My Favorite Movies
| Jennifer374455159's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
|
| 2 |
A Scanner Darkly (2006, R) |
|
|
| 3 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
|
| 4 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 5 |
Brother From Another Planet (1984, R) |
|
|
| 6 |
Dark Star (1974, G) |
|
|
| 7 |
The English Patient (1996, R) |
|
|
| 8 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 9 |
The Last Wave (1977, PG) |
|
|
| 10 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
|
| 11 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
|
| 12 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 13 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 14 |
Mostly Martha (2002, PG) |
|
|
| 15 |
Northfork (2003, PG-13) |
|
|
| 16 |
Rancho Deluxe (1975, R) |
|
|
| 17 |
Renaissance (2006, R) |
|
|
| 18 |
Starman (1984, PG-13) |
|
|
| 19 |
Syriana (2005, R) |
|
|
| 20 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 21 |
Waking Life (2001, R) |
|
|
| 22 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|


