My Favorite Movies


  jenscreenwriter's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain (1952,  G)
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
Stairway To Heaven (A Matter of Life and Death) (,  PG)
4
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
I love this movie!!!
5
Contact (1997,  PG)
6
The Majestic (2001,  PG)
7
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
8
Léon (The Professional) (1994,  R)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
11
The Red Shoes (1948,  R)
12
The Fisher King (1991,  R)
13
Highlander (1986,  R)
14
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
15
Dogma (1999,  R)
16
American Beauty (1999,  R)
17
Sleepy Hollow (1999,  R)
18
Great Expectations (1947,  Unrated)
19
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
20
Trading Places (1983,  R)
21
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
22
The Lost Boys (1987,  R)
23
Blade Runner (1982,  R)
24
Alien (1979,  R)
25
Aliens (1986,  R)
26
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
I LOVE this movie!
27
Face/Off (1997,  R)
28
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
29
Rear Window (1954,  PG)
30
The Muppet Movie (1979,  G)
31
The Goonies (1985,  PG)
32
Groundhog Day (1993,  PG)
33
Love at First Bite (1979,  PG)
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
35
Legend (1985,  PG)
36
All the President's Men (1976,  R)
37
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
38
The Player (1992,  R)
39
Die Hard (1988,  R)
40
Tootsie (1982,  PG)
41
Being John Malkovich (1999,  R)
42
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
43
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
44
Rush Hour (1998,  PG-13)
45
Independence Day (1996,  PG-13)
46
Roman Holiday (1953,  Unrated)
47
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
48
Rosemary's Baby (1968,  R)
49
Spartacus (1960,  PG-13)
50
Stigmata (1999,  R)
51
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958,  Unrated)
52
Sleeper (1973,  PG)
53
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
54
Heat (1995,  R)
55
Anger Management (2003,  PG-13)
56
The Usual Suspects (1995,  R)
57
Good Will Hunting (1997,  R)
58
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
59
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
60
Amadeus (1984,  R)
61
Licence To Kill (1989,  PG)
62
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
63
The Terminator (1984,  R)
64
The Blues Brothers (1980,  R)
65
Bowfinger (1999,  PG-13)
66
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
67
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
68
The Truman Show (1998,  PG)
69
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
70
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
71
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
72
Galaxy Quest (1999,  PG)
73
An American Werewolf in London (1981,  R)
74
Fright Night (1985,  R)
75
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
76
Little Big Man (1970,  PG)
77
Barry Lyndon (1975,  PG)
78
Three Kings (1999,  R)
79
Gone With the Wind (1939,  G)
80
Men in Black (1997,  PG-13)
81
Men in Black II (2002,  PG-13)
82
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
83
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
84
Fargo (1996,  R)
85
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
86
Muriel's Wedding (1994,  R)
87
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
88
The Matrix Reloaded (2003,  R)
89
The Matrix Revolutions (2003,  R)
90
Planet of the Apes (1968,  PG)
91
Notting Hill (1999,  PG-13)
92
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
93
The Shining (1980,  R)
94
Gandhi (1982,  PG)
95
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
96
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
97
The Producers (1968,  PG)
98
Citizen Kane (1941,  PG)
99
L.A. Confidential (1997,  R)
100
North by Northwest (1959,  Unrated)
101
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
102
Young Frankenstein (1974,  PG)
103
Dracula (1979,  R)
104
Commando (1985,  R)
105
Unbreakable (2000,  PG-13)
106
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
107
WarGames (War Games) (1983,  PG)
108
Annie (1982,  G)
109
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
110
Mary Poppins (1964,  G)
111
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
112
Carry On... Up the Khyber (1968,  Unrated)
113
The Exorcist (1973,  R)
114
Johnny Mnemonic (1995,  R)
115
While You Were Sleeping (1995,  PG)
116
Goodnight, Mister Tom (1998,  Unrated)
117
Carry on Doctor (,  PG)
118
Awakenings (1990,  PG-13)
119
Drácula (1931,  Unrated)
120
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
121
Practical Magic (1998,  PG-13)
122
GoodFellas (1990,  R)
123
28 Days (2000,  PG-13)
124
The Wicked Lady (1945,  Unrated)
125
Back to the Future (1985,  PG)
126
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
127
Shaun of the Dead (2004,  R)
128
Shallow Hal (2001,  PG-13)
129
Shrek 2 (2004,  PG)
130
Shrek (2001,  PG)
131
Toy Story (1995,  G)
132
Finding Nemo (2003,  G)
133
Toy Story 2 (1999,  G)
134
Snow Dogs (2002,  PG)
135
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
136
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
137
Gaslight (1944,  Unrated)
138
A Christmas Carol (1984,  PG)
139
A Christmas Carol (1938,  Unrated)
140
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1930,  Unrated)
141
Patch Adams (1998,  PG-13)
142
The Secret Agent (1996,  R)
143
I, Robot (2004,  PG-13)
144
Babe (1995,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments