My Favorite Movies
These movies are the absolutely best I have ever seen, and well most of them I have seen way more than 3 times. By chekin this list you might get an idea of what I really do like to watch. I dont add here disney classics or most of the disney cartoons because 95% of them could belong to this list. Well as an exception (you know, an exception makes a rule) I added here The Lion King, which is most loveable cartoon I have ever seen, and I have always loved it. Enjoy.
| JennieD's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 7 |
Stephen King's Rose Red (, PG-13) |
|
| 8 |
Stephen King's The Shining (, Unrated) |
|
| 9 |
Blade (1998, R) |
|
| 10 |
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985, PG-13) |
|
| 11 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 12 |
Police Academy (1984, R) |
|
| 13 |
The Butterfly Effect (2004, R)
Great great movie, I like more the "directors cut" ending as it makes the movie have the "closed ending". In the open ending as the teatherical version anything can happen still, and as we know the butterfly effect 2 do not follow in the footsteps of this movie the open ending kinda destroys the great movie, IF the 2nd would follow the story and continue with same actors, THEN the open ending would suit in this as fish into a water. |
|
| 14 |
The Lion King (1994, G)
Hakuna matata, what a wonderful phrase.. Best thing in the movie are the comments by Timon and Bumba, and never to forget the great artwork and unforgottable story of a poor little child (Simba) who's missleaded.. Gladly Nala finds Simba and with little help of Rafiki he dares to challenge he's uncle to go back home, to lead home with a gentle paw - unlike he's uncle. |
|
| 15 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Core (2003, PG-13) |
|
| 17 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 18 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 19 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 20 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13)
Grrr... Cars.... (Homer Simpson style ;) ) |
|
| 21 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 22 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13)
Great movies, great cars... :) Drifting is really piece of art if asked from me, and I'd try to learn it if I had car I could crash without losing too much ;) Every time i see either whole of this movie or at least the part that one guy destroys the whole car at the start of the movie I feel I want to go out there, drive and fast and trick up with the car... Ahh that's life |
|
| 23 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13)
cars... awesome... And the speed... :) Vin Diesel aint bad either ;) The line between good and bad is really minimal, as in this movie can be seen... And one we think is something might not be afterall what we thought. But the true frendship which becomes, it will never fade away, as we saw in the end of the movie "I promised you 10 seconds car" |
|
| 24 |
Iron Will (1994, PG) |
|
| 25 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 26 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 27 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 28 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 29 |
Kingdom of Heaven (2005, R)
When I first started to watch this movie I were like, umm when it starts, but not long and it had took me into it's deep touch... I kept watching it, and didnt even realize befor it had ended. I was like, huh already? I want more...... Filming itself were great work, and also actors did do good work too. |
|
| 30 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 31 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 32 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 33 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 34 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 35 |
Night at the Museum (2006, PG)
A great movie, never thought Stiller would do such a great acting, but he actually did this time. Good job. I want T-rex doggie too :P "tseh tseh rexie" - Also let's say Williams were again doing great work! Story itself woulda been lame unless there were so much funny action, and never to forget those littleguys Jad and roman guy which name i dont remember, they were great... "I trust in you" and what he finds, huge battlefield... And the roman guy capitured at Wild West... oh boy a great movie indeed! |
|
| 36 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 37 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 38 |
Just My Luck (2006, PG-13) |
|
| 39 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 40 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 41 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 42 |
Call Me Claus (2001, Unrated) |
|
| 43 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 44 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 45 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 46 |
Eddie (1996, PG-13) |
|
| 47 |
Idiocracy (2006, R) |
|
| 48 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 49 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 50 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 51 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 52 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 53 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 54 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 55 |
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002, G) |
|
| 56 |
The Santa Clause (1994, PG) |
|
| 57 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 58 |
Secret Window (2004, PG-13)
One of the best from King, keeps on the thought thru whole movie. Thinking of who and where and what, but the end, as usually with King (I've readed a lot of he's books) is suprising and nothing what you could have expected, well few could have but not main popularity.. Enjoyable from the start to the end. |
|
| 59 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 60 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 61 |
High School Musical 3: Senior Year (2008, G) |
|
| 62 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 63 |
High School Musical (2006, Unrated)
It was great movie, I was tho suprised about how easily this "mean girl" took the losing to this new girl in the end... But well, if there woulda been a lot more fight the movie woulda been double as long as it were and it mightve in that case started to be boring... This time, good humour not too long nor too short, great movie. |
|
| 64 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 65 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 66 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 67 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 68 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 69 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 70 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 71 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 72 |
Jadesoturi (Jade Warrior) (2006, Unrated) |
|
| 73 |
Highlander (1986, R) |
|
| 74 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 75 |
Ringu 2 (2005, Unrated) |
|
| 76 |
Scream (1996, R) |
|
| 77 |
The Diary of Ellen Rimbauer (2003, R) |
|
| 78 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 79 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
| 80 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 81 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 82 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 83 |
Mission Impossible 2 (2000, PG-13) |
|
| 84 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991, R) |
|
| 85 |
Nirvana (1997, R) |
|
| 86 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 87 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 88 |
Bordertown (2008, R) |
|
| 89 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 90 |
Firestarter (1984, R) |
|
| 91 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 92 |
Blow (2001, R) |
|
| 93 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 94 |
Seven Years in Tibet (1997, PG-13) |
|
| 95 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 96 |
Dr. Dolittle 2 (2001, PG) |
|
| 97 |
Dr. Dolittle 3 (2006, PG) |
|
| 98 |
Dr. Dolittle (1998, PG-13) |
|
| 99 |
Ice Princess (2005, G) |
|
| 100 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 101 |
Daddy Day Care (2003, PG) |
|
| 102 |
The Day the Earth Stood Still (2008, PG-13) |
|
| 103 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 104 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 105 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 106 |
Spanglish (2004, PG-13)
Not the best from Sandler but good as drama... I wouldnt put this in Comedy section even it have placed in there. How life can change when move to new world, into totally new culture and totally new language... This tells something about it, but i'm sure theres still a lot more to change within this... |
|
| 107 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 108 |
Jumanji (1995, PG) |
|
| 109 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 110 |
Airheads (1994, PG-13) |
|
| 111 |
Click (2006, PG-13)
Thinking about it, doesn't everyone of us have sometimes the feeling "wish i could rewind this"... Familiar feeling, and well click is awesome way to show out how bad it would actually work, while rewinding you would miss a lot of things and many important parts of the life. Isin't it that how, in the end u notice afterall it's good to have bad things too, because it makes us to reconize the good moments form the bad moments. For as really "overloaded" example, doesn't stepping on nail feel like heaveng after sawing the arm off ur body? |
|
| 112 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 113 |
Underworld (2003, R) |
|
| 114 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 115 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 116 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 117 |
The Forgotten (2004, PG-13) |
|
| 118 |
Frozen Land (Paha maa) (2006, Unrated) |
|
| 119 |
Dr. Dolittle: Tail to the Chief (2008, PG) |
|
| 120 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 121 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 122 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 123 |
Blood Diamond (2006, R)
This story actually is based on true story even it aint, this have been and is still truth in some poorest African, and why not other lands too... It's good to get people think how many people actually have died for that diamond they want so badly... Actors/Actress did do great work. I can only say DiCaprio have became an man from that kid which he were since last movies i've seen from him. |
|
| 124 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 125 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 126 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 127 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 128 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G) |
|
| 129 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 130 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 131 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, Unrated) |
|
| 132 |
Gedo senki (Tales from Earthsea) (2006, Unrated) |
|
| 133 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 134 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 135 |
Kruistocht in spijkerbroek (Crusade in Jeans) (Crusade: A March Through Time) (2006, Unrated) |
|
| 136 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 137 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 138 |
Hannah Montana: The Movie (2009, G) |









































































































































