My Favorite Movies
Give list a short description
| jepp84's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
American Beauty (1999, R)
Excelente pelicula ya que trata un tema que se ve reflejado en muchas familias a nivel mundial, la cotidianeidad en la cual las familias caen lo que lleva a la soledad, la desesperacion, la infidelidad, la frustracion...Sam Mendes maneja la trama con una gran maestria y nos lleva a traves de una historia que no deja de ser real y profunda. |
|
|
| 2 |
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006, R)
A wonderful fable tha delineates the diference between the good and the badly. Involves fantasy with reality and make us feel scare, sadness, tenderness many feelings...it's important to say that have some violent sequences and i predict that it would be nominated for the oscar to best foreing language movie. |
|
|
| 3 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
The Pianist (2002, R) |
|
|
| 5 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
|
| 6 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 7 |
Babel (2006, R)
the communication is the main character of this film. It's about how in this multicultural world we can express our ideas, we don't have to speak the same language to say what we feel or though. it's amazing. the photography and editing deserves the oscar. The mexican Adriana Barraza is a great actress and iñarritu is prophet recognized in his own land. |
|
|
| 8 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 9 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 10 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 11 |
El Orfanato (The Orphanage) (2007, R) |
|
|
| 12 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 14 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 15 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
|
| 16 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
|
| 17 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 18 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
|
| 19 |
United 93 (2006, R) |
|
|
| 20 |
Seven (1995, R)
Una pelicula que se centra en los 7 pecados capitales y que ademas tiene elementos del cine gore (imagenes violentas y asquerosas). Quiza una pelicula que disfruta mas el publico masculino. David fincher quien también hizo alien 3 y el club de la pelea es el encargado de dirigir este largometraje. Sin duda disfrutable, original y con vueltas de tuerca que muchos disfrutamos. |
|
|
| 21 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 22 |
Amelie (Amelie from Montmartre) (2001, R) |
|
|
| 23 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 24 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 25 |
Ratatouille (2007, G) |
|
|
| 26 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004, PG-13) |
|
|
| 28 |
Children of Men (2006, R)
in a chaotic World, where the woman can't get pregnant and the terrosism and inmigrants are problem of each minute, there's one little hope, a pregnant woman...in this film there's violence, war, Mistreatment, Insensibility, hope, love, and alll kind of feelings...a good movie from another mexican director. |
|
|
| 29 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
|
| 30 |
Memento (2001, R) |
|
|
| 31 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
|
| 32 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 33 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
|
| 34 |
The Others (2001, PG-13) |
|
|
| 35 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 36 |
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004, G) |
|
|
| 37 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
|
| 38 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 39 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 40 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
|
| 41 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
|
| 42 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
|
| 43 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
|
| 44 |
City of God (2003, R) |
|
|
| 45 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
|
| 46 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
|
| 47 |
Kill Bill, Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 48 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 49 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 50 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
|
| 51 |
Maria Full of Grace (2004, R) |
|
|
| 52 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|



