Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  jennapeachesholdsthe's Rating My Rating
1
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
2
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
3
Edmond (2005,  R)
Click to Rate
4
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
5
Saturday the 14th (1981,  PG)
Click to Rate
6
Student Bodies (1981,  R)
Click to Rate
7
Evan Almighty (2007,  PG)
Click to Rate
8
Drunks (1995,  R)
Click to Rate
9
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
10
Gift (1993,  Unrated)
Click to Rate
11
Party Girl (1995,  R)
Click to Rate
12
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
13
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
14
Grease 2 (1982,  PG)
Click to Rate
15
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
16
The Incredible Shrinking Woman (1981,  PG)
Click to Rate
17
Flash Gordon (1980,  PG)
Click to Rate
18
Faces of Death II (1981,  PG)
Click to Rate
19
Sleepaway Camp (1983,  R)
Click to Rate
20
PCU (1993,  PG-13)
Click to Rate
21
Just One of the Guys (1985,  PG-13)
Click to Rate
22
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
23
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
24
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
Click to Rate
25
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
26
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
27
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
28
Annie (1982,  PG)
Click to Rate
29
Valley Girl (1983,  R)
Click to Rate
30
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
Click to Rate
31
Four Rooms (1995,  R)
Click to Rate
32
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
33
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Click to Rate
34
American History X (1998,  R)
Click to Rate
35
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
36
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
37
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
39
Signs (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
42
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
43
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
44
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
45
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
46
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
47
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
48
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
50
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
51
Tommy Boy (1995,  PG-13)
Click to Rate
52
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
53
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
54
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
55
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
56
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
57
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
58
The Hills Have Eyes (2006,  R)
Click to Rate
59
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
60
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
61
The Butterfly Effect (2004,  R)