monroe (2000,  Unrated)
53
Wisconsin Death Trip (1999,  Unrated)
54
A Ticket to Tomahawk (1950,  Unrated)
55
O. Henry's Full House (1952,  Unrated)
56
Johnny Legend Presents: Blonde Mania! (2006,  Unrated)
57
Making the Misfits (2001,  Unrated)
58
Sex at 24 Frames Per Second (2002,  Unrated)
59
The Fabulous '50s (2002,  Unrated)
60
Hollywood Biographies: The Leading Ladies (2005,  Unrated)
61
Home Town Story (Hometown Story) (1951,  Unrated)
62
As Young as You Feel (1951,  Unrated)
63
Ladies of the Chorus (1948,  Unrated)
64
Let's Make It Legal (1951,  Unrated)
65
Love Nest (1951,  Unrated)
66
Making The Misfits (2002,  Unrated)
67
Clash By Night (1952,  Unrated)
68
We're Not Married (1952,  Unrated)
69
Don't Bother to Knock (1952,  Unrated)
70
The Prince and the Showgirl (1957,  Unrated)
71
Let's Make Love (1960,  Unrated)
72
There's No Business Like Show Business (1954,  Unrated)
73
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
74
Niagara (1953,  Unrated)
75
Bus Stop (1956,  Unrated)
76
Monkey Business (1952,  Unrated)
77
Korean War in Color (2002,  Unrated)
78
Love Happy (1950,  Unrated)
79
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
80
River of No Return (1954,  Unrated)
81
All About Eve (1950,  Unrated)
82
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
83
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
84
James Dean - Forever Young (2005,  PG)
85
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
86
East of Eden (1955,  PG)
87
Giant (1956,  G)
88
James Dean: Live Fast, Die Young (1997,  PG-13)
89
The Last Captive (2004,  Unrated)
90
Fixed Bayonets (1951,  Unrated)
91
Jesse James: Legend, Outlaw, Terrorist (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments