My Favorite Movies
| jennylyn1969's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 2 |
Grease (1978, PG) |
|
| 3 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 4 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 5 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 6 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 7 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 8 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 9 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 10 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 11 |
Con Air (1997, R) |
|
| 12 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 13 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 14 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 15 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 16 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 18 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 19 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 20 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 21 |
Ghost (1990, R) |
|
| 22 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 23 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 26 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 27 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 28 |
Hook (1991, PG) |
|
| 29 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 30 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 31 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 32 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 33 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 34 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 35 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 36 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 37 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 38 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 39 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Platoon (1986, R) |
|
| 41 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 42 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 43 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 44 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 45 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 46 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 47 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 48 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 49 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 50 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 51 |
The Crow (1994, R) |
|
| 52 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 53 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 54 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 55 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 56 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 57 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 58 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 59 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 60 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 61 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 62 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 63 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 64 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 65 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 66 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 67 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 68 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 69 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 70 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 71 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 72 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 73 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995, PG-13) |
|
| 74 |
Father Hood (1993, PG-13) |
|
| 75 |
City of Joy (1992, PG-13) |
|
| 76 |
Point Break (1991, R) |
|
| 77 |
Next of Kin (1989, R) |
|
| 78 |
Steel Dawn (1987, R) |
|
| 79 |
Youngblood (1986, R) |
|
| 80 |
Grandview, U.S.A. (1984, R) |
|
| 81 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
| 82 |
The Outsiders (1983, PG) |
|
| 83 |
Skatetown, U.S.A. (1979, PG) |
|
| 84 |
18 Again! (1988, PG) |
|
| 85 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 86 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 87 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 88 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 89 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 90 |
Girls Just Want to Have Fun (1985, PG) |
|
| 91 |
Good Morning, Vietnam (1987, R) |
|
| 92 |
Howard the Duck (1986, PG) |
|
| 93 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 94 |
Taps (1981, PG) |
|
| 95 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 96 |
Willow (1988, PG) |































































































