My Favorite Movies


  Jennifer82961806's Rating My Rating
1
Howard the Duck (1986,  PG)
Howard the Duck 5.0 Stars
GOOD MOVIE
Click to Rate
2
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story 5.0 Stars
GOOD
Click to Rate
3
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
4
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
5
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
6
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
7
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice Want To See
GOOD MOVIE
Click to Rate
8
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
9
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
10
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
11
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
14
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
15
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
16
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
18
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
22
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
23
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone 5.0 Stars
GOOD MOVIE
Click to Rate
24
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
26
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
28
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
29
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
30
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
31
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
33
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
34
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
35
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
36
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
40
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
41
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
42
Rudy (1993,  PG)
Click to Rate
43
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
44
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
45
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
46
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
47
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
48
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
50
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
51
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
53
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
54
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
55
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
56
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
57
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
The Princess Diaries