My Favorite Movies
| jenny112915348's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 2 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
| 3 |
O (2001, R) |
|
| 4 |
Romy and Michele's High School Reunion (1997, R) |
|
| 5 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 6 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
| 7 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 9 |
See Spot Run (2001, PG) |
|
| 10 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 11 |
The Girl Next Door (2007, R) |
|
| 12 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
| 14 |
No Reservations (2007, PG) |
|
| 15 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 16 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 18 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 19 |
Little Black Book (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 21 |
Selena (1997, PG) |
|
| 22 |
Bordertown (, R) |
|
| 23 |
Trade (2007, R) |
|
| 24 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 25 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 26 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 27 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
| 28 |
Corky Romano (2001, PG-13) |
|
| 29 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 30 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 31 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 32 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 33 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 34 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 35 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 36 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 37 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Crossroads (2002, PG-13) |
|
| 39 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 40 |
School for Scoundrels (2006, PG-13) |
|
| 41 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 42 |
Bandits (2001, PG-13) |
|
| 43 |
Waking Up in Reno (2002, R) |
|
| 44 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 45 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 46 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 47 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 48 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 49 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 50 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Superbad (2007, R) |
|
| 52 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 53 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 54 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 55 |
Raise Your Voice (2004, PG) |
|
| 56 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 57 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 58 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 59 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 60 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 61 |
Welcome to Paradise (2007, PG) |
|
| 62 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 63 |
Shooter (2007, R) |
|
| 64 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 65 |
Alpha Dog (2007, R) |
|
| 66 |
Hostage (2005, R) |
|
| 67 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 68 |
Freddy Got Fingered (2001, R) |
|
| 69 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 70 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 71 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 72 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 73 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 74 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 75 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 76 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 77 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 78 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 79 |
Friday (1995, R) |
|
| 80 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 81 |
Josie and the Pussycats (2001, PG) |
|
| 82 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 83 |
Charlie's Angels - Full Throttle (2003, PG-13) |
|
| 84 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 85 |
Connie And Carla (2004, PG-13) |
|
| 86 |
Hope Floats (1998, PG-13) |
|
| 87 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 88 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 89 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 90 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006, R) |
|
| 91 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 92 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 93 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 94 |
Notes on a Scandal (2006, R) |
|
| 95 |
Hard Candy (2006, R) |
|
| 96 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 97 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 98 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 99 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 100 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 101 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 102 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 103 |
Crash (2004, R) |
|
| 104 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 105 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 106 |
North Country (2005, R) |
|
| 107 |
Monster (2003, R) |
|
| 108 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
| 109 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 110 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 111 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 112 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 113 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 114 |
Employee of the Month (2006, PG-13) |
|
| 115 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 116 |
Grease (1978, PG) |
|
| 117 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 118 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 119 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 120 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 121 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 122 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 123 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 124 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 125 |
The Exorcism of Emily Rose (2005, PG-13) |
|
| 126 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 127 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 128 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 129 |
My Cousin Vinny (1992, R) |
|
| 130 |
Monster House (2006, PG) |
|
| 131 |
The Queen (2006, PG-13) |
|
| 132 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 133 |
The Descent (2006, R) |
|
| 134 |
One Hour Photo (2002, R) |
|
| 135 |
300 (2007, R) |
|
| 136 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 137 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 138 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 139 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 140 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 141 |
The Craft (1996, R) |
|
| 142 |
Wild Things 2 (2004, R) |
|
| 143 |
Jawbreaker (1999, R) |
|
| 144 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 145 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 146 |
Madea's Family Reunion (2006, PG-13) |
|
| 147 |
Why Did I Get Married? (2007, PG-13) |
|
| 148 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 149 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 150 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 151 |
Mr. Woodcock (2007, PG-13) |
|
| 152 |
The Ex (2007, PG-13) |
|
| 153 |
Bachelor Party 2: The Last Temptation (2008, R) |
|
| 154 |
The Last Kiss (2006, R) |
|
| 155 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 156 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 157 |
Vegas Vacation (1997, PG) |
|
| 158 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 159 |
Problem Child (1990, PG) |
|
| 160 |
Joy Ride (Road Kill) (2001, R) |
|
| 161 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 162 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 163 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 164 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 165 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 166 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 167 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 168 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 169 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 170 |
Reno 911!: Miami (2007, R) |
|
| 171 |
The Dukes of Hazzard (2005, PG-13) |
|
| 172 |
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004, PG) |
|
| 173 |
Family Guy - Blue Harvest (2008, Unrated) |
|
| 174 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 175 |
Aeon Flux (2005, PG-13) |
|
| 176 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 177 |
The Gift (2000, R) |
|
| 178 |
Stephen King's It (1990, Unrated) |
|
| 179 |
Old Yeller (1957, G) |
|
| 180 |
Casper (1995, PG) |
|
| 181 |
How to Deal (2003, PG-13) |
|
| 182 |
Murder by Numbers (2002, R) |
|
| 183 |
Don't Say a Word (2001, R) |
|
| 184 |
The Mexican (2001, R) |
|
| 185 |
I Think I Love My Wife (2007, R) |
|
| 186 |
Little Children (2006, R) |
|
| 187 |
In Good Company (2004, PG-13) |
|
| 188 |
Beloved (1998, R) |
|
| 189 |
Striptease (1996, R) |
|
| 190 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 191 |
The Wash (2001, R) |
|
| 192 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 193 |
Blue Crush (2002, PG-13) |
|
| 194 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 195 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 196 |
Fools Rush In (1996, PG-13) |
|
| 197 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 198 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 199 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 200 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
| 201 |
Sorority Boys (2002, R) |
|
| 202 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 203 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 204 |
Fear (1996, R) |
|
| 205 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 206 |
Duplex (Our House) (2003, PG-13) |
|
| 207 |
The Heartbreak Kid (2007, R) |
|
| 208 |
Flirting With Disaster (1996, R) |
|
| 209 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |
|
| 210 |
Training Day (2001, R) |
|
| 211 |
Be Cool (2005, PG-13) |
|
| 212 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 213 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 214 |
Bewitched (2005, PG-13) |
|
| 215 |
Splash (1984, PG) |
|
| 216 |
Big (1988, PG) |
|
| 217 |
Freaky Friday (1976, G) |
|
| 218 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 219 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 220 |
Boat Trip (2003, R) |
|
| 221 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 222 |
Annie (1999, Unrated) |
|
| 223 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 224 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 225 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 226 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 227 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 228 |
Awake (2007, R) |
|
| 229 |
License to Wed (2007, PG-13) |
|
| 230 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 231 |
Park (2006, R) |
|
| 232 |
The Kingdom (2007, R) |
|
| 233 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 234 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 235 |
Saving Silverman (Evil Woman) (2001, R) |
|
| 236 |
Fierce People (2005, R) |











































































































































































































































